Hata kodu P0089 – yakıt basınç regülatörü 1 performans sorunu

Hata kodu P0089 “yakıt basınç regülatörü 1 performans sorunu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Pressure Regulator 1 Performance Problem” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0089 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0089 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0089 – yakıt basınç regülatörü 1 performans sorunu

Bazı geri dönüşsüz sistemlerde yakıt basıncı değişken hızlı bir düşük basınç besleme pompası tarafından kontrol edilir. Bu doğrudan motor modülü (ECM) tarafından kontrol edilir.

Diğer geri dönüşsüz sistemler yakıt basıncını bir yakıt basınç regülatörü (FPR) ile düzenler. FPR, yüksek basınçlı yakıt pompasına veya yakıt dağıtım borusuna monte edilebilir.

Yakıt rampası basıncını düzenlemek için ECM talebe bağlı olarak FPR’ye bir komut gönderir. Kontrol ünitesi yakıt basıncını sürekli olarak izlemek için yakıt rampası basınç sensörünü kullanır.

Kontrolör yakıt basıncında beklenmedik bir artış veya azalma gibi bir sorun tespit ederse. Diyagnostik hata kodu DTC P0089 – performans problemini belirler.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0089 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM belleğine bir arıza olarak yazılacaktır).
 2. Motor iyi hızlanmıyor.
 3. Motor gücü azaltılır.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Devirlerde dalgalanma veya rölantide çalışırken durma girişimleri.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Yakıt basıncı çok yüksekse, motorda patlama meydana gelebilir.
 8. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.

Arıza P0089, motor ve kullanım sorunlarına neden olabilecek ciddi bir arızadır. Bu kod bulunursa, arızayı teşhis etmek ve gidermek için mümkün olan en kısa sürede kalifiye bir teknisyenle iletişime geçilmesi önerilir.

Hata nedenleri

Kodu P0089, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı yakıt basınç regülatörü 1.
 • Kablolarda veya konektörlerde sorun.
 • Yakıt filtresi veya yakıt boruları tıkalı.
 • Arızalı yakıt basınç sensörü.
 • Arıza nedeniyle yakıt pompasında güç kaybı.
 • Yakıttaki hava sızıntıları nedeniyle sistem arızaları.
 • Basınç dalgalanmaları çok düşük yakıt seviyesinden kaynaklanıyor olabilir.

Arıza kodu P0089 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0089’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Yakıt basıncını kontrol edin.
 2. Yakıt pompasını test edin.
 3. Yakıt borularını kontrol edin.
 4. Yakıt dağıtım borusu üzerindeki regülatörün düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 5. Yakıt basınç sensörüne dikkat edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Hatanın nedeni, bu durumda P0089, yüzeysel ve kolayca düzeltilebilir olduğunda, bu bir şeydir. Ancak bazen nedenini bulmak çok zordur, bu yüzden en önemli noktaların üzerinden geçelim.

Yakıt pompasının yanı sıra yakıt basıncı

Yakıt basıncı, yakıt dağıtım borusuna takılan mekanik bir basınç göstergesi ile kontrol edilebilir. Basınç fabrika spesifikasyonları dahilindeyse, PCM/ECM’ye yanlış değerler veren arızalı bir yakıt basınç göstergesi olabilir.

Test noktasına bir basınç göstergesi ile ulaşmak mümkün değilse, yakıt hatları ile yakıt rampası arasına birkaç bağlantı parçası bağlanabilir. Alternatif olarak, kontrol etmek için gerçek zamanlı sonuçları gösterecek bir teşhis aracı kullanılabilir.

Kablo demetini bularak yakıt pompasında yeterli güç olup olmadığını kontrol edin. Dijital bir voltmetre kullanarak yakıt pompasının pozitif terminalindeki akü voltajını ölçün.

Yetersiz güç varsa, yakıt pompasına giden kablo demetini test edin. Aşırı direnç, gevşek kablolar veya hatalı bağlantılar olup olmadığını kontrol edin.

Yakıt hatları ve regülatör

Yakıt hatlarında, besleme veya dönüş hattında sorunlara neden olabilecek fiziksel hasar veya bükülmeler olup olmadığına bakın. Tıkalı olup olmadığını ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için yakıt filtresinin çıkarılması gerekebilir.

Yakıt, yakıt filtresi üzerindeki okla gösterilen akış yönünde serbestçe akmalıdır. Bazı araçlarda filtre yakıt pompasının girişinde bulunur, modülün çıkarılması gerekecektir. Depoda çok fazla yakıt olup olmadığını belirlemek için, bu durum pompaya giden yakıt beslemesini de kısıtlayabilir.

Ters tip yakıt sistemine sahip araçlarda regülatör genellikle yakıt dağıtım borusunun üzerinde bulunur. Yakıt basınç regülatörü, motor tarafından oluşturulan vakum miktarına bağlı olarak yakıt beslemesini mekanik olarak sınırlayan bir vakum hattına sahiptir.

Regülatöre giden vakum hortumlarının hasarlı veya gevşek olup olmadığını kontrol edin. Vakum hortumunda yakıt varsa, regülatörde dahili bir sızıntı olabilir ve bu da basınç kaybına neden olur.

Geri dönüşsüz sistemlerde, yakıt basıncı regülatörü yakıt pompası modülündeki benzin deposunun içinde bulunabilir ve yakıt pompası modülünün tamamının değiştirilmesi gerekebilir.

Yakıt basınç sensörü

Konnektörü çıkartıp bir voltmetre kullanarak terminallerdeki direnci kontrol ederek yakıt basınç sensörünü kontrol edin. Direnç fabrika spesifikasyonları dahilinde olmalıdır. Yakıt basınç sensörüne giden referans voltajını kontrol edin, araca bağlı olarak yaklaşık 5 volt olmalıdır.

Voltaj spesifikasyonlar dahilinde değilse, kabloda aşırı direnç olup olmadığını belirlemek için kablolamayı inceleyin. Çok düşük, 0 ohm’a yakın olmalıdır. Direnç mevcutsa, bir toprak arızası meydana gelmiş olabilir ve arızanın yerini tespit etmek için kablo demetinin izlenmesi gerekecektir.

Bu noktaları kontrol ederek, P0089 hatası ile ilgili sorunu tanımlayabilmeniz gerekir. Bir kez tespit edildiğinde, çözülmesi kolay olmalıdır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0089 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A4)
 • Chevrolet (Captiva, Equinox, Malibu, TrailBlazer, Traverse)
 • Citroen
 • Dacia
 • Daewoo (Winstorm)
 • Fiat (Doblo, Ducato)
 • Ford (Connect, Focus, Kuga, Mondeo, Ranger, S-Max, Sierra, Transit)
 • GMC (Terrain)
 • Infiniti
 • Land Rover
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi (L200, Pajero)
 • Nissan (Almera, Cabstar, Navara, NP 300, Pathfinder, Qashqai, Hardbody, X-Trail)
 • Opel (Antara, Insignia, Movano, Vivaro)
 • Renault (Kangoo, Laguna, Logan, Master, Megane, Scenic, Trafic)
 • Volkswagen (Passat)
 • Volvo (S40, S60, S80, V50, XC90)

Arıza kodu P0089 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0014, P0016, P0017, P0087, P0088, P0090, P0091, P0092, P0171, P0181, P0190, P0191, P0192, P0193, P0194, P0380, P0404, P0442, P0507, P0802, P1093, P228D, P2293, U2106.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin