Hata kodu P008E – yakıt soğutucu pompası kontrol devresi yüksek

Hata kodu P008E “yakıt soğutucu pompası kontrol devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Cooler Pump Control Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P008E hatasının kodunun çözülmesi

Arıza kodu P008E, dizel motorlarla donatılmış araçlarda gösterilmek üzere tasarlanmıştır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) yakıt soğutucu pompası kontrol devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğini gösterir. Dizel motorun düzgün çalışmasını sağlamak için kullanılır.

Hata kodu P008E – yakıt soğutucu pompası kontrol devresi yüksek

Yakıt soğutma suyu pompası kontrol devresi yakıt soğutma suyu pompasının çalışmasını kontrol etmek için tasarlanmıştır. Bu fonksiyon dizel motorlu araçlara özgüdür ve fazla yakıtı soğutmak için tasarlanmıştır. Yakıt sistemine geri beslenmeden önce.

Yakıt, motor soğutma radyatörüne benzer şekilde çalışan ve yakıttan ısıyı uzaklaştırmak için soğutma sıvısı kullanan yakıt radyatörü tarafından soğutulur.

Yakıt pompası sıcaklığı yakıt soğutucu pompası kontrol devresi tarafından kontrol edilir. Bu da yakıt, yakıt deposuna geri gönderilmeden önce soğutucu tertibatından geçmesi için pompayı etkinleştirir.

Yakıt soğutucu pompası kontrol devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit edildiğinde PCM tarafından P008E kodu ayarlanır. Araç modeline bağlı olarak, PCM başka kodları etkinleştirebilir ve ayrıca Kontrol Motoru ışığını etkinleştirebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P008E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Yakıt soğutucu pompasından olağandışı sesler geliyor.
 3. Rölantide veya yük altında sarsıntı.
 4. Motor performansında azalma.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P008E hatasının ciddiyeti yüksektir, nedeni mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir. Yüksek yakıt sıcaklığı istenmeyen bir durumdur ve yakıt sistemi bileşenlerinde aşırı aşınmaya neden olabilir. Ayrıca zamanında düzeltilmediği takdirde iç motor bileşenlerinde aşırı aşınma.

Hata nedenleri

Kodu P008E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı yakıt soğutucu pompası.
 • Aşınmış veya hasarlı konektör.
 • Arızalı veya hasarlı kablo demeti.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P008E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P008E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P008E hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Yakıt soğutucu pompasına giden kabloları ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 5. Hata devam ederse, PCM modülünü kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P008E sorun giderme sürecindeki ilk adım Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek uzun vadede çok zaman kazandırabilir.

Bir sonraki adım yakıt soğutucu pompası kontrol devresiyle ilişkili tüm bileşenlerin yerini belirlemektir. Buna yakıt soğutucu pompası, soğutucu, soğutucu haznesi ve PCM modülü dahildir.

Bu bileşenler bulunduktan sonra, ilgili tüm kablo ve konektörlerde belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapılmalıdır. Sürtünmeler, sıyrıklar, açıkta kalan kablolar veya yanan alanlar olup olmadığına bakın.

Soğutma sıvısı sızıntısı belirtileri, soğutma sıvısı seviyesi ve durumu da bu sürece dahil edilmelidir.

Devre kontrolü

Voltaj ayarları belirli bir motora, yakıt yağ pompası kontrol devresinin konfigürasyonuna ve takılı bileşenlere bağlıdır. Doğru voltaj aralığını ve uygun sorun giderme sırasını elde etmek için teknik verilere başvurulmalıdır.

Çalışmayan bir yakıt soğutucu pompasındaki doğru voltaj genellikle dahili bir arızanın göstergesidir. Arızalı bir yakıt soğutucu pompası da gıcırdama sesi çıkarabilir ve bu ses köpek havlamasına benzer bir ses çıkaracak noktaya kadar ilerleyebilir.

Bu işlem güç kaynağı veya topraklama olmadığını ortaya çıkarırsa, P008E hatasını bulmak için kabloların ve konektörlerin sürekliliğini kontrol etmek gerekebilir. Süreklilik testleri her zaman güç kaynağı devreden çıkarılmış olarak gerçekleştirilir.

Teknik özelliklerde aksi belirtilmedikçe normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır. Direnç veya süreklilik eksikliği, onarılması veya değiştirilmesi gereken hatalı kablolama, kısa devre veya açık konektörlerin bir göstergesidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P008E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC

Arıza kodu P008E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P008C, P008D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin