Hata kodu P003B – turboşarj/süperşarj takviye kontrolü “B” konumu öğrenme sınırını aştı

Hata kodu P003B “turboşarj/süperşarj takviye kontrolü “B” konumu öğrenme sınırını aştı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger/Supercharger Boost Control “B” Position Exceeded Learning Limit” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P003B hatasının kodunun çözülmesi

Kayıtlı bir arıza kodu P003B, kontrol modülünün (PCM) turboşarj veya süperşarj sisteminde bir sorun tespit ettiğini gösterir. Bu durumda, okunan değer motor takviyesi ile ilgili toleransın dışındadır.

Hata kodu P003B – turboşarj/süperşarj takviye kontrolü

Cebri endüksiyonlu sistemlerde, giriş basıncı o anda gerekli olan güce göre değiştirilmeli ve ayarlanmalıdır. Bu amaçla bir takviye kontrol valfi kullanılır. Bu, motora ideal bir yakıt/hava karışımı sağlamak için motor kontrol modülü tarafından izlenir ve kontrol edilir.

Bu, turboşarj/şarjör kanatlarının mekanik olarak ayarlanmasıyla yapılır. Bıçaklar, yanma odasına hava besleyen süperşarj miktarını ayarlamaktan sorumludur. PCM süper şarj cihazının kontrolünü kaybederse, bu motorun düzensiz çalışmasına neden olur.

P003B arıza kodu, motor kontrol modülü süper şarj kontrol kolu konumunun istenen aralık dışında olduğunu tespit ettiğinde etkinleştirilir. Kontrolör daha sonra motor uyarı lambasını (CEL) etkinleştirir. Ve hata, şarj kontrol sisteminde bir arıza olarak hafızaya kaydedilir.

MIL kontrol lambasının gösterge kümesinde yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P003B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 3. Rölantide veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.
 4. Motor hızlandırılamıyor ve gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Artan motor gürültüsü, tıkırtı ve tıkırtı da mevcut olabilir.
 8. Araç bir acil durum moduna girebilir.

Arıza kodu P003B’nin önem derecesi semptomlara bağlı olarak orta ila yüksektir. Dahili motor bileşenlerine zarar verme riskiniz olduğundan bu arıza göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle cebri endüksiyon sistemindeki arızaların mümkün olan en kısa sürede giderilmesi sizin yararınıza olacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P003B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı veya hasarlı şarj kontrol solenoidi.
 • Konnektörlerde veya kontaklarda yüksek dirence neden olan korozyon.
 • Aşınmış veya kısa devre yapmış kablo demeti.
 • Turboşarj kanatlarında kurum şeklinde kirlenme.
 • Egzoz gazı kaçağı.
 • Süperşarj kontrol modülüyle ilgili sorun.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P003B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P003B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P003B hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Şarj kontrol solenoidini kontrol edin.
 4. Takviye kontrol modülünü test edin.
 5. Bıçaklarda kalıntı olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse temizleyin.
 6. Konnektör ve kablo tesisatını hasar, gevşeklik ve korozyon açısından test edin.
 7. PCM modülünü kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Türbinler tipik olarak dakikada 100.000 ila 150.000 devir gibi inanılmaz hızlarda dönerler. Dengesizliğe veya rulmanda temiz yağ eksikliğine karşı toleranssızdırlar.

P003B hatası için diyagnoz işlemine en iyi şekilde en yaygın turbo sorunlarıyla başlanır. Bunlar için vakum ölçer ve komparatör gibi aletler gerekecektir.

Vakumun kontrol edilmesi

Motorun düzgün çalıştığını, ateşleme atlaması veya arızalı bir patlama sensörüyle ilgili kodlar olmadığını kontrol edin. Ardından, turboşarj çıkışındaki, ara soğutucudaki ve gaz kelebeği gövdesindeki kelepçelerin sıkı olup olmadığını kontrol edin.

Emme manifoldunu vakum hortumları da dahil olmak üzere her türlü sızıntı açısından inceleyin. Kolu gaz kelebeği valfinden çıkarın. Valfi manuel olarak çalıştırın, takviyede düşüşe neden olan sıkışmış bir valf arayın.

Şarj basıncı ölçümü, turboşarj denetimi

Emme manifoldunda deliksiz bir vakum bulun ve bir vakum göstergesi takın. Motoru çalıştırın. Rölanti devrinde motor 1-1,5 atmosferlik bir vakuma sahip olmalıdır. 1 atmosferden azsa katalitik konvertör arızalıdır ve takviyeye izin vermez.

Motoru hızla 5000 d/d’ye kadar hızlandırın ve gaz kelebeğini serbest bırakarak takviye basıncını gösteren vakum göstergesini izleyin. Takviye basıncı 1,3 atmosferin üzerine çıkarsa baypas valfi arızalıdır.

Motoru durdurun ve soğumasını bekleyin. Türbin egzoz hortumunu çıkarın ve kanatların muhafazaya sürtünmediğinden emin olmak için içine bakın. Turboşarjda bükülmüş veya eksik kanatlar veya yağ olup olmadığına bakın. Bıçakları elle döndürün, turboşarj arızasına işaret eden direnç olup olmadığına bakın.

Silindir bloğundan orta yatağa giden yağ borularını ve yataktan yağ karterine giden dönüş hattını sızıntı açısından inceleyin. Türbin çıkışına bir komparatör yerleştirin ve türbin milini döndürün. Eksenel boşluk 0,003’ü aşarsa, merkez yatak arızalıdır.

Solenoid ve kablo tesisatı

Tüm kontrollerden sonra herhangi bir sorun bulunmazsa, ancak P003B kodu kaybolmazsa, elektrik bileşenleri kontrol edilmelidir. Sensörler ve ilgili devreler test edilmelidir.

Kablo demetini ayırın ve kontrol devresini test edin. Güç kaynağı devresinde 12 volt olup olmadığını kontrol edin. Kontak açıkken göstermeleri gerekir. Mevcut değillerse veya kontak kapalıyken mevcutlarsa, PCM’den sensöre giden kabloları onarın.

Valflerin güvenli bir şekilde topraklandığını kontrol edin. Kontrol lambasını akünün artı tarafına bağlayın ve diğer ucunu valf toprak devresine dokundurun. Gösterge lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P003B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A4)
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Isuzu
 • Opel
 • Skoda (Octavia)
 • Volkswagen

Arıza kodu P003B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P00AF, P003A, P2201.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin