Hata kodu P010E – kütle veya hacim hava akışı “B” devresi kesintili/hatalı

Hata kodu P010E “kütle veya hacim hava akışı “B” devresi kesintili/hatalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Mass or Volume Air Flow (MAF/VAF) “B” Circuit Intermittent/Erratic” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P010E hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P010E, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P010E – kütle veya hacim hava akışı

Kütlesel hava akış sensörü (MAF), hava filtresinden sonra araç motorunun hava giriş kanalına takılan bir sensördür. Motora çekilen havanın hacmini ve yoğunluğunu ölçmek için kullanılır. Kütle akış sensörünün kendisi gelen havanın sadece bir kısmını ölçer. Bu değer, emme havasının toplam hacmini ve yoğunluğunu hesaplamak için kullanılır.

Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) bu okumayı diğer sensör parametreleriyle birlikte kullanır. Optimum güç ve yakıt verimliliği için her zaman doğru yakıt dağıtımını sağlamak.

Normalde bu diyagnostik arıza kodu (DTC) P010E, ‘B’ sensöründe veya kütle veya hacim akış devresinde (MAF/VAF) aralıklı veya kararsız bir arıza tespit edildiği anlamına gelir. PCM, kütle veya hacim akış sensörünün gerçek frekans sinyalinin hesaplanan değerin belirtilen beklenen aralığı içinde olmadığını tespit eder.

Bazı kütle akış hızı sensörleri ayrıca bir hava sıcaklık sensörü içerir. Bu da PCM tarafından optimum motor performansı için kullanılan başka bir değer verir.

Yakından ilişkili MAF/VAF devresi arıza kodları şunlardır:

 • P010A Kütle veya hacimsel hava akış devresi hatası “B”
 • P010B Kütle hava akış sensörü ‘B’ sinyali kabul edilebilir çalışma aralığının dışında
 • P010C Kütle veya hacimsel akış devresi “B” girişi düşük
 • P010D Kütle veya hacimsel akış “B” devresi girişi yüksek

Arıza belirtileri

Sürücü için P010E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki motoru kontrol edin uyarı ışığı yanar.
 2. Sarsıntı / ateşleme atlamaları.
 3. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Güç kaybı.
 6. Lambda probu ile ilgili hatalar oluşturulur.

Hata nedenleri

Kodu P010E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kütle veya hacim akış sensörü (MAF/VAF) kirli olabilir.
 • Arızalı kütle hava akış sensörü.
 • Emme havası sızdırıyor.
 • Kütle akış veya hacim akış sensörüne (MAF/VAF) giden elektrik kablo demeti veya konnektörler aşınmış olabilir (açık, kısa devre, sürtünme, kötü bağlantı, vs.).
 • Depodaki yakıt buharı havalandırma valfi hasar görmüş ve emme portuna fazladan hava girmesine neden oluyor.
 • Gaz kelebeği valfi veya emme manifoldu altında aşınmış veya hasarlı conta.
 • Aşınmış vakum hatları.
 • Tıkalı katalitik konvertör (bazı modellerde).

P010E hatası ile birlikte başka arıza kodları da olabileceğini lütfen unutmayın. Yanlış ateşleme kodlarınız veya O₂ sensörü kodlarınız olabilir. Bu nedenle, teşhis sırasında sistemlerin birlikte nasıl çalıştığına ve birbirlerini nasıl etkilediğine dair bir ‘büyük resim’ elde etmek önemlidir.

Arıza kodu P010E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P010E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kütle veya hacimsel hava akış sensörüne (MAF/VAF) giden tüm kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 2. Emme sisteminde hava kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Eğer bulunursa, sorunu onarın.
 3. Kütle veya hacimsel hava akış sensörüne (MAF/VAF) giden besleme hattını kir ve toz açısından inceleyin.
 4. Hava filtresi kirliyse değiştirin.
 5. Ekranlı hava giriş sistemleri vardır, bu durumda temiz olduğundan emin olmalısınız.
 6. Bu kod, mutlak basınç sensörünün (MAP) toprak devresindeki yüksek dirençten kaynaklanabilir.
 7. Kütle hava akış sensörünü değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P010E arızasını diyagnoz etmeye başlarken, tüm kablo tesisatını ve kütle hava akış sensörü konnektörlerini kontrol edin. Sağlam olduklarından, yıpranmadıklarından veya kırılmadıklarından emin olun. Kablo demeti, kablolara / ateşleme bobinlerine, rölelere vb. çok yakın yönlendirilmemelidir.

Hava emme sisteminde belirgin bir hava kaçağı olmadığını gözle kontrol edin. Ayrıca MAP sensöründeki vakum eksikliği de bu arıza koduna neden olabilir. Hava filtresini kontrol etmekte fayda vardır, kirliyse değiştirilmesi gerekir. Hava giriş sisteminde bir elek varsa, temiz olduğundan emin olun.

Kir, toz, yağ vs. gibi yabancı maddeleri görmek için kütle hava akış sensörünü dikkatlice inceleyin. MAF temizleme spreyi ile iyice temizleyin, genellikle elle yapılan iyi bir teşhis/onarım adımıdır.

Sensör portundan geçen minimum hava akışının düşük olması, bu arıza kodunun rölantide veya yavaşlama sırasında verilmesine neden olabilir. Kütle hava akış sensöründen sonra vakum kaçağı olup olmadığını kontrol edin.

Kütle hava akış sensörü değerlerini gerçek zamanlı olarak izlemek için bir diyagnoz aleti kullanın. Aracınızla ilgili bilinen sorunlar için belirli marka/modelinize ait Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin.

Tahmini MAF değerini hesaplamak için kullanılan atmosferik basınç (BARO), başlangıçta anahtar açıkken MAP sensörüne dayanır. MAP sensörü toprak devresindeki yüksek direnç bu arıza kodunu oluşturabilir.

Katalitik konvertörün tıkalı olup olmadığını belirlemek için bir egzoz gazı geri basınç testi yapın.

Kütle akış sensörünü değiştirmeniz gerekiyorsa. Üreticinin orijinal OEM sensörünü kullanmanızı öneririz. Kaynağı şüpheli yedek parçaları satın almamak.

Yeniden kullanılabilir bir yağ hava filtresi kullanılması, aşırı yağlı olması durumunda P010E hata koduna neden olabilir. Yağ ince tele bulaşabilir ve hava kütle akış sensörünün içinde bir film oluşturabilir veya onu kirletebilir. Bu gibi durumlarda temizlemek için MAF/VAF sensörü spreyi gibi bir şey kullanın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P010E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai
 • Infiniti
 • Jaguar
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel
 • Peugeot
 • Toyota

Arıza kodu P010E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0100, P0101, P0102, P0103, P0104, P010F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin