Hata kodu P00A5 – emme havası sıcaklık devresi arızası (Sensör 2, Bank 2)

Hata kodu P00A5 “emme havası sıcaklık devresi arızası (Sensör 2, Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intake Air Temperature Circuit Malfunction (Sensor 2, Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P00A5 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P00A5, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P00A5 – emme havası sıcaklık devresi arızası (Sensör 2, Bank 2)

Silindirlerden daha fazla güç elde etmek için motor silindirlerinden birinden zorlamalı endüksiyon kullanılır. Silindire daha fazla hava girmesini sağlayarak yanma sırasında daha fazla oksijen üretilir. ECM (Motor Kontrol Modülü) bu nedenle daha fazla yakıt enjekte ederek daha fazla güç sağlar.

Cebri endüksiyonlu motorlarda direnci sıcaklığa göre değişen iki IAT (giriş havası sıcaklığı) sensörü bulunur. Sıcaklık arttıkça direnç azalır. Düşük sıcaklık yüksek sinyal voltajı ile sonuçlanır.

PCM, IAT sensörü 2 Bank 2 için normal çalışma aralığının dışında bir voltaj tespit ederse. Kontrol Motoru ışığı yanar ve DTC P00A5 OBDII hata kodu kaydedilir. Yuva 2, silindir 1’i içermeyen motor tarafıdır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P00A5 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç motoru yük veya hızlanma altında düzensiz çalışabilir.
 3. Motor, dış sıcaklığa bağlı olarak çok fakir veya çok zengin bir yakıt karışımıyla çalışabilir.
 4. Ancak çoğu zaman hiçbir belirti görülmez.

Hata nedenleri

Kodu P00A5, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • IAT sensörü no. 2’de dahili arıza.
 • IAT sensörü no. 2’de hatalı bağlantı.
 • IAT sensörü sinyal devresi kısa devre yapmış olabilir.
 • Sensör kablo demeti yüksek voltaj kablo demetlerine (örn. alternatör, buji kabloları, vs.) çok yakın döşenmiştir.
 • Emme havası sıcaklık sensörü kablo demeti bozuk veya kısa devre yapmış.
 • Motor kontrol modülünde (ECM) hasarlı konnektör veya açık devre.

Emme havası sıcaklık sensörü (IAT), sıcaklığa bağlı olarak direncini değiştiren bir yarı iletken cihaz içerir (termistör). Motor emme hava kanalında bulunur ve bir sinyal ve toprak devresine sahiptir. Güç Aktarım Kontrol Modülü (PCM) sensör sinyalini izler ve OBDII kodu P00A5’i ayarlar. Emme havası sıcaklık sensörü sinyali fabrika spesifikasyonunun dışında olduğunda.

Arıza kodu P00A5 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P00A5’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. IAT sensörü kablo tesisatında veya konnektörlerinde bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Kötü durumdaysa bu bileşenleri onarmanız veya değiştirmeniz gerekir.
 2. Emme havası sıcaklık sensörünün doğru şekilde ve doğru yere takıldığını kontrol edin. Uygun ayarlamaları yapın.
 3. IAT sensörü değerini kontrol etmek için bir hata tarayıcısı kullanın. Motor soğuksa, okunan değer soğutma suyu sıcaklık sensörününkiyle aynı olmalıdır. Karşılaştırmada bir fark varsa, IAT sensörünün iki ucundaki direnci ölçün. Direnç gereksinimlerini karşılamıyorsa değiştirilmelidir.
 4. Toprak ile IAT sensörü sinyal kablosu arasındaki devrenin sürekliliğini kontrol edin.
 5. 5 voltun mevcut olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse onarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P00A5 arızasının diyagnozuna başlarken, bir tarama aleti ile IAT sensörünün okunup okunamadığını kontrol edin. Okuma alınabiliyorsa ve tolerans dahilindeyse, sorun muhtemelen aralıklıdır. Okunan değer -30°C derecenin altındaysa konnektörü ayırın.

Kablo demeti konnektörü sinyal hatları ile toprak hatları arasına bir atlama teli takın. Diyagnoz aletindeki IAT sıcaklık değeri mümkün olduğunca yüksek olmalıdır. Örneğin, 140 santigrat derece veya daha yüksek olmalıdır. Eğer öyleyse, kablo demetinde bir sorun yoktur, muhtemelen bir bağlantı sorunu vardır.

Tarama aletinden veri almada bir sorun varsa, 5 volt hattındaki bir sorun nedeniyle sensör sinyali olmaması muhtemeldir. PCM konnektörü ile IAT konnektörü arasındaki sinyal sürekliliğini kontrol etmek için bir multimetre kullanın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P00A5 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Citroen
 • Fiat
 • Ford
 • Nissan
 • Opel
 • Peugeot

Arıza kodu P00A5 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P00A6, P00A7, P00A8, P00A9.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin