Hata kodu P00AE – emme havası sıcaklık devresi kesintili/hatalı (Sensör 1, Bank 2)

Hata kodu P00AE “emme havası sıcaklık devresi kesintili/hatalı (Sensör 1, Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intake Air Temperature (IAT) Circuit Intermittent/Erratic (Sensor 1, Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P00AE hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. Hata P00AE, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P00AE – emme havası sıcaklık devresi kesintili/hatalı (Sensör 1, Bank 2)

Silindirlerden daha fazla güç çekmek için motor silindirlerinden birinden zorlamalı endüksiyon kullanılır. Silindire daha fazla hava girmesini sağlayarak yanma sırasında daha fazla oksijen üretilir. ECM (Motor Kontrol Modülü) bu nedenle daha fazla yakıt enjekte ederek daha fazla güç sağlar.

Cebri endüksiyonlu motorlarda direnci sıcaklığa göre değişen iki IAT (giriş havası sıcaklığı) sensörü bulunur. Sıcaklık arttıkça direnç azalır. Düşük sıcaklık yüksek sinyal voltajı ile sonuçlanır.

Referans voltajındaki değişiklikler hava sıcaklığını hesaplamak için PCM tarafından izlenir. PCM, belirli bir süre içinde IAT sensörü 1 bank 2’den belirli sayıda aralıklı sinyal tespit ederse. Kontrol Motoru ışığı yanar ve DTC P00AE OBDII hata kodu kaydedilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P00AE hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç motoru yük veya hızlanma altında düzensiz çalışabilir.
 3. Motor, dış sıcaklığa bağlı olarak çok fakir veya çok zengin bir yakıt karışımıyla çalışabilir.
 4. Ancak çoğu zaman hiçbir belirti görülmez.

Hata nedenleri

Kodu P00AE, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • IAT sensörü No. 1’de dahili arıza.
 • IAT sensörü no. 1 üzerinde hatalı bağlantı.
 • Aşırı yüksek emme havası sıcaklığı.
 • IAT sensörü sinyal devresi kısa devre yapmış olabilir.
 • Sensör kablo demeti yüksek voltaj kablolarına (örn. alternatör, buji kabloları, vs.) çok yakın.
 • Emme havası sıcaklık sensörü kablo demeti bozuk veya kısa devre yapmış.
 • Motor kontrol modülünde (ECM) hasarlı konnektör veya açık devre.

Emme havası sıcaklık sensörü (IAT), sıcaklığa bağlı olarak direncini değiştiren bir yarı iletken cihaz içerir (termistör). Motor emme hava kanalında bulunur ve bir sinyal ve toprak devresine sahiptir. Güç Aktarım Kontrol Modülü (PCM) sensör sinyalini izler ve OBDII kodu P00AE’yi ayarlar. Emme havası sıcaklık sensörü sinyali fabrika spesifikasyonunun dışında olduğunda.

Arıza kodu P00AE nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P00AE’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. IAT sensörü kablo tesisatında veya konnektörlerinde bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Kötü durumdaysa bu bileşenleri onarmanız veya değiştirmeniz gerekir.
 2. Emme havası sıcaklık sensörünün doğru şekilde ve doğru yere takıldığını kontrol edin. Uygun ayarlamaları yapın.
 3. IAT sensörü değerini kontrol etmek için bir hata tarayıcısı kullanın. Motor soğuksa, okunan değer soğutma suyu sıcaklık sensörününkiyle aynı olmalıdır. Karşılaştırmada bir fark varsa, IAT sensörünün iki ucundaki direnci ölçün. Direnç gereksinimlerini karşılamıyorsa değiştirilmelidir.
 4. Toprak ile IAT sensörü sinyal kablosu arasındaki devrenin sürekliliğini kontrol edin.
 5. 5 voltun mevcut olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse onarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir tarama aleti ile IAT sensöründen bir okuma almanın mümkün olup olmadığını kontrol edin. Okuma alınabiliyorsa ve tolerans dahilindeyse, sorun muhtemelen aralıklıdır. Okunan değer -30°C derecenin altındaysa konnektörü ayırın.

Kablo demeti konnektörü sinyal hatları ile toprak hatları arasına bir atlama teli takın. Diyagnoz aletindeki IAT sıcaklık değeri mümkün olduğunca yüksek olmalıdır. Örneğin, 140 santigrat derece veya daha yüksek olmalıdır. Eğer öyleyse, kablo demetinde bir sorun yoktur, muhtemelen bir bağlantı sorunu vardır.

Tarama aletinden veri almada bir sorun varsa, 5 volt hattındaki bir sorun nedeniyle sensör sinyali olmaması muhtemeldir. PCM konnektörü ile IAT konnektörü arasındaki sinyal sürekliliğini kontrol etmek için bir multimetre kullanın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P00AE ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Mazda
 • Mercedes-Benz

Arıza kodu P00AE ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P00AA, P00AB, P00AC, P00AD.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin