Hata kodu P011C – şarj havası sıcaklığı/emme havası sıcaklığı korelasyonu (Bank 1)

Hata kodu P011C “şarj havası sıcaklığı/emme havası sıcaklığı korelasyonu (Bank 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Charge Air Temperature (CAT)/Intake Air Temperature (IAT) Correlation (Bank 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P011C hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P011C, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) ilişkili sinyallerde bir uyumsuzluk tespit ettiği anlamına gelir. Uyuşmazlık, 1. Bank için şarj havası sıcaklık sensörü (CAT) ile emme havası sıcaklık sensörü (IAT) arasında meydana gelir.

Hata kodu P011C – şarj havası sıcaklığı/emme havası sıcaklığı korelasyonu (Bank 1)

Bu kod sadece cebri hava üniteleri ve çoklu hava giriş kaynakları ile donatılmış araçlarda kullanılır. Emme havası kaynağı normalde gaz kelebeği valfidir. Cebri hava cihazları arasında turboşarjlar ve süperşarjlar bulunur.

CAT sensörleri, bir tel stand üzerinde muhafazadan çıkıntı yapan bir termistörden oluşur. Direnç, motor girişine giren ortam havasının içinden akabileceği şekilde konumlandırılmıştır.

Süperşarj hava sıcaklığı arttıkça, CAT direncindeki direnç seviyesi düşer ve devre voltajının referans maksimuma yaklaşmasına neden olur. PCM bu CAT direnci voltaj değişikliklerini şarj havası sıcaklığındaki değişiklikler olarak görür.

Emme Havası Sıcaklık Sensörü (IAT) CAT sensörü ile aynı şekilde çalışır. IAT sensörü, çevredeki emme havası motor emme portuna girerken içinden geçecek şekilde konumlandırılmıştır. Hava filtresi muhafazasının veya hava giriş borusunun yanına takılır.

PCM, CAT sensörü ve IAT sensöründen gelen voltaj sinyallerinin önceden programlanmış değerlerden daha farklı olduğunu tespit ederse P011C kodu kaydedilir. Arıza Gösterge Lambası (MIL) da yanabilir.

MIL lambasının yanması için birkaç arıza döngüsü geçmesi gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P011C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır (özellikle soğuk çalıştırırken).
 3. Devirlerde dalgalanma veya rölantide çalışırken durma girişimleri.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Zengin karışımla çalışırken egzoz borusundan siyah duman çıkar.
 6. Karışım fakir olduğunda NOx emisyonunda artış meydana gelebilir.

Arıza P011C ciddi bir arıza değildir, araç yeniden çalıştırılabilir ve sürmeye devam edebilir. Ancak, yakıt ekonomisini ve motor performansını etkileyebileceğinden mümkün olan en kısa sürede çözülmesi daha iyidir.

Hata nedenleri

Kodu P011C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Şarj havası sıcaklık sensörü (CAT) arızalı.
 • Emme havası sıcaklık sensörü (IAT) arızalı.
 • CAT veya IAT sensöründe açık devre.
 • Kablo demeti veya CAT ya da IAT sensörü konnektörü hasar görmüş.
 • Sigorta atmış.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P011C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P011C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P011C hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P011C hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. CAT ve IAT sensörleriyle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin. Gerekirse arızaları onarın.
 4. CAT veya IAT sensörü arızalıysa, değiştirin.
 5. Sigortayı kontrol edin, atmışsa değiştirin.
 6. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P011C hatasını düzeltmenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden ve gevşek kabloları sabitlediğinizden emin olun. Atmış bir kablo bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Şarj havası sıcaklığı (CAT) ve emme havası sıcaklığı (IAT) sensörlerini test etmek için bir multimetre kullanın. Arızalı bir sensör bulunursa, değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P011C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Cadillac (Escalade)
 • Chevrolet (Equinox)
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • GMC Terrain
 • Isuzu
 • Nissan
 • Toyota
 • Vauxhall

Arıza kodu P011C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P011A, P011B, P011D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin