Hata kodu P011E – motor soğutma suyu sıcaklık sensörü 1/dış hava sıcaklık sensörü – korelasyon

Hata kodu P011E “motor soğutma suyu sıcaklık sensörü 1/dış hava sıcaklık sensörü – korelasyon” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Coolant Temperature (ECT) Sensor 1/Outside Air Temperature Sensor – Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P011E hatasının kodunun çözülmesi

Soğutma suyu sıcaklık sensörü ile ortam havası sıcaklık sensörü arasındaki ilişki çok farklı olduğunda OBD-II kodu P011E görüntülenir. Bu, PCM tasarım parametrelerinden herhangi bir yönde sapan bir voltaj veya direnç değeri tespit ettiğinde meydana gelir.

Hata kodu P011E – motor soğutma suyu sıcaklık sensörü 1/dış hava sıcaklık sensörü – korelasyon

Modern motorlardaki sıcaklık sensörleri, sıcaklığı sinyal voltajlarına dönüştüren değişken direnç tipindedir. Motor soğutma sıvısı ne kadar soğuksa, direnç o kadar yüksek olur. Soğutma suyu sıcaklığı arttıkça direnç düşer ve böylece PCM’ye giden sinyal voltajı artar.

Bir motorda sadece bir soğutma suyu sıcaklık sensörü olması nadirdir. Çoğu durumda, termometreyi kontrol etmek için bir sensör kullanılır. Diğeri ise elektrikli radyatör fanını veya bazı eski sistemlerdeki soğuk çalıştırma valflerini kontrol eder.

Hesaplamalarda bir dizi sensör sinyali dikkate alınır. Dış hava sıcaklığı, iç hava sıcaklığı, klima debriyajının çalışması, soğutma suyu sıcaklığı ve diğerleri.

Sinyallerden birinde bir sorun varsa, PCM hafızada ilgili bir diyagnostik hata kodu (DTC) belirler. Dış hava sıcaklığı veya soğutma suyu sıcaklık sensörü devresinde bir sorun tespit edilirse, hata kodu P011E ayarlanır.

Arızayı doğrulamak için PCM, emme havası sıcaklığı (IAT) ve motor soğutma suyu sıcaklığı (ECT) sensörlerinden alınan verileri karşılaştırır. Ayrıca AAT sensörü voltajını kontrol eder ve ilk soğuk çalıştırmada IAT/ECT okuması ile karşılaştırır.

Bu değerler çok farklıysa bu kod ayarlanır. Kontrol modülü ayrıca bu sensörlerden gelen voltaj sinyallerine de bakar. Motor tamamen ısındığında doğru olup olmadıklarını belirlemek için.

Arıza belirtileri

Sürücü için P011E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır (özellikle soğuk çalıştırırken).
 3. Devirlerde dalgalanma ve rölantideyken durma girişimleri.
 4. Aracın motoru aşırı ısınıyor.
 5. Zengin karışım kullanıldığında egzoz borusundan siyah duman çıkar.
 6. Karışım fakir olduğunda aşırı NOx emisyonları oluşabilir.
 7. Soğutma fanlarının yanlış çalışması.
 8. Dış sıcaklık göstergesi arızalanabilir.

P011E arızası ciddi bir arıza değildir, araç yeniden çalıştırılabilir ve çalışmaya devam edebilir. Ancak, yanlış ısı değişimi daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden, bu sorun daha geç değil daha erken çözülmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P011E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • ECT sensörü arızalandı.
 • Arızalı ortam havası sıcaklık sensörü.
 • Kablo demeti veya sensör konnektörleri hasar görmüş.
 • Motor soğutma suyu seviyesi düşük.
 • Motor soğutma suyu termostatı uygun sıcaklıkta açılmıyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P011E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P011E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P011E hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve hatanın tekrar oluşup oluşmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin (motor soğuk olmalıdır).
 4. Sensörlerle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin. Gerekirse arızaları onarın.
 5. ECT veya AAT sensörü arızalıysa, değiştirin.
 6. Termostatı test edin; arızalıysa değiştirin.
 7. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 8. Sorun devam ederse, kontrol edin ve gerekirse kontrol modülünü (PCM) yeniden programlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P011E hatasını düzeltmenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden ve gevşek kabloları sabitlediğinizden emin olun. Yanmış bir tel bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Soğutma sıvısını ve termostatı kontrol edin

Hem radyatördeki (soğukken) hem de soğutma suyu taşma deposundaki soğutma suyu seviyesinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Sızıntı olup olmadığını ve sızdırmazlık kapağının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sistemde yeterli soğutma sıvısı yoksa, motor düzgün ısınmayabilir. Çünkü sıcaklık sensörü soğutma sıvısı ile temas halinde değilse sıcaklığı okumayacaktır.

Temassız bir termometre veya gerçek zamanlı akış tarama aleti kullanarak motorun düzgün ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Normalde üst radyatör hortumu termostat açılana kadar nispeten soğuk kalmalıdır. Bundan sonra hızla ısınacaktır.

Termostat açıksa, soğutma sıvısı sürekli akarak motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını engeller. Bu aynı zamanda P011E arıza kodunun nedeni de olabilir.

10-15 dakika çalıştıktan sonra motor sıcaklığını kontrol etmek için bir termometre veya teşhis aleti kullanın. Sıcaklık çalışma sıcaklığına ulaşmazsa ECT sensörünü kontrol edin.

Soğutma sıvısı sıcaklık sensörünü (ECT) kontrol edin

Sensörü kablo veya konnektör hasarı açısından gözle kontrol edin ve gerekirse onarın. Ardından OBD2 tarayıcıyı bağlayın, motor sıcaklığı aşırı yüksekse, yaklaşık 140°C, bu normal değildir.

Motordaki sensörü ayırın ve değerin örneğin 10°C düşüp düşmediğine bakın. Eğer düşerse, sensör büyük olasılıkla arızalıdır, dahili olarak kısa devre yapmıştır ve PCM’ye düşük dirençli bir sinyal gönderilmesine neden olmuştur.

Ancak, sorunun kablolarda değil sensörde olduğundan tamamen emin olmak istiyorsanız, bir test yapabilirsiniz. Sensörün toprağa karşı direncini bir ohmmetre ile kontrol edin. Normal bir sensörün direnci arabadan arabaya biraz değişecektir.

Ancak temel olarak, motor sıcaklığı 95 santigrat derece civarındaysa, direnç 200 ohm civarında olacaktır. Sıcaklık -20 santigrat derece civarındaysa direnç 10.000 ohm’dan fazla olacaktır.

Bu testle, sensörün direncinin motor sıcaklığıyla eşleşip eşleşmediğini belirleyebileceksiniz. Motor sıcaklığınızla eşleşmiyorsa, muhtemelen arızalı bir sensörünüz vardır.

Dış hava sıcaklık sensörünün ve elektrik devrelerinin kontrol edilmesi

Görsel inceleme ve düzeltmeden sonra P011E kodu geri gelirse, AAT sensörünü ve ilgili devrelerini test etmeniz gerekecektir. Normalde AAT sensörüne giden 2 kablo vardır.

Kontak kapalıyken, kablo demetini AAT sensöründen ayırın. Kontağı açın ve bir diyagnostik aleti kullanarak sensör voltajını okuyun. Voltaj yaklaşık 5 volt olmalıdır.

Sonra kontağı kapatın, AAT sensörüne giden kablo demeti konnektörünün içindeki iki terminale bir jumper bağlayın ve sonra kontağı açın. Okunan değer 0 volt civarında olmalıdır.

Sensör 5 volt almıyorsa veya hiçbir değişiklik görmüyorsanız, PCM’den sensöre giden kablo tesisatının arızalı olması veya PCM’nin kendisinin arızalı olması muhtemeldir.

Tüm testler başarılı olduğu halde P011E hatası devam ediyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla arızalı bir AAT sensörüdür. AAT sensörü değiştirilene kadar arızalı bir kontrol modülü göz ardı edilemez.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P011E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Skoda
 • Volkswagen

Arıza kodu P011E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P008F, P00B6, P0115, P011A, P011B, P011F, P2182.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin