Hata kodu P008F – motor soğutma suyu sıcaklığı/yakıt sıcaklığı korelasyonu

Hata kodu P008F “motor soğutma suyu sıcaklığı/yakıt sıcaklığı korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Coolant Temperature (ECT)/Fuel Temperature (FT) Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P008F hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II kodu P008F aracınızda göründüğünde, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) ilişkili sinyallerde bir uyumsuzluk tespit ettiği anlamına gelir. Algılanan motor soğutma suyu sıcaklığı (ECT) ile yakıt sıcaklığı arasında bir uyumsuzluk.

Hata kodu P008F – motor soğutma suyu sıcaklığı/yakıt sıcaklığı korelasyonu

ECT sensörleri katı reçine içine daldırılmış ve metal veya plastik bir muhafaza içine yerleştirilmiş bir termistörden oluşur. ECT muhafazası, motor emme manifoldu, silindir kapağı veya bloktaki bir soğutma sıvısı kanalına vidalanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Sıcak soğutma sıvısı kanallardan ve ECT sensöründen geçtiğinde, termal direnç seviyesi azalır. Motor soğutma suyu sıcaklığı düştüğünde direnç artar ve sonuç olarak ECT sensörü devre voltajı düşer.

Bu direnç değişimleri PCM tarafından motor soğutma suyu sıcaklığındaki değişiklikler olarak yorumlanır. ECT sensörü girdileri yakıt dağıtımı ve ateşleme avansı stratejisinin hesaplanmasında kritik öneme sahiptir.

Yakıt sıcaklık sensörü de bir termistör kullanır, ancak düşük voltajlıdır. Yakıt sıcaklığı, dizel motor kullanan araçların sürülebilirliği açısından özellikle önemli olabilir.

Motor soğutma suyu sıcaklığı ve yakıt sıcaklığı normalde sadece motor ortam sıcaklığındayken ilişkilidir.

PCM ECT sensörü ile yakıt sıcaklık sensörü arasında bir uyumsuzluk tespit ederse P008F kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir. Belirli bir süre boyunca ve belirli koşullar altında izin verilen maksimum parametrelerden daha fazla değişiklik gösteren.

Arıza belirtileri

Sürücü için P008F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor performansında azalma.
 3. Artan yakıt tüketimi.
 4. Zengin karışımla çalışırken egzoz borusundan siyah duman çıkar.

Saklanan kod P008F orta şiddette. ECT ve yakıt sıcaklığı doğru yakıt besleme stratejisi ve ateşleme zamanlaması için önemli olduğundan.

Hata nedenleri

Kodu P008F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • ECT sensörü arızalandı.
 • Arızalı yakıt sıcaklık sensörü.
 • Soğutma suyu sıcaklık veya yakıt sıcaklık sensöründe açık devre.
 • Soğutma suyu sıcaklığı veya yakıt sensörü kablo demeti veya konnektörü hasar görmüş.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P008F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P008F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P008F hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve hatanın tekrar oluşup oluşmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Sensörlerle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin. Gerekirse hataları düzeltin.
 4. ECT veya yakıt sıcaklık sensörü arızalıysa, değiştirin.
 5. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin ve sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P008F hatasını düzeltmenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden ve gevşek kabloları sabitlediğinizden emin olun. Yanmış bir tel bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Soğutma suyu sıcaklık sensörünü (ECT) kontrol edin

Sensörü hasarlı kablo veya konektör açısından görsel olarak inceleyin ve gerekirse onarın. Ardından bir OBD2 tarayıcı bağlayın, motor sıcaklığı aşırı yüksekse, yaklaşık 140°C, bu normal değildir.

Motordaki sensörü ayırın ve değerin örneğin 10°C düşüp düşmediğine bakın. Eğer öyleyse, sensör muhtemelen arızalıdır, dahili olarak kısa devre yapmış ve PCM’ye düşük dirençli bir sinyal iletilmesine neden olmuştur.

Ancak, sorunun kablolarda değil sensörde olduğundan tamamen emin olmak istiyorsanız, bir test yapabilirsiniz. Bir ohmmetre kullanarak sensörün toprağa karşı direncini kontrol edin. Normal bir sensörün direnci araca bağlı olarak biraz değişecektir.

Ancak genel olarak, motor sıcaklığı 95 santigrat derece civarındaysa, direnç 200 ohm civarında olacaktır. 20°C civarındaki sıcaklıklarda direnç 10.000 ohm’un üzerinde olacaktır.

Sensörün direncinin motorunuzun sıcaklığıyla eşleşip eşleşmediğini belirlemek için bu testi kullanın. Motor sıcaklığınızla eşleşmiyorsa, muhtemelen arızalı bir sensörünüz vardır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P008F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW (X3, X5)
 • Chevrolet
 • Ford (Mondeo)
 • GMC (Sierra)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Renault

Arıza kodu P008F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P00B6, P00B7.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin