Hata kodu P0049 – turboşarj/süperşarj türbin aşırı hızı

Hata kodu P0049 “turboşarj/süperşarj türbin aşırı hızı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger/Supercharger Turbine Overspeed” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0049 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0049 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0049 – turboşarj/süperşarj türbin aşırı hızı

Turboşarjlar ve süperşarjlar, gücü artırmak için havayı motora zorlayan hava pompalarıdır. Süperşarjlar motorun krank milinden bir kayışla tahrik edilir. Turboşarjlar ise motorun egzoz gazları tarafından tahrik edilir.

Birçok modern turboşarjlı araçta değişken geometrili turboşarj (VGT) olarak bilinen bir sistem kullanılmaktadır. Bu tip turboşarj, türbinin dış kısmına yerleştirilmiş ayarlanabilir kanatlara sahiptir. Bunlar, takviye basıncı değerini değiştirmek için açılıp kapatılabilir.

Bu, turboşarjın motor devrinden bağımsız olarak kontrol edilmesini mümkün kılar. Kural olarak, motor düşük yük altındayken kanatlar kapalıdır. Ve yük arttığında açılırlar.

Bıçak konumu, tipik olarak bir elektronik kontrol solenoidi veya motoru aracılığıyla Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) tarafından kontrol edilir. Turbo konumu özel bir konum sensörü tarafından algılanır.

Geleneksel turboşarjlı araçlarda takviye bir baypas valfi aracılığıyla kontrol edilir. Bu valf, takviye basıncını boşaltmak için açılır. PCM bu sistemi bir takviye basınç sensörü kullanarak izler.

PCM programlanan sınırı aşan bir takviye basıncı seviyesi tespit ederse, P0049 arızası kaydedilir. Arıza Gösterge Lambası (MIL) da yanabilir.

Basit bir ifadeyle bu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) bir turbo şarjı veya süper şarj aşırı hız durumu tespit ettiği anlamına gelir. Bu kod cebri hava emme sistemindeki (FAI) mekanik veya elektriksel bir arıza ile ilişkili olabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0049 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki motoru kontrol edin uyarı ışığı yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Özellikle hızlanırken baypas damperinden veya hortumlardan yüksek sesler gelir.
 3. Motor daha yüksek sıcaklıklarda çalışıyor.
 4. Silindirlerde artan sıcaklık nedeniyle olası kıvılcım patlaması.
 5. Bujilerin kirlenmesi.
 6. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 7. Buna ek olarak, turboşarj süperşarjı ile ilgili diğer kodların yanı sıra motor patlaması veya ateşleme arızası sensörleri de saklanabilir.

P0049 kodunun ciddiyeti orta ila şiddetli arasında değişebilir. Bazı durumlarda turboşarj/şarjör sorunları ciddi motor hasarına neden olabilir. Bu hatanın mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0049, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Şarj basınç sensörü / turbo şarj konum sensörü arızalı.
 • Arızalı turboşarj / süperşarj.
 • Bypass damperinin açık veya kapalı konumda sıkışması.
 • Egzoz manifoldu ile turboşarj arasında gevşek bağlantı veya hasarlı conta.
 • Bağlantısı kesilmiş, çatlamış veya kırılmış vakum hatları.
 • Hasarlı turboşarj hortumları.
 • Takviye basınç sensörü ile ilgili elektrik kablolarında kısa devre veya arıza.
 • Kablolama sorunları veya şarj basınç sensörü elektrik konnektörünün yanlış bağlanması.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0049 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0049’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Elektrik devresini kontrol ederek başlayın. Bunu yapmak için, solenoidin enerjili ve topraklanmış olduğunu kontrol edin. Bu kontroller yapılırken, bir diyagnoz aleti kullanılarak solenoidin açılması için komut verilmelidir. Güç veya topraklama yoksa, nedenini belirlemek için fabrika kablo bağlantı şemasına bakın.
 2. Ardından turboşarjı/süperşarjı kontrol edin. Turboşarjı / üfleyiciyi hasar veya döküntü açısından kontrol etmek için hava girişini sökün. Hasar tespit edilirse üniteyi değiştirin.
 3. Konum sensörünü / basınç sensörünü ve devresini kontrol edin. Çoğu durumda konum sensörüne giden üç kablo (güç, toprak ve sinyal) olmalıdır. Her üç kablonun da mevcut olup olmadığını kontrol edin.
 4. Kontrol solenoidini test edin. Bazı durumlarda solenoidi bir ohmmetre ile iç direncini kontrol ederek kontrol edebilirsiniz. Spesifik veriler için fabrika onarım bilgilerine başvurmak faydalı olacaktır. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için solenoidi güç ve toprağa da bağlayabilirsiniz.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0049 arızasının diyagnozuna turboşarj kontrol sisteminin gözle muayenesi ile başlayın. Gevşek bağlantılar, hasarlı kablolar, vakum kaçakları vs. olup olmadığına bakın. Ardından sorun için servis bültenlerini (TSB) kontrol edin. Hiçbir şey bulunamazsa, adım adım sistem teşhisi ile devam etmeniz gerekecektir.

Bu kodun test edilmesi araçtan araca değiştiğinden, aşağıda genelleştirilmiş bir prosedür açıklanmaktadır. Sistemi doğru bir şekilde kontrol etmek için üreticinin diyagnostik blok diyagramına başvurmanız gerekecektir.

Diyagnoz aletini kullanarak kontrol solenoidine konum değiştirme talimatı vererek sistemin çalışmasını kontrol edin. Motor devrini yaklaşık 1200 rpm’ye yükseltin. Solenoidi açık ve kapalı arasında değiştirin.

Motor devri değişmeli ve diyagnostik ünitesindeki PID sensörünün konumu da değişmelidir. RPM dalgalanıyor ancak PID pozisyon/basınç regülatörü değişmiyorsa sensörde veya devresinde bir sorun var demektir.

RPM değişmezse, sorun kontrol solenoidinde, turboşarjda/süperşarjda veya kablo tesisatındadır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0049 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Camaro, Silverado, TrailBlazer)
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Toyota
 • Volkswagen
 • Volvo (XC60)

Arıza kodu P0049 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0045, P0046, P0047, P0048, P004A, P004B, P004C, P004D, P004E, P004F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin