Hata kodu P00B5 – radyatör soğutma suyu sıcaklık sensörü devresi kesintili/hatalı

Hata kodu P00B5 “radyatör soğutma suyu sıcaklık sensörü devresi kesintili/hatalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Radiator Coolant Temperature Sensor (CTS) Circuit Intermittent/Erratic” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P00B5 hatasının kodunun çözülmesi

Radyatör soğutma suyu sıcaklık sensörü devresindeki kesintili bir sinyal OBD-II kodu P00B5’i üretecektir. Bu, PCM tasarım parametreleri dahilinde olmayan bir voltaj veya direnç değeri tespit ettiğinde meydana gelir. Sapma belirli bir süre boyunca yaklaşık %10 olmalıdır.

Hata kodu P00B5 – radyatör soğutma suyu sıcaklık sensörü devresi kesintili/hatalı

Modern motorlardaki sıcaklık sensörleri, sıcaklığı sinyal voltajlarına dönüştüren değişken direnç tipindedir. Radyatördeki soğutma sıvısı ne kadar soğuksa, direnç o kadar yüksek olur. Soğutma suyu sıcaklığı arttıkça direnç düşer ve böylece PCM’ye giden sinyal voltajı artar.

Bir araçta sadece bir soğutma sıvısı sıcaklık sensörü olması nadirdir. Çoğu durumda, termometreyi kontrol etmek için bir sensör kullanılır. Diğeri ise elektrikli radyatör fanını veya bazı eski sistemlerdeki soğuk çalıştırma valflerini kontrol eder.

Bazı dizel motorlarda kızdırma bujilerini kontrol etmek için özel bir soğutma sıvısı sıcaklık sensörü bulunabilir.

Sonuç olarak, soğutma sıvısı sıcaklığı değiştiğinde direnç değişir ve PCM bunu görür. PCM aralıklı olan ve programlanan parametrelerle eşleşmeyen bir voltaj durumu tespit ederse, P00B5 hatası ayarlanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P00B5 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır (özellikle soğuk çalıştırırken).
 3. Devirlerde dalgalanma ve rölantideyken durma girişimleri.
 4. Araç motoru aşırı ısınıyor.
 5. Yanlış veya hatalı sıcaklık okumaları.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Zengin karışım kullanıldığında siyah egzoz dumanı.
 8. Karışım fakir olduğunda NOx emisyonunda artış meydana gelebilir.
 9. Soğutma fanlarının yanlış çalışması.

P00B5 hatası kritik bir sorun değildir ve araç çalışabilir ve çalışmaya devam edebilir. Ancak, uygunsuz ısı değişimi daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden mümkün olan en kısa sürede çözülmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P00B5, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Radyatör soğutma suyu sıcaklık sensörü (CTS) arızalı.
 • Sensör kirli.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü devresi açık.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü kablo demeti veya konnektörü hasarlı.
 • Sigorta atmış.
 • Sensör o-ringinden veya contasından sızıntı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P00B5 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P00B5’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P00B5 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P00B5 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin (motor soğuk olmalıdır).
 4. Sensörle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin. Gerekirse arızaları onarın.
 5. CTS sensörü arızalıysa, değiştirin.
 6. Sigortayı kontrol edin; atmışsa değiştirin.
 7. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P00B5 hatasını düzeltmenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden ve gevşek kabloları sabitlediğinizden emin olun. Yanmış bir tel bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Soğutma sıvısını ve termostatı kontrol edin

Hem radyatördeki (soğukken) hem de soğutma suyu taşma deposundaki soğutma suyu seviyesinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Sızıntı olup olmadığını ve sızdırmazlık kapağının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sistemde yeterli soğutma sıvısı yoksa, motor düzgün ısınmayabilir. Çünkü sıcaklık sensörü soğutma sıvısı ile temas halinde değilse sıcaklığı okumayacaktır.

Temassız bir termometre veya gerçek zamanlı akış tarama aleti kullanarak motorun düzgün ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Normalde üst radyatör hortumu termostat açılana kadar nispeten soğuk kalmalıdır. Bundan sonra hızla ısınacaktır.

Termostat açıksa, soğutma sıvısı sürekli akarak motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını engeller. Bu aynı zamanda P00B5 arıza kodunun nedeni de olabilir.

10-15 dakika çalıştıktan sonra motor sıcaklığını kontrol etmek için bir termometre veya teşhis aleti kullanın. Sıcaklık çalışma sıcaklığına ulaşmazsa, CTS sensörünü kontrol edin.

Soğutma suyu sıcaklık sensörünü (CTS) kontrol edin

Sensörde kablo veya konektör hasarı olup olmadığını gözle kontrol edin ve gerekirse onarın. Ardından bir OBD2 tarayıcı bağlayın, radyatör sıcaklığı aşırı yüksekse, yaklaşık 140°C, bu normal değildir.

Sensörün bağlantısını kesin ve değerin örneğin 10°C düşüp düşmediğine bakın. Eğer öyleyse, sensör muhtemelen arızalıdır, dahili olarak kısa devre yapmış ve PCM’ye düşük dirençli bir sinyal iletilmesine neden olmuştur.

Ancak, sorunun kablolarda değil sensörde olduğundan tamamen emin olmak istiyorsanız, bir test yapabilirsiniz. Bir ohmmetre kullanarak sensörün toprağa karşı direncini kontrol edin. Normal bir sensörün direnci araca bağlı olarak biraz değişecektir.

Ancak genel olarak, motor sıcaklığı 95 santigrat derece civarındaysa, direnç 200 ohm civarında olacaktır. 20°C civarındaki sıcaklıklarda direnç 10.000 ohm’un üzerinde olacaktır.

Sensörün direncinin sistemdeki sıcaklıkla eşleşip eşleşmediğini belirlemek için bu testi kullanın. Radyatör sıcaklığıyla eşleşmiyorsa, muhtemelen arızalı bir sensörünüz vardır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P00B5 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • BMW
 • Chevrolet
 • Ford
 • Honda
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Mini
 • Nissan
 • Vauxhall

Arıza kodu P00B5 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P00B1, P00B2, P00B3, P00B4, P00B6.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin