Hata kodu P0047 – turboşarj/süperşarj takviye kontrolü “A” devresi düşük

Hata kodu P0047 “turboşarj/süperşarj takviye kontrolü “A” devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger/Supercharger Boost Control “A” Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0047 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0047 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0047 – turboşarj/süperşarj takviye kontrolü

Turboşarjlar ve süperşarjlar, gücü artırmak için havayı motora zorlayan hava pompalarıdır. Süperşarjlar motorun krank milinden bir kayışla tahrik edilir. Turboşarjlar ise motorun egzoz gazları tarafından tahrik edilir.

Birçok modern turboşarjlı araçta değişken geometrili turboşarj (VGT) olarak bilinen bir sistem kullanılmaktadır. Bu tip turboşarj, türbinin dış kısmına yerleştirilmiş ayarlanabilir kanatlara sahiptir. Bunlar, takviye basıncı değerini değiştirmek için açılıp kapatılabilir.

Bu, turboşarjın motor devrinden bağımsız olarak kontrol edilmesini mümkün kılar. Kural olarak, motor düşük yük altındayken kanatlar kapalıdır. Ve yük arttığında açılırlar.

Bıçak konumu, tipik olarak bir elektronik kontrol solenoidi veya motoru aracılığıyla Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) tarafından kontrol edilir. Turbo konumu özel bir konum sensörü tarafından algılanır.

Geleneksel turboşarjlı araçlarda takviye bir baypas valfi aracılığıyla düzenlenir. Bu valf, takviye basıncını boşaltmak için açılır. PCM bu sistemi bir takviye basınç sensörü kullanarak izler.

P0047 arıza koduyla ilgili olarak, ‘A’ belirli bir belirti veya bileşeni değil, sistem devresinin bir kısmında bir sorun olduğunu gösterir.

PCM şarj kontrol solenoidinde düşük bir sinyal tespit ettiğinde P0047 kodu ayarlanır. Motorun turbo VGT veya geleneksel turboşarj / süperşarj kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0047 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM belleğine bir arıza olarak yazılacaktır).
 2. Yetersiz takviye kötü motor performansına yol açar.

P0047 kodunun ciddiyeti orta ila şiddetli arasında değişebilir. Bazı durumlarda turboşarj/şarjör sorunları ciddi motor hasarına neden olabilir. Bu hatanın mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0047, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı takviye basınç sensörü / turbo şarj konum sensörü.
 • Arızalı turboşarj / süperşarj.
 • Bypass damperinin açık veya kapalı konumda sıkışması.
 • Egzoz manifoldu ile turboşarj arasında gevşek bağlantı veya hasarlı conta.
 • Kontrol solenoidi arızalı.
 • Takviye basınç sensörüyle ilgili elektrik kablolarında kısa devre veya arıza.
 • Kablolama sorunları veya takviye basınç sensörünün elektrik konnektörünün yanlış bağlanması.
 • Arızalı PCM.
 • Valf vakum kontrollü ise vakum kaçakları.

Arıza kodu P0047 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0047’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Elektrik devresini kontrol ederek başlayın. Bunu yapmak için, solenoidin enerjili ve topraklanmış olduğunu kontrol edin. Bu kontroller yapılırken, bir diyagnoz aleti kullanılarak solenoidin açılması için komut verilmelidir. Güç veya topraklama yoksa, nedenini belirlemek için fabrika kablo bağlantı şemasına bakın.
 2. Ardından turboşarjı/süperşarjı kontrol edin. Turboşarjı/süperşarjı hasar veya kalıntı açısından kontrol etmek için hava girişini sökün. Hasar tespit edilirse üniteyi değiştirin.
 3. Konum sensörünü / basınç sensörünü ve devresini kontrol edin. Çoğu durumda konum sensörüne giden üç kablo (güç, toprak ve sinyal) olmalıdır. Üç kablonun da mevcut olduğundan emin olun.
 4. Kontrol solenoidini test edin. Bazı durumlarda solenoidi bir ohmmetre ile iç direncini kontrol ederek kontrol edebilirsiniz. Spesifik veriler için fabrika onarım bilgilerine bakmakta fayda vardır. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için solenoidi güç ve toprağa da bağlayabilirsiniz.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Turboşarj kontrol sistemini görsel olarak inceleyerek başlayın. Gevşek bağlantılar, hasarlı kablolar, vakum kaçakları vs. olup olmadığına bakın. Ardından P0047 arızası için servis bültenlerini (TSB) kontrol edin. Hiçbir şey bulunamazsa, sistem tanılamasına adım adım devam etmeniz gerekecektir.

Bu kodun test edilmesi araçtan araca değiştiğinden, aşağıda genelleştirilmiş bir prosedür açıklanmaktadır. Sistemi doğru bir şekilde kontrol etmek için üreticinin diyagnostik blok diyagramına başvurmanız gerekecektir.

Diyagnoz aletini kullanarak kontrol solenoidine konum değiştirme talimatı vererek sistemin çalışmasını kontrol edin. Motor devrini yaklaşık 1200 rpm’ye yükseltin. Solenoidi açık ve kapalı arasında değiştirin.

Motor devri değişmeli ve diyagnostik ünitesindeki PID sensörünün konumu da değişmelidir. Devir dalgalanıyor ancak PID konum/basınç regülatörü değişmiyorsa sensörde veya devresinde bir sorun var demektir.

RPM değişmezse, sorun kontrol solenoidinde, turboşarjda/süperşarjda veya kablo tesisatındadır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0047 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Captiva)
 • Ford (Transit)
 • Hyundai (Grand Starex, Santa Fe, ix55)
 • Jeep
 • Kia (Sorento, Sportage)
 • Land Rover (Freelander)
 • Opel (Antara)
 • Peugeot
 • Toyota (Highlander, Land Cruiser)
 • Volkswagen (Passat)
 • Volvo

Arıza kodu P0047 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0045, P0046, P0048, P0049, P004A, P0299.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin