Hata kodu P011B – motor soğutma suyu sıcaklığı/emme havası sıcaklığı korelasyonu

Hata kodu P011B “motor soğutma suyu sıcaklığı/emme havası sıcaklığı korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Coolant Temperature (ECT)/Intake Air Temperature (IAT) Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P011B hatasının kodunun çözülmesi

Saklanan kod P011B, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) korelasyon sinyalleriyle ilgili bir sorun tespit ettiği anlamına gelir. Bu sinyaller motor soğutma suyu sıcaklık sensörü (ECT) ve emme havası sıcaklık sensörü (IAT) arasındadır.

Hata kodu P011B – motor soğutma suyu sıcaklığı/emme havası sıcaklığı korelasyonu

Modern motorlardaki sıcaklık sensörleri, sıcaklığı sinyal voltajlarına dönüştüren bir tür değişken direnç sensörüdür. Motor soğutma sıvısı ne kadar soğuksa, direnç o kadar yüksek olur. Soğutma suyu sıcaklığı arttıkça direnç düşer ve böylece PCM’ye giden sinyal voltajı artar.

Bir motorda sadece bir soğutma suyu sıcaklık sensörü olması nadirdir. Çoğu durumda, termometreyi kontrol etmek için bir sensör kullanılır. Diğeri ise elektrikli radyatör fanını veya bazı eski sistemlerdeki soğuk çalıştırma valflerini kontrol eder.

IAT sensörü, çok daha dar bir aralık dışında ECT sensörü ile aynı şekilde çalışır. Sadece ortam havası sıcaklığındaki değişiklikleri izler, motor soğutma sıcaklığındaki değişiklikleri izlemez.

IAT sensörü normalde ortam giriş havası motor girişine girerken içinden geçebilecek şekilde konumlandırılmıştır. IAT sensörü neredeyse her zaman hava filtresi muhafazasına veya hava girişine takılır.

PCM, ECT sensörü ve IAT sensöründen gelen voltaj sinyallerinin önceden programlanmış bir dereceden daha farklı olduğunu tespit ederse. Ardından P011B kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

Bazı araçlardaki MIL, bir arıza durumunda birkaç ateşleme çevrimi gerektirecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P011B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor durur veya kötü çalışır (özellikle soğuk çalıştırırken).
 4. Devirlerde dalgalanma veya rölantide çalışırken durma girişimleri.
 5. Aracın motoru aşırı ısınıyor.
 6. Aşırı zengin veya tükenmiş egzoz.
 7. Aşırı zengin veya fakir egzoz.
 8. Karışım fakir olduğunda aşırı NOx emisyonları oluşabilir.
 9. Soğutma fanlarının yanlış çalışması.
 10. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 11. Artan yakıt tüketimi.

Hata P011B ciddi bir hata değildir, araç çalışabilir ve sürmeye devam edebilir. Ancak, hatalı bir ısı değişimi daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede çözülmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P011B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • ECT/IAT sensörü arızalandı.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensöründe veya giriş havası sıcaklık sensöründe açık devre.
 • Kablo demeti, soğutma suyu sıcaklık sensörü konnektörü veya emme havası sensörü hasarlı.
 • Motor soğutma suyu seviyesi düşük.
 • Motor soğutma suyu termostatı uygun sıcaklıkta açılmıyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P011B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P011B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P011B hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve hatanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin (motor soğuk olmalıdır).
 4. ECT/IAT sensörleriyle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin. Gerekirse arızaları giderin.
 5. ECT / IAT sensörleri arızalıysa, bunları değiştirin.
 6. Termostatı test edin; arızalıysa değiştirin.
 7. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P011B hatasını düzeltmenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden ve gevşek kabloları sabitlediğinizden emin olun. Yanmış bir tel bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Soğutma sıvısını ve termostatı kontrol edin

Hem radyatördeki (soğukken) hem de soğutma suyu taşma deposundaki soğutma suyu seviyesinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Sızıntı olup olmadığını ve sızdırmazlık kapağının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sistemde yeterli soğutma sıvısı yoksa, motor düzgün ısınmayabilir. Çünkü sıcaklık sensörü soğutma sıvısı ile temas halinde değilse sıcaklığı okumayacaktır.

Temassız bir termometre veya gerçek zamanlı akış tarama aleti kullanarak motorun düzgün ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Normalde üst radyatör hortumu termostat açılana kadar nispeten soğuk kalmalıdır. Bundan sonra hızla ısınacaktır.

Termostat açıksa, soğutma sıvısı sürekli akarak motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını engeller. Bu aynı zamanda P011B arıza kodunun nedeni de olabilir.

10-15 dakika çalıştıktan sonra motor sıcaklığını kontrol etmek için bir termometre veya teşhis aleti kullanın. Sıcaklık çalışma sıcaklığına ulaşmazsa ECT sensörünü kontrol edin.

Soğutma sıvısı sıcaklık sensörünü (ECT) kontrol edin

Sensörde kablo veya konektör hasarı olup olmadığını gözle kontrol edin ve gerekirse onarın. Ardından bir OBD2 tarayıcı bağlayın, motor sıcaklığı aşırı yüksekse, yaklaşık 140°C, bu normal değildir.

Motordaki sensörü ayırın ve değerin örneğin 10°C düşüp düşmediğine bakın. Eğer öyleyse, sensör muhtemelen arızalıdır, dahili olarak kısa devre yapmış ve PCM’ye düşük dirençli bir sinyal iletilmesine neden olmuştur.

Ancak, sorunun kablolarda değil sensörde olduğundan tamamen emin olmak istiyorsanız, bir test yapabilirsiniz. Bir ohmmetre kullanarak sensörün toprağa karşı direncini kontrol edin. Normal bir sensörün direnci araca bağlı olarak biraz değişecektir.

Ancak genel olarak, motor sıcaklığı 95 santigrat derece civarındaysa, direnç 200 ohm civarında olacaktır. 20°C civarındaki sıcaklıklarda direnç 10.000 ohm’un üzerinde olacaktır.

Sensörün direncinin motorunuzun sıcaklığıyla eşleşip eşleşmediğini belirlemek için bu testi kullanın. Motor sıcaklığınızla eşleşmiyorsa, muhtemelen arızalı bir sensörünüz vardır.

Benzer şekilde, çalıştığından emin olmak için emme havası sıcaklık sensörünü (IAT) test edin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P011B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chery (IndiS)
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Honda
 • Hyundai
 • Kia (Picanto)
 • Lexus (GX470)
 • Saab
 • Scion
 • Toyota (4Runner, Corolla, Tacoma, Tundra, Venza)

Arıza kodu P011B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0115, P0116, P0117, P0118, P0119, P011A.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin