Hata kodu P009B – yakıt basıncı tahliye kontrol devresi açık

Hata kodu P009B “yakıt basıncı tahliye kontrol devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Pressure Relief Control Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P009B hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. Hata P009B, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P009B – yakıt basıncı tahliye kontrol devresi açık

Arıza kodu P009B, şanzıman kontrol modülünün (PCM) yakıt basıncı tahliye kontrol devresinde bir arıza tespit ettiğini gösterir. Yakıt basıncı tahliye kontrol devresi açık olduğunda ayarlanır.

Yakıt basıncı tahliye kontrol devresi, düzgün çalışma için motora verilen yakıt miktarını ve basıncını kontrol etmek üzere tasarlanmıştır. PCM yakıt basınç regülatörünü kontrol eder ve fazlalığı yakıt sistemine geri vermek için basınç tahliye valfini açar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P009B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor çalışmıyor.
 3. Motor kötü çalışıyor.
 4. Egzoz borusundan yakıt damlıyor.
 5. Aşırı yakıt tüketimi.

P009B hatası, motor ve kullanım sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Aşırı yakıt basıncı çeşitli sorunlara neden olabilir ve ayrıca motora ve katalitik konvertöre zarar verebilir.

Hata nedenleri

Kodu P009B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı yakıt pompası.
 • Arızalı yakıt basıncı emniyet valfi.
 • Kısa devre yapmış veya başka şekilde hasar görmüş kablo demeti.
 • Aşınmış veya hasarlı konektör.
 • Arızalı yakıt basınç regülatörü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P009B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P009B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kayıtlı kodları almak için tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın.
 2. Arıza kodlarını bellekten silin ve P009B kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kablo demetini ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Yakıt dağıtım borusu üzerindeki regülatörün düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 5. Yakıt pompasına ve yakıt basıncı tahliye valfine dikkat edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Hatanın nedeni, bu durumda P009B, yüzeysel ve kolayca düzeltilebilir olduğunda, bu bir şeydir. Ancak bazen nedenini bulmak çok zor olabilir, bu yüzden en önemli noktaların üzerinden geçelim.

Yakıt hatları ve regülatör

Yakıt hatlarında, besleme veya dönüş hattında sorunlara neden olabilecek fiziksel hasar veya bükülmeler olup olmadığına bakın. Tıkalı olup olmadığını ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için yakıt filtresinin çıkarılması gerekebilir.

Yakıt, yakıt filtresi üzerindeki okla gösterilen akış yönünde serbestçe akmalıdır. Bazı araçlarda filtre yakıt pompasının girişinde bulunur, modülün çıkarılması gerekecektir. Depoda çok fazla yakıt olup olmadığını belirlemek için, bu durum pompaya giden yakıt beslemesini de kısıtlayabilir.

Ters tip yakıt sistemine sahip araçlarda regülatör genellikle yakıt dağıtım borusunun üzerinde bulunur. Yakıt basınç regülatörü, motor tarafından oluşturulan vakum miktarına bağlı olarak yakıt beslemesini mekanik olarak sınırlayan bir vakum hattına sahiptir.

Regülatöre giden vakum hortumlarının hasarlı veya gevşek olup olmadığını kontrol edin. Vakum hortumunda yakıt varsa, regülatörde dahili bir sızıntı olabilir ve bu da basınç kaybına neden olur.

Geri dönüşsüz sistemlerde, yakıt basınç regülatörü yakıt pompası modülündeki benzin deposunun içinde bulunabilir ve yakıt pompası modülünün tamamının değiştirilmesi gerekebilir.

Yakıt pompası

Konnektörü çıkartıp bir voltmetre kullanarak terminallerdeki direnci kontrol ederek yakıt pompasını kontrol edin. Direnç fabrika spesifikasyonları dahilinde olmalıdır. Yakıt basınç sensörüne giden referans voltajını kontrol edin, araca bağlı olarak yaklaşık 5 volt olmalıdır.

Voltaj spesifikasyonlar dahilinde değilse, kabloda aşırı direnç olup olmadığını belirlemek için kablolamayı inceleyin. Çok düşük, 0 ohm’a yakın olmalıdır. Direnç mevcutsa, bir toprak arızası meydana gelmiş olabilir ve arızanın yerini tespit etmek için kablo demetinin izlenmesi gerekecektir.

Bu noktaları kontrol ederek, P009B hatası ile ilgili sorunu belirleyebilmeniz gerekir. Bir kez tespit edildiğinde, çözülmesi kolay olmalıdır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P009B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Land Rover (Freelander)
 • Nissan
 • Saturn
 • Volvo

Arıza kodu P009B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P009C, P009D, P009E, P009F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin