Hata kodu P007F – şarj havası soğutucusu sıcaklık sensörü bank 1/bank 2 korelasyonu

Hata kodu P007F “şarj havası soğutucusu sıcaklık sensörü bank 1/bank 2 korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Charge Air Cooler Temperature (CACT) Sensor Bank 1/Bank 2 Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P007F hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P007F, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) korelasyon sinyallerinde bir uyumsuzluk tespit ettiği anlamına gelir. Ayrı motor blokları için tahliye havası sıcaklık sensörleri arasında bir uyumsuzluk tespit edilmiştir.

Hata kodu P007F – şarj havası soğutucusu sıcaklık sensörü bank 1/bank 2 korelasyonu

Bu hata sadece cebri hava emme sistemleri ve çoklu emme havası kaynakları ile donatılmış araçlar için geçerlidir. Emme havası kaynakları gaz kelebeği valflerini içerir. Cebri hava emme sistemlerinin kendileri bir turboşarj ve süperşarj konfigürasyonuna sahiptir.

Turboşarj, motora hava basmak için kullanılan bir hava pompasıdır. Türbin ve kompresör olmak üzere birbirine bağlı iki parçadan oluşur.

Türbin, egzoz gazları tarafından tahrik edildiği egzoz manifolduna bağlıdır. Kompresör hava girişine bağlanır. Her ikisi de bir şaftla birbirine bağlıdır, bu nedenle türbin döndüğünde kompresör de dönerek emilen havanın motora çekilmesini sağlar.

Birçok motor, ara soğutucu olarak da bilinen bir şarj havası soğutucusu ile donatılmıştır. Şarj havası soğutucuları hava-sıvı veya hava-hava olabilir, ancak hepsi emme havasını soğutmak için tasarlanmıştır.

Tahliye havası soğutucusu sıcaklık sensörü (CACT), soğutucudan gelen havanın sıcaklığını ve dolayısıyla yoğunluğunu ölçmek için kullanılır. Bu bilgi şanzıman kontrol modülüne (PCM) gönderilir.

Kontrol modülü gelen bilgileri emme havası sıcaklığı ile karşılaştırarak şarj havası soğutucusunun kapasitesini belirler.

PCM, CAT sensörlerinden (birinci ve ikinci motor blokları için) farkı yansıtan voltaj sinyalleri algılarsa. Fark izin verilen maksimum parametreleri aşmalıdır, bu durumda P007F kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P007F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Kötü motor performansı ve düşük güç çıkışı.
 3. Artan yakıt tüketimi.
 4. Acil durum modu etkinleştirilebilir.
 5. Bir partikül filtresi mevcutsa, filtrenin rejenerasyonu engellenmiş olabilir.

Arıza P007F, aracın güvenliğini ve sürülebilirliğini etkilediği için ciddi olarak kabul edilir. Arızanın göz ardı edilmesi maliyetli onarımlara neden olabilir, sorunun mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P007F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı tahliye havası soğutucusu sıcaklık sensörü (CACT).
 • Sensör sinyal devresinde (CACT) açık devre.
 • Elektrik konektöründe korozyon veya hasar.
 • Topraklama hatası veya voltaj hatası.
 • Arızalı tahliye havası soğutucusu.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P007F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P007F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. P007F kodunun diyagnozuna devam etmeden önce, mevcut olabilecek diğer hataları temizleyin.
 3. Şarj havası soğutucusu sıcaklık sensörü (CACT) ile ilgili elektrik kablolarında kısa devre, açık devre ve hasar kontrolü yapın.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kopmuş, hasar görmüş veya aşınmış kabloları onarın veya değiştirin.
 5. Sensör konnektörünü gevşeklik ve korozyon açısından inceleyin.
 6. CACT sensörünü test edin; arızalıysa değiştirin.
 7. Tahliye havası soğutucusunu kontrol edin ve gerekirse onarın veya değiştirin.
 8. Sorun devam ederse, kontrol edin ve gerekirse kontrol modülünü (PCM) yeniden programlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P007F hatasını teşhis etmeye tahliye havası soğutucusu sıcaklık sensörlerini ve ilgili kablo tesisatını görsel olarak inceleyerek başlayabilirsiniz. Gevşek bağlantılar ve hasarlı kablolar olup olmadığına bakın.

Ayrıca şarj havası soğutucusunu ve kanallarını gözle kontrol edin. Hasar bulunursa, onarın, ardından kodu silin ve geri gelip gelmediğine bakın.

Devre testi

Bir diyagnostik aleti kullanarak şarj havası soğutucusu sıcaklık sensörlerinden gelen veri parametrelerini kontrol edin. CACT sensörünü ayırın, diyagnostik aletindeki değer çok düşük bir değere düşmelidir.

Daha sonra terminallere bir jumper bağlayın, diyagnostik aleti çok yüksek bir sıcaklık göstermelidir. Eğer durum buysa, sorun devrede veya PCM modülünde değil sensördedir.

Sensörü kontrol edin

Tahliye havası soğutucusu sıcaklık sensörü konnektörünü ayırın. Ardından iki sensör ucu arasındaki direnci ohm’a ayarlı bir dijital multimetre ile ölçün.

Motoru çalıştırın ve değerleri gözlemleyin; motor ısındıkça değerler yavaşça düşmelidir. Motorun çalışma sıcaklığına ulaştığından emin olmak için gösterge panelindeki motor sıcaklık göstergesini kontrol edin.

Motor sıcaklığı artar ancak CACT direnci azalmazsa sensör arızalıdır ve değiştirilmelidir. Arıza giderildikten sonra, P007F hatası ile ilgili sorun çözülmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P007F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Focus, Mondeo, Transit)
 • Land Rover (Range Rover, Sport)
 • Mercedes-Benz

Arıza kodu P007F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P007A, P007B, P007C, P007D, P007E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin