Hata kodu P0093 – yakıt sisteminde kaçak tespit edildi – büyük kaçak

Hata kodu P0093 “yakıt sisteminde kaçak tespit edildi – büyük kaçak” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel System Leak Detected – Large Leak” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0093 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0093 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0093 – yakıt sisteminde kaçak tespit edildi – büyük kaçak

Her bir yakıt damlasından maksimum güç elde edebilmek için, yakıtın verimli bir şekilde tutuşabilmesi için silindir içinde yeterince atomize olması gerekir. Bu nedenle içten yanmalı bir motor sıvı yakıt değil, yakıt buharı yakar.

Yeterli ateşleme elde etmek için çoğu yakıt enjeksiyon sistemi 2-5 atmosfer gibi orta düzeyde bir basınçta çalışır. Basınç ve atomizasyon, yüksek emme ve silindir sıcaklıkları ile birleştiğinde yakıtın daha da iyi buharlaşmasına yardımcı olur. Bu da daha iyi güç çıkışı ve yakıt ekonomisi sağlar.

Dizel motorlar ve bazı modern benzinli motorlar, yakıtı doğrudan silindire enjekte eden başka bir yakıt enjeksiyonu biçimi kullanır. Bu durumda yakıt, silindirdeki basınç maksimuma yakın olduğunda sıkıştırma strokunda enjekte edilir. Bu nedenle yakıt enjektörleri çok daha yüksek bir basınçta çalışmak zorundadır.

Yakıt deposuna takılan yakıt pompası, normalde doğrudan motora takılan mekanik yakıt pompasına yakıt sağlar. Mekanik pompa doğrudan enjeksiyon sistemindeki basıncı arttırır. Çoğu benzinli doğrudan enjeksiyon (GDI) sistemi 170 atmosfere kadar çalışmaktadır. Ve dizel doğrudan enjeksiyon sistemleri 270 atmosferin üzerinde çalışmaktadır.

Yakıt enjeksiyonunu doğru ölçmek için motor kontrol modülü (ECM) enjektör darbeleri arasında bile yüksek basınç sistemini yakından izler ve düzenler.

Kontrol ünitesi yakıt sisteminin yüksek basınç tarafında beklenmedik bir basınç düşüşü tespit ederse. Mekanik yakıt pompası ile yakıt enjektörleri arasında herhangi bir yer.

Kontrol modülü Diyagnostik Hata Kodu (DTC) P0093’ü ayarlar, bu da yakıt sisteminde büyük bir yakıt sızıntısı tespit edildiği anlamına gelir. Ayrıca, gösterge panelindeki motor uyarı lambası (MIL) yanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0093 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor acil durum modunda çalışabilir ve tamamen kapanabilir.
 3. Yük altında büyük güç kaybı.
 4. Motor durabilir veya çalışmayabilir.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Kaputun altında yakıt kokusu var.
 7. Yakıt basıncının düşürülmesi.

P0093 kodu, motor ve yol tutuş sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Bu kod bulunursa, arızayı teşhis etmek ve gidermek için mümkün olan en kısa sürede kalifiye bir teknisyenle iletişime geçilmesi önerilir.

Hata nedenleri

Kodu P0093, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt enjektörü arızası.
 • Yakıt borusunda sızıntı var.
 • Yakıt sistemine ait aşınmış veya hasarlı hortumlar.
 • Arızalı yakıt basınç sensörü.
 • Arıza nedeniyle yakıt pompasında güç kaybı.
 • Enjektör kablo demetinde veya motor kontrol ünitesinde kısa devre.
 • Tıkalı yakıt filtresi, yakıt hattı hacminin azalmasına neden olur.
 • Arızalı yakıt basınç regülatörü.
 • Arızalı yakıt basınç sensörü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0093 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0093’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Püskürtme uçlarını sızıntı açısından inceleyin.
 2. Yakıt basıncını kontrol edin.
 3. Yakıt pompasını test edin.
 4. Yakıt borularını kontrol edin.
 5. Yakıt dağıtım borusu üzerindeki regülatörün düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 6. Yakıt basınç sensörüne dikkat edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Hatanın nedeni, bu durumda P0093, yüzeysel ve düzeltilmesi kolay olduğunda, bu bir şeydir. Ancak bazen nedenini bulmak çok zor olabilir, bu yüzden en önemli noktaların üzerinden geçelim.

Yakıt pompasının yanı sıra yakıt basıncı

Yakıt basıncı, yakıt dağıtım borusuna takılan mekanik bir basınç göstergesi ile kontrol edilebilir. Basınç fabrika spesifikasyonları dahilindeyse, PCM/ECM’ye yanlış değerler veren arızalı bir yakıt basınç göstergesi olabilir.

Test noktasına bir basınç göstergesi ile ulaşmak mümkün değilse, yakıt hatları ile yakıt rampası arasına birkaç bağlantı parçası bağlanabilir. Alternatif olarak, kontrol etmek için sonuçları gerçek zamanlı olarak gösterecek bir teşhis aracı kullanılabilir.

Kablo demetini bularak yakıt pompasında yeterli güç olup olmadığını kontrol edin. Dijital bir voltmetre kullanarak yakıt pompasının pozitif terminalindeki akü voltajını ölçün.

Yetersiz güç varsa, yakıt pompasına giden kablo demetini test edin. Aşırı direnç, gevşek kablolar veya hatalı bağlantılar olup olmadığına bakın.

Yüksek basınçlı yakıt sistemi

Tüm konnektörleri ve kablo demetlerini kontrol edin. Eğilmiş veya bükülmüş kontaklar veya korozyon olmadığından emin olun. Gerekirse değiştirin veya onarın.

Yakıt enjektörü sürücüsüne (FID) dikkat edin. Sürücü veya yakıt enjektörü değiştirilmişse, FID bir yeniden öğrenme programı çalıştırmalıdır. Bu da onu yüksek basınç pompası ve yakıt enjektörleri için hazırlar.

Sistemi yakıt sızıntıları açısından inceleyin, ayrıca yağ seviyesini de kontrol edin. Yağ seviyesi normalden yüksekse ve yakıt gibi kokuyorsa, yakıt enjektörü sızıntısı olup olmadığına bakın. Özellikle de yakıt düzeltme arıza kodlarınız veya ateşleme atlamalarınız varsa.

Yüksek basınçlı yakıt sisteminde herhangi bir sorun bulamazsanız. Ancak yakıt sistemiyle ilgili başka arıza kodlarınız da var. P0093 hatasına dönmeden önce bunları teşhis edin ve düzeltin.

Yakıt hatları ve regülatör

Yakıt hatlarında, besleme veya dönüş hattında sorunlara neden olabilecek fiziksel hasar veya bükülmeler olup olmadığına bakın. Tıkalı olup olmadığını ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için yakıt filtresinin çıkarılması gerekebilir.

Yakıt, yakıt filtresi üzerindeki okla gösterilen akış yönünde serbestçe akmalıdır. Bazı araçlarda filtre yakıt pompasının girişinde bulunur, modülün çıkarılması gerekecektir. Depoda çok fazla yakıt olup olmadığını belirlemek için, bu durum pompaya giden yakıt beslemesini de kısıtlayabilir.

Ters tip yakıt sistemi bulunan araçlarda regülatör genellikle yakıt dağıtım borusunun üzerinde bulunur. Yakıt basınç regülatörü, motor tarafından oluşturulan vakum miktarına bağlı olarak yakıt beslemesini mekanik olarak sınırlayan bir vakum hattına sahiptir.

Regülatöre giden vakum hortumlarının hasarlı veya gevşek olup olmadığını kontrol edin. Vakum hortumunda yakıt varsa, regülatörde dahili bir sızıntı olabilir ve bu da basınç kaybına neden olur.

Geri dönüşsüz sistemlerde, yakıt basıncı regülatörü yakıt pompası modülündeki benzin deposunun içinde bulunabilir ve yakıt pompası modülünün tamamının değiştirilmesi gerekebilir.

Yakıt basınç sensörü

Konnektörü çıkartıp bir voltmetre kullanarak terminallerdeki direnci kontrol ederek yakıt basınç sensörünü kontrol edin. Direnç fabrika spesifikasyonları dahilinde olmalıdır. Yakıt basınç sensörüne giden referans voltajını kontrol edin, araca bağlı olarak yaklaşık 5 volt olmalıdır.

Voltaj spesifikasyonlar dahilinde değilse, kabloda aşırı direnç olup olmadığını belirlemek için kablolamayı inceleyin. Çok düşük, 0 ohm’a yakın olmalıdır. Direnç mevcutsa, bir toprak arızası olabilir ve arızayı bulmak için kablo demetinin izlenmesi gerekecektir.

Bu noktaları kontrol ederek, P0093 hatası ile ilgili sorunu tanımlayabilmeniz gerekir. Tanımlandıktan sonra çözülmesi kolay olacaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0093 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Citroen (C4, C5)
 • Fiat (Ducato)
 • Ford (Ranger)
 • Hyundai (HD78)
 • Isuzu (NPR75)
 • Mazda (BT-50, MPV)
 • Mitsubishi (L200, Pajero)
 • Nissan (Cabstar, Navara, Pathfinder)
 • Opel (Astra, Meriva)
 • Peugeot (4007, 407, Boxer, Partner)
 • Toyota (Avensis, Hilux, Land Cruiser, Prado, RAV4)
 • GAZelle (Next)

Arıza kodu P0093 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0087, P0094, P1113, P1351, P3003.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin