Hata kodu P0062 – isıtıcı oksijen sensörü kontrol devresi (Bank 2, Sensör 3)

Hata kodu P0062 “isıtıcı oksijen sensörü kontrol devresi (Bank 2, Sensör 3)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “HO2S Heater Oxygen Sensor Control Circuit (Bank 2, Sensor 3)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0062 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0062 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0062 – isıtıcı oksijen sensörü kontrol devresi (Bank 2, Sensör 3)

Araçlar, katalitik konvertörlerden önce ve sonra egzoz sistemindeki oksijen içeriğini belirlemek için ısıtmalı oksijen sensörleri kullanır. Yakıt sistemini ayarlamak için geri bildirim kullanırlar. Optimum hava/yakıt karışım oranını 14,7:1’de tutmak için.

Oksijen sensörleri daha hızlı geri bildirim için sensörü ısıtmak üzere ısıtmalı bir devre kullanır. Oksijen sensörü araca bağlı olarak üç veya dört kablo kullanabilir.

İki tanesi normalde Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülüne (PCM) geri bildirim için kullanılır. Diğer kablolar ise ısıtıcı ve ısıtmalı devreye güç sağlamak içindir. Üç telli sensörler normalde egzoz sistemi üzerinden topraklanır. Ve dört telli olanların ayrı bir topraklama kablosu vardır.

P0062 kodu, katalitik konvertör Bank 2’den sonraki sensörü ifade eder, bu sensör silindir 1 ile motor tarafında değildir. Hata, HO₂S sensörü ısıtıcı elemanı ile ilgili sorunun çözülmediği anlamına gelir. Bu kod, sensörün ısınması çok uzun sürdüğünde tetiklenir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0062 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Bazı durumlarda, motor kontrol modülü (ECM) aracı acil durum çalışmasına geçirebilir.
 3. Bazen kaydedilen arıza koduna rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

Arıza kodu P0062 görüntülenirse, araç sürülmeye devam edebilir, ancak sorun mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir. Sensör devresi arızası ve artan yakıt tüketimi gibi olası sorunları önlemek için. Sorun çok uzun süre göz ardı edilirse, motor dengesiz çalışabilir ve diğer bileşenler hasar görebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0062, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Güç kaynağı kablosunun, topraklamanın veya sensör O₂ içindeki devrenin kopması.
 • Kırılma veya paslanma nedeniyle topraklama yok.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0062 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0062’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin.
 2. P0062 kodunun tekrar görünüp görünmediğini öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Görsel bir inceleme yapın ve gerekirse hasarlı elektrik kablolarını onarın veya değiştirin.
 4. Topraklamayı kontrol edin, gerekirse sorunu düzeltin.
 5. PCM’de bir sorun varsa, motor kontrol modülünü yeniden programlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0062 arızası sadece oksijen sensörü ısıtıcı devresinden veya sensörün kendisinden kaynaklanabilir. Diyagnoz genellikle sensör kablo tesisatının kontrol edilmesiyle başlar. Isıtmalı oksijen sensörü normalde dört kabloyla birlikte gelir.

İki kablo doğrudan ısıtıcı devresine gider ve diğer ikisi sensöre güç ve topraklama sağlar. Aracınızın kablo bağlantı şemasına ihtiyacınız olabilir. Doğru kablo setini kontrol ettiğinizden emin olmak için.

Kabloları kontrol edin

Isıtıcı devresini bir dijital multimetre veya voltmetre ile kontrol edin. Topraklamanın takılı olduğu konektörün tam pinlerini belirlemek için araç kablo bağlantı şemasına bakın.

Okunan değer akü voltajına yakın olmalıdır. Eğer değilse, büyük olasılıkla sensöre giden güç kaynağında bir sorun vardır.

Toprak bağlantısı da kontrol edilmelidir. Bunu yapmak için, akünün pozitif terminalini multimetrenin kırmızı kablosuna bağlayın. Ve devre topraklamasını kontrol etmek için siyah kabloyu toprağa bağlayın. Sonuç 12 V olmalıdır, değilse sensörde bir topraklama sorunu olduğunu gösterir.

Sensörün kontrol edilmesi

Güç ve topraklama tamamsa, bir sonraki seçenek sensör ısıtma elemanını kontrol etmektir. Açık devre veya yüksek direnç olup olmadığını belirlemek için.

Bir voltmetreyi ohm ölçeğine ayarlayın, kablo bağlantı şemasını referans olarak kullanarak ısıtıcı devresinin direncini kontrol edin.

Oksijen sensörü O₂’yi ayırdığınızdan emin olun. Sensörün içindeki ısıtıcı devresi düşük bir dirence sahip olmalıdır. Sınır değerin aşılması ısıtıcı parçasında bir kırılma olduğunu gösterir. Bu nedenle oksijen sensörünün değiştirilmesi gerekecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0062 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai (Elantra)
 • Iveco
 • Jaguar (XF)
 • Kia
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mitsubishi
 • Peugeot
 • Pontiac
 • Saab
 • Volkswagen

Arıza kodu P0062 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0050, P0051, P0052, P0056, P0057, P0058, P0063, P0064.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin