Hata kodu P0148 – yakıt dağıtım hatası

Hata kodu P0148 “yakıt dağıtım hatası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Delivery Error” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0148 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen P0148 kodu, kontrol modülünün (PCM) yakıt besleme sisteminde bir sorun tespit ettiği anlamına gelir. Bu arıza sadece dizel motorlu araçlarda kullanılır.

Hata kodu P0148 – yakıt dağıtım hatası

Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) gerçek ve istenen yakıt basınçlarının eşleşmediğini tespit ettiğinde arıza oluşur. Bu kod, PCM yakıt basınç sensöründen gelen giriş sinyalinin belirtilen aralıkla eşleşmediğini tespit ettiğinde de verilebilir.

Çoğu dizel motorda depodaki alçak basınç pompasına bağlı bir yüksek basınç pompası vardır. Bu da doğrudan yakıt enjeksiyonu için gereken kuvveti oluşturur.

PCM kontrol ünitesi, basıncı düzenleyerek ve yüksek basınçlı yakıt pompasına besleyerek yakıt beslemesini kontrol eder.

PCM, motor çalışırken yakıt basıncını kontrol etmek için tipik olarak besleme kontrol aktüatörünün yakınında bulunan bir yakıt basınç sensörü kullanır. Bu sensör aynı zamanda enjektörlere akan yakıt miktarını belirlemek için de kullanılır.

P0148 hata kodu, kontrol modülü (PCM) yakıt dağıtım borusu basınç sensörünün düzgün çalışmadığını tespit ettiğinde ayarlanır. Yani, gerçek yakıt basıncı ayarlanan basınçtan farklıdır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0148 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor durur veya kötü çalışır.
 4. Güçlü bir dizel yakıt kokusu var
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.

P0148 hatasının ciddiyeti yüksektir, nedeni mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir. Arıza, motor hasarının yanı sıra performansın düşmesine de neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0148, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yüksek basınçlı yakıt sisteminde sızıntı.
 • Hasarlı yakıt hattı.
 • Arızalı yakıt basınç sensörü.
 • Arızalı yakıt kontrol aktüatörü.
 • Arızalı yakıt pompası.
 • Hasarlı konnektör veya kablolama sorunu.
 • Elektrik devresinde aşırı direnç.
 • PCM güç rölesi ile ilgili sorun.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0148 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0148’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P0148 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne tabi tutun.
 4. Yüksek basınçlı yakıt sisteminde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 5. Konektörü ve elektrik kablolarını hasar açısından gözle kontrol edin. Varsa, hasarlı alanları onarın.
 6. Tolerans dahilinde olduğundan emin olmak için direnci kontrol edin.
 7. Yakıt basınç sensörünü test edin.
 8. Güç rölesini ve PCM modülünü test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yakıt basınç sensörünü bulun, bulduktan sonra konnektörü ve kabloları görsel olarak inceleyin. Sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konnektörleri ayırın ve içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Pas ve diğer hasarlara karşı kontrol edin.

P0148 arıza teşhis kodunu bellekten silin, bir test sürüşü yapın ve tekrar yanıp yanmadığına bakın. Eğer gitmişse, sorun kablo demetinde veya bağlantısındadır.

Arıza kodu geri gelirse, sensörü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir. Ayrıca, yüksek basınç sisteminde sızıntı olup olmadığını da test etmemiz gerekiyor.

Sızıntı kontrolü

Güçlü bir dizel yakıt kokusu mevcutsa, sorunun sızıntı nedeniyle basınç kaybından kaynaklanma olasılığı yüksektir. Bir yakıt sızıntısı tespit edilirse, çalışmaya başlamadan önce yakın zamanda değiştirilen yakıt filtreleri ve diğer bileşenler dikkatle incelenmelidir.

Sızıntı yoksa ve arıza kodu sıfırlanmışsa, yakıt basıncını kontrol etmek için bir yakıt basınç göstergesi kullanın.

Gerçek yakıt basıncı üreticinin spesifikasyonlarını karşılamadığında, bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlar arasında arızalı bir yakıt pompası, tıkalı bir yakıt filtresi veya bozuk bir yakıt pompası rölesi sayılabilir.

Voltaj uygulandığında konnektördeki voltajı kontrol etmek için bir multimetre kullanarak yakıt pompasının çalışmasını kontrol edebilirsiniz. Voltaj mevcutsa ancak yakıt pompası çalışmıyorsa, muhtemelen arızalıdır. Yakıt pompası konnektöründe voltaj yoksa, büyük olasılıkla arızalı bir yakıt pompası, röle veya kablo tesisatı sorunu vardır.

Yakıt basınç sensörünün kontrol edilmesi

Yakıt basınç sensörü normalde 5 volt referans sinyali ve şasi ile bağlanır. Değişken dirençli bir yakıt basınç sensörü devreyi kapatır ve PCM’ye darbeli bir sinyal gönderir.

Yakıt basınç sensörü konnektöründeki referans voltajı ve şasiyi bir multimetre ile kontrol edin. Sensör konnektöründe referans voltaj yoksa, PCM konnektöründeki paralel devreleri kontrol edin.

PCM konnektöründe referans voltajı algılanmazsa, sorun arızalı bir PCM veya PCM programlama hatası olabilir. Ancak P0148 hatasının ana nedeni olarak arızalı bir PCM’yi sadece son çare olarak düşünün.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0148 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Chrysler (PT Cruiser)
 • Citroen
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Ducato)
 • Ford (Explorer, Mondeo, Mustang, Transit)
 • GMC
 • Mazda (5)
 • Mitsubishi (Fuso)
 • Peugeot (Boxer)
 • Ssangyong (Kyron)
 • Toyota (Tundra)
 • Volkswagen
 • GAZelle (Next)

Arıza kodu P0148 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0147, P0149, P0168, P0169, P0170, P0173.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin