Hata kodu P010F – kütle veya hacim hava akış sensörü “A”/”B” korelasyonu

Hata kodu P010F “kütle veya hacim hava akış sensörü “A”/”B” korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Mass or Volume Air Flow (MAF/VAF) Sensor “A”/”B” Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P010F hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P010F, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P010F – kütle veya hacim hava akış sensörü

Kaydedilen kod P010F, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) bir Kütle Hava Akışı (MAF) veya Hacim Hava Akışı (VAF) arızası tespit ettiği anlamına gelir. Bu hata, birden fazla MAF/VAF sensörü gerektiren birden fazla emme havası kaynağı ile donatılmış araçlar için geçerlidir.

İçten yanmalı bir motor çalışırken, yanma işlemini tamamlamak için gereken havayı çeken güçlü bir vakum oluşur. İçeri çekilen hava, hızlanma sırasında gaz kelebeği valfi ve motor rölantideyken rölanti havası kontrol valfi (IAC) tarafından düzenlenir.

Yakıt ekonomisini optimize etmek ve zararlı egzoz emisyonlarını en aza indirmek için yakıtın havaya oranının doğru olması şarttır. Emmeye giren hava MAF veya VAF sensörleri kullanılarak ölçülür.

Yakıt dağıtımı ve ateşleme stratejisi bu sensörlerden elde edilen veriler kullanılarak hesaplanır (PCM). Bu cihazlardan geçen hava ölçülü hava olarak adlandırılır.

Araçta birden fazla MAF/VAF sensörü kullanılıyorsa, PCM aynı verileri elde etmek için bunlar arasındaki verileri karşılaştırır.

Hava akışı derecesi veya ‘A/B’ sensör voltajı önceden programlanmış bir miktardan daha fazla değişirse. P010F kodu kaydedilir ve arıza ışığı yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P010F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Tükenmiş veya zengin egzoz kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor performansında azalma.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Motor hızlandırılamıyor, gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 6. Rölantide veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.
 7. Motor durur veya kötü çalışır.

P010F arızası, sürülebilirlik ve yakıt verimliliği sorunlarını etkileyebileceğinden ciddi bir arızadır. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilmektedir.

Hata nedenleri

Kodu P010F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı kütle akış veya hacim akış sensörü (MAF/VAF).
 • Kütle veya hacim akış sensörü (MAF/VAF) kirli olabilir.
 • Emme havası sızdırıyor.
 • Kütle akış veya hacim akış sensörüne (MAF/VAF) giden elektrik kablo demeti veya konnektörler aşınmış olabilir (açık, kısa devre, kötü bağlantı, vs.).
 • Depodaki yakıt buharı havalandırma valfi hasar görmüş ve emme portuna fazladan hava girmesine neden oluyor.
 • Gaz kelebeği valfi veya emme manifoldu altında aşınmış veya hasarlı conta.
 • Aşınmış vakum hatları.
 • Tıkalı katalitik konvertör (bazı modellerde).

Arıza kodu P010F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P010F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kütle veya hacimsel hava akış sensörüne (MAF/VAF) giden tüm kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 2. Emme sisteminde hava kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Bir sızıntı bulursanız sorunu düzeltin.
 3. Kütle veya hacim hava akış sensörüne (MAF/VAF) giden elektrik kablolarını inceleyin. Hasar tespit edilirse bunları değiştirin.
 4. Hava filtresi kirliyse değiştirilmelidir.
 5. Ekranlı hava giriş sistemleri vardır, bu durumda temiz olduğundan emin olmalısınız.
 6. Bu koda mutlak basınç sensörünün (MAF/VAF) toprak devresindeki yüksek direnç neden olabilir. Bu durumda sensör değiştirilmelidir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Kütle veya hacim akış sensörü konnektörlerinin yanı sıra tüm kablo bağlantılarını kontrol edin. Sağlam olduklarından, yıpranmadıklarından veya kırılmadıklarından emin olun. Kablo demeti, kablolara veya ateşleme bobinlerine, rölelere vb. çok yakın yönlendirilmemelidir.

Hava emme sisteminde belirgin bir hava kaçağı olmadığını gözle kontrol edin. Ayrıca MAP sensöründeki vakum eksikliği de bu arıza koduna neden olabilir. Hava filtresini kontrol etmekte fayda vardır, kirliyse değiştirilmesi gerekir. Hava giriş sisteminde bir elek varsa, temiz olduğundan emin olun.

Kütle hava akış sensörünü kir, toz, yağ, vs. gibi kirlenmeler açısından dikkatlice inceleyin. MAF temizleme spreyi ile iyice temizleyin, bazı durumlarda bu P010F hatasından kurtulmaya yardımcı olur.

Sensör portundan geçen minimum hava akışının düşük olması, bu arıza kodunun rölantide veya yavaşlama sırasında verilmesine neden olabilir. Kütle veya hacim akış sensörünün aşağı akışında vakum kaçağı olup olmadığını kontrol edin.

Sensör testi

Kütle veya hacim akış sensörü değerlerini gerçek zamanlı olarak izlemek için bir arıza tespit aracı kullanın. Aracınızla ilgili bilinen sorunlar için belirli modelinize ait Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin.

Tahmini MAF değerini hesaplamak için kullanılan atmosferik basınç (BARO) başlangıçta MAP sensörüne dayanır. MAP sensörü şasi devresindeki yüksek direnç bu arıza kodunu oluşturabilir.

Katalitik konvertörün tıkalı olup olmadığını belirlemek için bir egzoz gazı geri basınç testi yapın.

Kütle akış sensörünü değiştirmeniz gerekiyorsa. Üreticinin orijinal OEM sensörünü kullanmanızı öneririz. Kaynağı şüpheli yedek parçaları satın almayın.

Yeniden kullanılabilir bir hava filtresi kullanmak, üzerinde çok fazla yağ birikmişse P010F hata koduna neden olabilir. Yağ ince tele bulaşabilir ve hava kütle akış sensörünün içinde bir film oluşturabilir veya onu kirletebilir. Bu gibi durumlarda temizlemek için MAF/VAF sensörü spreyi gibi bir şey kullanın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P010F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Alfa Romeo
 • Audi
 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Doblo, Ducato)
 • Ford (Connect, Focus, Galaxy, Kuga, Mondeo, S-Max, Transit)
 • GMC
 • Iveco (Daily)
 • Lexus
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P010F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0100, P0101, P0102, P0103, P0104, P010A, P010B, P010C, P010D, P010E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin