Hata kodu P000E – yakıt hacim regülatörü kontrolü öğrenme sınırını aştı

Hata kodu P000E “yakıt hacim regülatörü kontrolü öğrenme sınırını aştı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Volume Regulator Control Exceeded Learning Limit” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P000E hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen bir P000E kodu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) yakıt hacim regülatöründe bir sorun tespit ettiğini gösterir. Arıza, PCM’nin motora verilen yakıt miktarını kontrol etme kabiliyeti ile ilgilidir. Öğrenme limiti, PCM’nin adapte olabileceği programlanmış parametredir.

Hata kodu P000E – yakıt hacim regülatörü kontrolü öğrenme sınırını aştı

Bu arıza kodu en çok Common Rail Dizel motorlu (CRD) ve Direkt Enjeksiyonlu Benzinli motorlu (GDI) araçlarda görülür. Arıza, yakıt hacim regülatörü sisteminin bir parçası olan elektrik sistemiyle ilgilidir.

Yakıt hacim regülatörü birlikte çalışan iki parçadan oluşur. Elektronik olarak kontrol edilen bir solenoid, yakıt hacmini sınırlayan bir valfi harekete geçirir. Bazı durumlarda hacim regülatörü dahili bir yakıt hacim sensörüne sahip olabilir.

Diğer araçlarda yakıt hacim sensörü yakıt besleme hattına veya yakıt enjektör rayına takılır. Yakıt geri dönüş hattı, yakıt hacminin azaltılması gerektiğinde fazla yakıtın güvenli bir şekilde yakıt deposuna geri boşaltılmasını sağlar.

Yakıt hacim regülatörü normalde yakıt deposu ile yakıt dağıtım borusu arasındaki yakıt besleme hattında bulunur. Normal çalışma sırasında tamamen açık olan elektronik olarak kontrol edilen bir vanadır.

PCM’nin yakıt hacmini sınırlaması gerektiğinde, yakıt hacmi regülatörü devresine voltaj uygulanır. Valf, devreye uygulanan voltaj miktarına bağlı olarak açılır veya kapanır.

Yakıt hacim sensörü sinyali PCM’ye gider ve PCM de regülatör üzerinden yakıt hacmini ayarlamak için gerekli işlemi yapar.

Yakıt hacim sensörü giriş sinyali gerçek yakıt hacminin PCM tarafından yeterince kontrol edilemediğini gösteriyorsa. P000E kodu kaydedilir ve arıza uyarı lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P000E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Araç motorunun çalıştırılamaması.
 4. Yüzer devir ve rölantide çalışırken durma girişimleri.
 5. Motor güç çıkışında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.

P000E hatasının ciddiyeti oldukça yüksektir, bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir. Motor çalıştırma sorunları ortaya çıkabilir ve sorunun uzun süre göz ardı edilmesi sorunu daha da kötüleştirebilir.

Hata nedenleri

Kodu P000E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt hacmi kontrol valfi (FVR) arızalı.
 • Yakıt kontrol regülatörü konnektöründe korozyon.
 • Kablo demeti veya kablo demeti ile ilgili sorun.
 • Arızalı yakıt hacim sensörü.
 • Hasarlı yakıt pompası.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P000E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P000E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin.
 2. P000E kodunun tekrar görünüp görünmediğini anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Görsel bir inceleme yapın ve gerekirse hasarlı elektrik kablolarını ve konektörleri onarın veya değiştirin.
 4. Yakıt hacmi kontrol valfini (FVR) diyagnoz edin ve gerekirse değiştirin.
 5. Yakıt pompasının yanı sıra yakıt hacim sensörünü de kontrol edin.
 6. PCM’de bir sorun varsa, motor kontrol modülünü yeniden programlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P000E hatasının diyagnozuna araçtan tüm kayıtlı kodlar ve dondurulmuş çerçeve verileri alınarak başlanmalıdır. Daha sonra işinize yarayabileceği için bu bilgileri not edin. Ardından kodları silin ve kodun sıfırlanıp sıfırlanmadığını kontrol etmek için bir test sürüşü yapın.

Tüm sistem bileşenlerini, kablo tesisatını ve yakıt hatlarını gözle kontrol edin. Yakıt borularının bükülmediğinden veya sıkışmadığından emin olun ve gerekirse onarın.

Yakıt hacmi kontrol valfinin kontrol edilmesi

Görsel incelemeden sonra, güç kablosuna bir multimetre bağlayarak vananın kendisini kontrol edin. Motor çalışırken akım çekişi üreticiye bağlı olarak 35 ila 80 miliamper arasında olmalıdır.

Ayrıca her bir valf terminaline bir test ucu bağlayarak solenoidin (FVR) iç direncini kontrol edin. İzin verilen aralık üreticinin spesifikasyonlarında görülmelidir. Spesifikasyonu aşan değerler solenoidin (FVR) arızalı olduğu ve değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

(FVR) kontrolü bir multimetre ile yapılabilse de, bir osiloskop ile kontrol etmek daha da iyidir.

Elektrik kontrolü

Yakıt Hacmi Düzenleme Valfi (FVR) kontrol edildikten sonra çalışıyorsa, ancak P000E kodu devam ediyorsa, elektrikleri kontrol etmeniz gerekir. Solenoide giden iki kablo vardır, güç ve toprak, PCM tarafından kontrol edilir.

Valf konnektörünü (FVR) ayırın ve bir test lambası kablosunu artı terminaline ve diğerini akü eksi terminaline bağlayın, test lambası yanmalıdır. Olmazsa, güç kaynağı devresinde bir sorun vardır ve değiştirilmesi gerekir.

Sonra, PCM’nin devrenin negatif tarafını toprakladığını kontrol edin. Bunu yapmak için, test lambasının bir ucunu toprak terminaline ve diğer ucunu akünün artı kutbuna bağlayın.

Motoru marş edin ve PCM devreyi topraklıyorsa, gösterge ışığı yanıp sönmelidir. Olmazsa, ya açık bir toprak devresi ya da PCM’de bir sorun vardır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P000E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Alfa Romeo
 • Ford
 • Land Rover (Discovery, Range Rover)
 • Mercedes-Benz
 • Toyota
 • Vauxhall
 • Volkswagen

Arıza kodu P000E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0001, P0002, P0003, P0004.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin