Hata kodu P000C – “C” eksantrik mili konumu yavaş tepki (Bank 2)

Hata kodu P000C “”C” eksantrik mili konumu yavaş tepki (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “”C” Camshaft Position Slow Response (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P000C hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P000C arızası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P000C –

Birçok modern araç, motor performansını ve yakıt ekonomisini iyileştirmek için değişken valf zamanlaması (VVT) kullanır. VVT sisteminde, şanzıman kontrol modülü (PCM) solenoid kontrollü yağ ayar valflerini kontrol eder.

Bu valfler eksantrik mili ile tahrik zinciri dişlisi arasına monte edilmiş olan aktüatöre yağ basıncı uygular. Buna karşılık aktüatör de eksantrik milinin açısal konumunu veya fazını değiştirir. Eksantrik mili konum sensörü eksantrik mili konumunu izlemek için kullanılır.

Eksantrik mili konumunun yavaş reaksiyonu için kod aşağıdaki durumda ayarlanır. Eksantrik milinin gerçek konumu, eksantrik mili faz değişimi sırasında PCM tarafından istenen konumla eşleşmediğinde.

Arıza kodlarının açıklamasına gelince, “A” harfi emme, sol veya ön eksantrik milini belirtir. Öte yandan, ‘B’ egzoz, sağ veya arka eksantrik milini ifade eder. Bank 1 motorun 1 numaralı silindiri içeren tarafı, Bank 2 ise karşı tarafıdır. Motor sıralı veya düz ise, sadece bir bank vardır.

PCM, 2. Bankanın “C” devresinden eksantrik mili konum fazındaki bir değişikliğe yavaş yanıt tespit ettiğinde P000C kodu verilir. Bu kod P000A, P000B ve P000D ile ilişkilidir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P000C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır.
 2. Artan emisyonlar.
 3. Kötü güç aktarım performansı.
 4. Motor sesi.

P000C hatası ciddi olarak kabul edilir çünkü eksantrik milindeki sorunlar önemli motor hasarına veya motorun tamamen arızalanmasına neden olabilir. Bu arıza tespit edilirse, sorunun mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P000C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yanlış yağ beslemesi.
 • Arızalı eksantrik mili konum sensörü.
 • Yağ kontrol valfi arızalı.
 • VVT ayar elemanı arızalı.
 • Zamanlama zinciri sorunu.
 • Kablolama hatası.
 • Arızalı PCM.

Arıza kodu P000C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P000C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Eksantrik mili konum sensörünü inceleyin.
 2. Eksantrik mili konum sensörü devresinde bir diyagnoz yapın.
 3. Yağ kontrol solenoidini dikkatlice kontrol edin.
 4. Yağ kontrol solenoid zincirini test edin.
 5. Zamanlama zincirini ve VVT tahriklerini kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol ederek başlayın. Yağ iyi durumdaysa, eksantrik mili konum sensörünü gözle kontrol edin. Ayrıca yağ ayar solenoidini ve ilgili kablo tesisatını kontrol edin.

Gevşek bağlantılar, hasarlı kablolar vs. olup olmadığına bakın. Hasar bulunursa, onarın, kodu silin ve geri gelip gelmediğine bakın. Ardından P000C hatası için servis bültenlerini (TSB) kontrol edin. Hiçbir şey bulunamazsa, sistem tanılamasına adım adım devam etmeniz gerekir.

Bu kodun test edilmesi araçtan araca değiştiğinden aşağıda genelleştirilmiş bir prosedür verilmiştir. Sistemi doğru bir şekilde kontrol etmek için üreticinin diyagnostik blok diyagramına başvurmanız gerekecektir.

Eksantrik mili konum sensörü

Eksantrik mili konum sensörlerinin çoğu Hall etkili veya sabit mıknatıslı sensörlerdir. Bir Hall etkisi sensörüne bağlı üç kablo vardır: referans, sinyal ve toprak. Sabit mıknatıslı bir sensörün yalnızca iki kablosu olacaktır: bir sinyal kablosu ve bir topraklama kablosu.

Hall sensörü:

Hangi kablonun sinyal dönüş kablosu olduğunu belirleyin. Ardından bir dijital multimetreyi kalemle bir test ucu kullanarak bağlayın. Dijital multimetreyi DC voltajı konumuna getirin.

Ölçüm cihazının siyah ucunu toprağa bağlayın. Motoru çevirin – sensör düzgün çalışıyorsa, sayaçta dalgalı bir okuma görmeniz gerekir. Değilse, sensör arızalıdır ve değiştirilmelidir.

Sabit mıknatıslı sensör:

Sensör konnektörünü çıkarın ve sensör terminallerine bir dijital multimetre bağlayın. Dijital multimetreyi alternatif voltaj konumuna getirin ve motoru kranklayın. Dalgalanan bir voltaj değeri görmelisiniz. Değilse, sensör arızalıdır ve değiştirilmelidir.

Krank Mili Sensörü Devre Diyagnostiği

Devre topraklamasını kontrol ederek başlayın. Bunu yapmak için, DC voltajına ayarlanmış bir dijital multimetre alın. Akünün artı terminali ile kablo demeti yan konnektöründeki sensör şasi terminali arasına bağlayın.

İyi bir toprak bağlantısı varsa, yaklaşık 12 voltluk bir okuma almalısınız. Ardından, devrenin 5 volt referans tarafını kontrol edin. Akünün eksi terminali ile konnektörün kablo demeti tarafındaki referans sensörü terminali arasına bağlayın.

Aracın kontağını açın. Yaklaşık 5 voltluk bir değer görmelisiniz. Bu iki testten herhangi biri tatmin edici bir okuma vermezse, devre teşhis edilmeli ve onarılmalıdır.

Kalıcı mıknatıs sensörü:

Devre topraklamasını kontrol edin. Bunu yapmak için, DC voltajına ayarlanmış bir dijital multimetre alın. Akünün pozitif terminali ile kablo demeti yan konnektöründeki sensör toprak terminali arasına bağlayın.

İyi bir toprak bağlantısı varsa, yaklaşık 12 voltluk bir okuma almalısınız. Aksi takdirde devrenin teşhis edilmesi ve onarılması gerekecektir.

Yağ kontrol solenoidi

Solenoid konnektörünü sökün. Solenoidin dahili direncini kontrol etmek için Ohm’a ayarlı bir dijital multimetre kullanın. Bunu yapmak için, solenoid B+ terminali ile solenoid toprak terminali arasına bir metre bağlayın.

Direnç ölçümünü fabrika onarım spesifikasyonlarıyla karşılaştırın. Metre spesifikasyon dışında gösteriyorsa. Veya açık devre olduğunu gösteren izin verilen sınırların (OL) dışındaysa, solenoid değiştirilmelidir. Ayrıca, muhafazayı metal kalıntıları açısından görsel olarak incelemek için solenoidi sökmek de iyi bir fikirdir.

Yağ kontrol solenoidi devresi

Devrenin besleme tarafını kontrol edin:

Solenoid konnektörünü ayırın. Aracın kontağı açıkken, DC voltajına ayarlanmış bir dijital multimetre kullanın. Solenoide giden güç olup olmadığını kontrol etmek için (normalde 12 volt).

Bunu yapmak için, ölçüm cihazının eksi ucunu akünün eksi terminaline bağlayın. Ölçüm aletinin artı kablosunu ise konektörün kablo demeti tarafındaki solenoid B + terminaline bağlayın. Multimetre 12 volt okumalıdır. Aksi takdirde devrenin teşhis edilmesi ve onarılması gerekecektir.

Devrenin toprak tarafını kontrol edin:

Solenoid konnektörünü çıkartın. Aracın kontağı açıkken, toprak tarafını kontrol etmek için DC voltajına ayarlanmış bir dijital multimetre kullanın. Bunu yapmak için, ölçüm cihazının artı ucunu akünün artı terminaline bağlayın. Ölçüm aletinin negatif ucunu konnektörün kablo demeti tarafındaki solenoid toprak terminaline bağlayın.

OEM eşdeğeri bir diyagnostik aleti kullanarak solenoidin açılması için sinyal verin. Multimetre 12 volt okumalıdır. Göstermezse, devrenin diyagnoz edilmesi ve onarılması gerekecektir.

Zamanlama zinciri ve VVT tahrikleri

Bu noktaya kadar her şey kontrol edilmişse, P000C hatasıyla ilgili sorun zamanlama zincirinde veya VVT ayar elemanlarında olabilir. Zamanlama zincirine ve aktüatörlere erişmek için gerekli bileşenleri sökün.

Zincirde aşırı boşluk, kırık kılavuzlar veya gergiler olup olmadığını kontrol edin. Ayar elemanlarında aşınmış dişler gibi görünür hasar olup olmadığını kontrol edin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P000C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Jeep
 • Mercedes (W203)
 • Saturn
 • Subaru
 • Volkswagen

Arıza kodu P000C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0008, P0011, P0016.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin