Hata kodu P009A – emme havası sıcaklığı/ortam havası sıcaklığı korelasyonu

Hata kodu P009A “emme havası sıcaklığı/ortam havası sıcaklığı korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intake Air Temperature (IAT)/Ambient Air Temperature (AAT) Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P009A hatasının kodunun çözülmesi

Kod P009A, emme havası sıcaklık sensörü (IAT) ile ortam havası sıcaklık sensörü (AAT) arasındaki korelasyon sinyallerinde bir uyumsuzluk olduğunu gösterir. Hiçbir engelin motor emme devresine hayati önem taşıyan hava akışını engellememesi için korelasyon gereklidir.

Hata kodu P009A – emme havası sıcaklığı/ortam havası sıcaklığı korelasyonu

IAT sensörleri genellikle iki telli bir stand üzerinde plastik bir muhafazadan çıkıntı yapan bir termistörden oluşur. Sensör, hava giriş borusuna veya hava filtresi muhafazasına yerleştirilir.

Emme havası sıcaklığı yükseldiğinde, IAT direncindeki direnç seviyesi düşerek voltajın değişmesine neden olur. Hava daha soğuk olduğunda, IAT direnci direnci artar. PCM, IAT sensörü sinyalindeki bu voltaj değişikliklerini emme havası sıcaklığındaki değişiklikler olarak algılar.

Ortam havası sıcaklık sensörü (AAT), IAT sensörü ile aynı şekilde çalışır. Ortam havası sıcaklık sensörü normalde radyatör ızgarasının yanında bulunur.

PCM sensör sinyallerinde büyük bir fark tespit ederse P009A kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Işığı (MIL) yanabilir. Bu sinyaller belirli bir süre boyunca izin verilen maksimum miktardan daha fazla farklılık göstermelidir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P009A hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza kodu olarak kaydedilecektir).
 2. Kaydedilen arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.
 3. Kötü motor performansı ve düşük güç çıkışı.
 4. Artan yakıt tüketimi.

P009A arızası aracın güvenliğini ve sürülebilirliğini etkilediği için ciddi olarak kabul edilir. Arızanın göz ardı edilmesi maliyetli onarımlara neden olabilir, sorunun mümkün olan en kısa sürede giderilmesi önerilir.

Hata nedenleri

Kodu P009A, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı emme havası sıcaklık sensörü (IAT).
 • Arızalı ortam havası sıcaklık sensörü (AAT).
 • Açık veya kısa devre yapmış devreler ve sensör konnektörleri.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P009A nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P009A’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. P009A kodunun teşhisine devam etmeden önce mevcut olabilecek diğer hataları düzeltin.
 3. Emme havası sıcaklık (IAT) sensörü ile ilgili elektrik kablolarında kısa devre, açık devre ve hasar kontrolü yapın.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kopmuş, hasar görmüş veya aşınmış kabloları onarın veya değiştirin.
 5. Sensör konnektörünü gevşeklik ve korozyon açısından inceleyin.
 6. IAT sensörünü test edin, arızalıysa değiştirin.
 7. Sadece ortam havası sıcaklık sensörü (AAT) ile ilgili olarak 3-6. noktaları tekrarlayın.
 8. Sorun devam ederse, kontrol edin ve gerekirse kontrol modülünü (PCM) yeniden programlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P009A hatasının diyagnozu, emme havası sıcaklığı ve ortam havası sıcaklık sensörlerinin gözle kontrol edilmesiyle başlayabilir. Konnektörleri ve sensörlere giden kabloları inceleyin.

Gevşek bağlantılar ve hasarlı kablolar, hatalı temasa işaret edebilecek herhangi bir şey olup olmadığına bakın. Hasar bulunursa, onarın, ardından kodu silin ve tekrar gelip gelmediğine bakın.

Devre testi

Bir diyagnoz aleti kullanarak emme havası sıcaklık sensöründen ve ortam havası sıcaklık sensöründen gelen veri parametrelerini kontrol edin. IAT sensörünü ayırın, diyagnostik aletindeki değer çok düşük bir değere düşmelidir.

Daha sonra terminallere bir jumper bağlayın, diyagnostik aleti çok yüksek bir sıcaklık göstermelidir. Eğer durum buysa, sorun devrede veya PCM modülünde değil sensördedir. Aynı işlemi AAT sensörü için de yapın.

Sensörü kontrol edin

Emme havası sıcaklık sensörü konnektörünü ayırın. Ardından ohm değerine ayarlanmış bir dijital multimetre kullanarak iki sensör ucu arasındaki direnci ölçün.

Motoru çalıştırın ve değerlere bakın; motor ısındıkça değerlerin hafifçe düşmesi gerekir. Motorun çalışma sıcaklığına ulaştığından emin olmak için gösterge panelindeki motor sıcaklık göstergesini kontrol edin.

Motor sıcaklığı artar ancak IAT direnci azalmazsa sensör arızalıdır ve değiştirilmelidir. AAT sensörü için prosedürü tekrarlayın. Bulunan hatalar düzeltildikten sonra, P009A hatası ile ilgili sorun çözülmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P009A ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Ford
 • Jeep
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (SLK300)

Arıza kodu P009A ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0095, P0096, P0097, P0098, P0099.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin