Hata kodu B1421 – güneş sensörü devresi (yolcu tarafı)

Hata kodu B1421 “güneş sensörü devresi (yolcu tarafı)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Solar Sensor Circuit (Passenger Side)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve B1421 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. Hata B1421, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Bununla birlikte, belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz değişebilir.

Hata kodu B1421 – güneş sensörü devresi (yolcu tarafı)

Güneş ışığı sensörü gösterge panelinin üstüne monte edilmiştir. İşlevi, klima sisteminin OTOMATİK modunu kontrol etmek için güneş ışığını tespit etmektir.

Bu sensörün çıkış voltajı, kendisine ulaşan güneş ışığı miktarına göre değişir. Işık miktarı artarsa, çıkış voltajı da buna bağlı olarak artar; ışık miktarı azalırsa, çıkış voltajı da azalır.

Klima amplifikatörü, aracın iç kısmındaki otomatik sıcaklık bakım modunu kontrol etmek için tüm bu voltaj değişikliklerini algılar. DTC kodu B1421 OBDII, yolcu tarafı güneş ışığı sensörü devresinde bir arıza tespit edildiği için verilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için B1421 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Muhtemelen kaydedilen arıza kodu ve gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” lambasının yanması dışında herhangi bir belirti olmayacaktır.

B1421 arızası sürüş güvenliğini doğrudan etkilemediği için ciddi bir arıza değildir. Otomatik klima sistemi doğru çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir.

Hata nedenleri

Kodu B1421, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Güneş sensörü arızalı olabilir.
 • Güneş sensörü kablo demeti açık veya kısa devre yapmış.
 • Güneş sensörü devresinde kısa devreye veya açık devreye neden olan kötü bir bağlantı olabilir.
 • Arızalı klima sistemi amplifikatörü.

Arıza kodu B1421 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu B1421’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Teknik Servis Bültenlerini (TSB) inceleyin. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.
 2. Güneş görüş sensörü devresinin kablo demetinde hasar olup olmadığını kontrol edin. Aşınma ve yıpranma veya korozyondan kaynaklanan kusurlar tespit edilirse, uygun şekilde onarın.
 3. Açık veya kısa devre olmadığından emin olmak için güneş devresi voltajını ölçün. Gerçek voltajlar belirtilenlerden farklıysa, düzeltmeleri yapın.
 4. Güneş sensöründe ve klima amplifikatöründe hasar olup olmadığını kontrol edin. Bütünlüklerini kontrol etmek için üreticinin önerilerini izleyin.
 5. Bu bileşenlerden herhangi birinde hasar tespit edilirse, gerekli onarımları gerçekleştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

B1421 için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

İleri diyagnostik adımları araca özeldir. Bu adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için uzman ekipman ve bilgi gerekebilir.

Ardından, sistemin kabloları, konektörleri ve diğer elektrikli bileşenleri kontrol edilmelidir. Herhangi bir arıza bulunursa, bunlar onarılmalıdır. Bundan sonra, hata kodları PCM belleğinden tekrar silinmeli ve sistem yeniden kontrol edilmelidir.

Hata kodu tekrar görünürse, güneş sensörünün kendisini ve klima amplifikatörünü hasar açısından kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Çoğu durumda, bu işlemler aracınızda meydana gelen B1421 sorununu çözecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod B1421 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Lexus
 • Mitsubishi
 • Toyota (Camry, RAV4)

Arıza kodu B1421 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: B1424, B14A1.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin