Hata kodu P0003 – yakıt hacim regülatörü kontrol devresi düşük

Hata kodu P0003 “yakıt hacim regülatörü kontrol devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Volume Regulator (FVR) Control Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0003 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P0003, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0003 – yakıt hacim regülatörü kontrol devresi düşük

Bu arıza koduna en çok Common Rail Dizel motorlu (CRD) ve Direkt Enjeksiyonlu Benzinli motorlu (GDI) araçlarda rastlanır. Arıza, yakıt hacmi kontrol sisteminin bir parçası olan elektrik sistemiyle ilgilidir.

Otomotiv yakıt sistemleri yakıt deposu, yakıt pompası, filtre, hatlar, enjektörler vb. gibi birçok bileşenden oluşur.

Yüksek basınçlı yakıt sistemlerindeki bir bileşen de yüksek basınçlı yakıt pompasıdır. Görevi yakıt basıncını yakıt dağıtım borusu üzerinden enjektörlere yakıt sağlamak için gereken seviyeye yükseltmektir.

Yüksek basınçlı yakıt pompalarının bir alçak basınç tarafı, bir de yüksek basınç tarafı ve basıncı kontrol eden bir yakıt hacmi regülatörü vardır.

Yakıt hacim regülatörünün kontrol devresindeki elektrik değerleri normal parametrelerin dışındaysa. Kontrol modülü bunu bir hata olarak algılar ve P0003 arıza kodunu belirler.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0003 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç motoru çalıştırılamıyor.
 3. Yüzer devir ve rölantide çalışırken durma girişimleri.
 4. Motor çıkışında azalma.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P0003 hatasının ciddiyeti oldukça yüksektir, bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir. Araç emisyon testini geçemeyecektir ve uzun süreli ihmal katalitik konvertöre zarar verebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0003, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt hacmi kontrol valfi (FVR) arızalı.
 • Yakıt kontrol regülatörü konnektöründe korozyon.
 • Elektrik kablo demeti veya kablo demeti ile ilgili sorun.
 • Yakıt pompasında hasar.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0003 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0003’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin.
 2. P0003 kodunun tekrar görünüp görünmediğini anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Görsel bir inceleme yapın ve gerekirse hasarlı elektrik kablolarını onarın veya değiştirin.
 4. Yakıt hacmi kontrol valfini (FVR) diyagnoz edin ve gerekirse değiştirin.
 5. ECM’de bir sorun varsa, motor kontrol modülünü yeniden programlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0003 arızasının diyagnozuna tüm kayıtlı kodlar ve araç durdurma çerçevesi verileri alınarak başlanmalıdır. Daha sonra işinize yarayabileceği için bu bilgileri not edin. Ardından kodları silin ve kodun sıfırlanıp sıfırlanmadığını kontrol etmek için bir test sürüşü yapın.

Tüm sistem bileşenlerini, kablo tesisatını ve yakıt hatlarını gözle kontrol edin. Yakıt borularının bükülmediğinden veya sıkışmadığından emin olun ve gerekirse onarın.

Yakıt hacmi kontrol valfinin kontrol edilmesi

Görsel incelemeden sonra, güç kablosuna bir multimetre bağlayarak vananın kendisini kontrol edin. Motor çalışırken akım çekişi üreticiye bağlı olarak 35 ila 80 miliamper arasında olmalıdır.

Ayrıca her bir valf terminaline bir test ucu bağlayarak solenoidin (FVR) iç direncini kontrol edin. İzin verilen aralık üreticinin spesifikasyonlarında görülmelidir. Spesifikasyonu aşan değerler solenoidin (FVR) arızalı olduğu ve değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

(FVR) kontrolü bir multimetre ile yapılabilse de, bir osiloskop ile kontrol etmek daha da iyidir.

Elektrik kontrolü

Ses seviyesi kontrol valfi (FVR) kontrol edildikten sonra çalışır durumda olduğu ortaya çıktıysa, ancak P0003 kodu hala mevcutsa, elektrik devresini kontrol etmeniz gerekir. Solenoide giden iki kablo vardır, güç ve toprak, PCM tarafından kontrol edilir.

Valf konnektörünü (FVR) ayırın ve bir test lambası kablosunu artı terminaline ve diğerini akü eksi terminaline bağlayın, test lambası yanmalıdır. Olmazsa, güç kaynağı devresinde bir sorun vardır ve değiştirilmesi gerekir.

Sonra, PCM’nin devrenin negatif tarafını toprakladığını kontrol edin. Bunu yapmak için, test lambasının bir ucunu toprak terminaline ve diğer ucunu akünün artı kutbuna bağlayın.

Motoru marş edin ve PCM devreyi topraklıyorsa, gösterge ışığı yanıp sönmelidir. Olmazsa, ya açık bir toprak devresi ya da PCM’de bir sorun vardır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0003 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Citroen
 • Dodge
 • Fiat
 • Ford (Escape, F-450, Mondeo)
 • Land Rover (Discovery)
 • Mahindra
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Peugeot (207, 307, Partner)
 • Pontiac (Vibe)
 • Toyota
 • Vauxhall
 • Volkswagen
 • GAZelle
 • VAZ

Arıza kodu P0003 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0001, P0002, P0004, P0102, P0304.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin