Hata kodu P0059 – isıtmalı oksijen sensörü isıtıcı direnci (Bank 2, Sensör 1)

Hata kodu P0059 “isıtmalı oksijen sensörü isıtıcı direnci (Bank 2, Sensör 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Heated oxygen sensor (HO2S) Heater Resistance (Bank 2, Sensor 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0059 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0059 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0059 – isıtmalı oksijen sensörü isıtıcı direnci (Bank 2, Sensör 1)

Araçlar, katalitik konvertörlerden önce ve sonra egzoz sistemindeki oksijen içeriğini belirlemek için ısıtmalı oksijen sensörleri (HO₂S) kullanır. Yakıt sistemini ayarlamak için geri bildirim kullanırlar. Optimum hava/yakıt karışım oranını 14,7:1’de tutmak için.

Oksijen sensörleri kontrol modülüne daha hızlı geri bildirim sağlamak için bir sensör ısıtma devresi kullanır. Oksijen sensörü araca bağlı olarak üç veya dört kablo kullanabilir.

İki tanesi normalde şanzıman kontrol modülüne (PCM) geri bildirim için kullanılır. Diğer kablolar ise ısıtıcı ve ısıtmalı devre gücü içindir. Üç telli sensörler normalde egzoz sistemi üzerinden topraklanır. Dört telli sensörlerin ayrı bir topraklama kablosu vardır.

Kod P0059, katalitik konvertör Bank 2’nin motor tarafında silindir 1 ile birlikte olmayan bir sensörü ifade eder. Hata, O₂ sensörünün ısıtıcı devresindeki direnç seviyesinin izin verilen programlanmış parametreleri aştığı anlamına gelir.

Bu hata devam ederse, arıza gösterge lambası (MIL) muhtemelen yanacaktır. Bazı araçlarda MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0059 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Artan yakıt tüketimi.
 3. Motor performansında azalma.
 4. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 5. Devirlerde kayma veya rölantide çalışırken durma girişimleri.
 6. Motor silindirlerinde ateşleme atlamaları meydana gelebilir. Araç motoru da düzensiz çalışabilir.
 7. Diğer ilgili tanı kodları da saklanabilir.

Arıza kodu P0059 görüntülenirse, araç çalışmaya devam edebilir ancak sorun mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir. Sensör devresi arızası ve artan yakıt tüketimi gibi olası sorunları önlemek için. Sorun çok uzun süre göz ardı edilirse, motor dengesiz çalışabilir ve diğer bileşenler hasar görebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0059, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Güç kaynağı, toprak veya sensör ısıtıcı devresinde açık devre O₂.
 • Arızalı sensör ısıtıcı O₂.
 • Sensöre giden konnektörler hasarlı veya aşınmış.
 • Sigorta veya sigortalanabilir bağlantı atmış.
 • Yakıt basıncı çok düşük veya çok yüksek.
 • Sızdıran vakum.
 • Ciddi egzoz kaçağı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0059 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0059’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin.
 2. P0059 kodunun tekrar görünüp görünmediğini öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Görsel bir inceleme yapın ve gerekirse hasarlı elektrik kablolarını onarın veya değiştirin.
 4. Topraklamayı kontrol edin, gerekirse sorunu düzeltin.
 5. Oksijen sensörünü bir test cihazı ile test edin, direnç normalde 7-9 ohm olmalıdır, gerekirse değiştirin.
 6. PCM’de bir sorun varsa, motor kontrol modülünü yeniden programlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0059 arızası sadece oksijen sensörü ısıtıcı devresinden veya sensörün kendisinden kaynaklanabilir. Diyagnoz genellikle sensör kablo tesisatının kontrol edilmesiyle başlar. Isıtmalı oksijen sensörü normalde dört kabloyla birlikte gelir.

İki kablo doğrudan ısıtıcı devresine gider ve diğer ikisi sensöre güç ve topraklama sağlar. Aracınızın kablo bağlantı şemasına ihtiyacınız olabilir. Doğru kablo setini kontrol ettiğinizden emin olmak için.

Kabloları kontrol edin

Isıtıcı devresini bir dijital multimetre veya voltmetre ile kontrol edin. Topraklamanın takılı olduğu konektörün tam pinlerini belirlemek için araç kablo bağlantı şemasına bakın.

Okunan değer akü voltajına yakın olmalıdır. Eğer değilse, büyük olasılıkla sensöre giden güç kaynağında bir sorun vardır.

Toprak bağlantısı da kontrol edilmelidir. Bunu yapmak için, akünün pozitif terminalini multimetrenin kırmızı kablosuna bağlayın. Ve devre topraklamasını kontrol etmek için siyah kabloyu toprağa bağlayın. Sonuç 12 V olmalıdır, değilse sensörde bir topraklama sorunu olduğunu gösterir.

Sensörün kontrol edilmesi

Güç ve topraklama tamamsa, bir sonraki seçenek sensör ısıtma elemanını kontrol etmektir. Açık devre veya yüksek direnç olup olmadığını belirlemek için.

Bir voltmetreyi ohm ölçeğine ayarlayın, kablo bağlantı şemasını referans olarak kullanarak ısıtıcı devresinin direncini kontrol edin.

Oksijen sensörü O₂’yi ayırdığınızdan emin olun. Sensörün içindeki ısıtıcı devresi düşük bir dirence sahip olmalıdır. Sınır değerin aşılması ısıtıcı parçasında bir kırılma olduğunu gösterir. Bu nedenle oksijen sensörünün değiştirilmesi gerekecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0059 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Aveo, Silverado)
 • Citroen (C3)
 • Ford (F-150, Mustang)
 • GMC (Yukon)
 • Isuzu
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot
 • Pontiac

Arıza kodu P0059 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0053, P0054, P0055, P0060, P0061.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin