Hata kodu P0149 – yakıt zamanlama hatası

Hata kodu P0149 “yakıt zamanlama hatası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Timing Error” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0149 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P0149, kontrol modülünün (PCM) yakıt pompası zamanlama sıralamasında bir sorun tespit ettiği anlamına gelir. Bu hata sadece dizel motorlu araçlarda kullanılır.

Hata kodu P0149 – yakıt zamanlama hatası

Modern dizel motorların çoğunda doğrudan krank milinden tahrik edilen mekanik bir yakıt pompası kullanılır. Dizel motorların doğasında bulunan yüksek sıkıştırma oranının üstesinden gelmek için, bu tip pompa krank mili pozisyonu ile seri olarak tahrik edilir. Her bir motor silindiri için hassas bir noktada ve aralıkta yüksek enjeksiyon basıncı darbesi sağlamak için.

Yakıt pompası genellikle küçüktür, bu nedenle emme manifoldunun altına yerleştirilebilir. Bir alçak basınç pompası, bir yüksek basınç pompası, bir yakıt zamanlama solenoidi ve bir yakıt basıncı kontrol aktüatörü içerir.

Yakıt pompası, krank milinin önündeki dişli ile aynı hizada olan bir dişli tarafından tahrik edilir. Bu iki dişlinin senkronizasyonu, yakıt pompasının zamanlaması ve yakıt dağıtımı için kritik öneme sahiptir.

Her iki dişli de en az bir diş kaymışsa, P0149 arıza kodu verilebilir.

PCM zamanlama avansını hesaplamak için motor hızı ve yük ile ilgili girdileri kullanır. Elektronik yakıt fazlama solenoidi PCM tarafından kontrol edilir ve doğrudan enjeksiyon zamanlamasının motor devrine ve yüke bağlı olarak ilerletilmesini sağlar.

Elektronik yakıt basıncı regülatörü de PCM tarafından kontrol edilir ve yakıt pompası basıncını kontrol etmekten sorumludur. Yakıt basınç sensörü motor çalışırken yakıt basıncını izler ve PCM’ye gerçek değeri bildirir. Böylece yakıt pompasını programlamaya ve yakıt basıncı gereksinimlerini izlemeye devam edebilir.

PCM yakıt pompası faz sorununu gösteren bir yakıt basıncı girişi tespit ederse. P0149 kodu kaydedilir ve arıza uyarı lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0149 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor durur veya kötü çalışır.
 4. Güçlü bir dizel yakıt kokusu var
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Aşırı egzoz dumanı.
 8. Acil durum motor blokajı meydana gelebilir.

P0149 hatasının ciddiyeti yüksektir ve nedeni mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir. Arıza, performansın düşmesine ve motor hasarına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0149, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı triger kayışı solenoidi.
 • Şanzıman dişlileri üzerinde yanlış zamanlama işaretleri.
 • Arızalı yakıt basınç sensörü.
 • Yüksek basınçlı yakıt sisteminde sızıntı.
 • Hasarlı yakıt hattı.
 • Yakıt kontrol aktüatörü arızalı.
 • Yakıt pompası arızası.
 • Hasarlı konektör veya kablolama sorunu.
 • Elektrik devresinde aşırı direnç.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0149 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0149’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P0149 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Yüksek basınçlı yakıt sisteminde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 5. Konektörü ve elektrik kablolarını hasar açısından gözle kontrol edin. Varsa, hasarlı alanları onarın.
 6. Tolerans dahilinde olduğundan emin olmak için direnci kontrol edin.
 7. Yakıt basınç sensörünü test edin.
 8. Güç rölesini ve PCM modülünü test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yakıt basınç sensörünü bulun, bulduktan sonra konnektörü ve kabloları görsel olarak inceleyin. Aşınma, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konnektörleri ayırın ve içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Pas ve diğer hasarlara karşı kontrol edin.

P0149 arıza teşhis kodunu bellekten silin, bir test sürüşü yapın ve tekrar yanıp yanmadığına bakın. Eğer gitmişse, sorun kablo demetinde veya bağlantısındadır.

Arıza kodu geri gelirse, sensörü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir. Ayrıca, yüksek basınç sisteminde sızıntı olup olmadığını da test etmemiz gerekiyor.

Sızıntı kontrolü

Güçlü bir dizel yakıt kokusu mevcutsa, sorunun sızıntı nedeniyle basınç kaybından kaynaklanma olasılığı yüksektir. Bir yakıt sızıntısı tespit edilirse, çalışmaya başlamadan önce yakın zamanda değiştirilen yakıt filtreleri ve diğer bileşenler dikkatle incelenmelidir.

Sızıntı yoksa ve arıza kodu sıfırlanmışsa, yakıt basıncını kontrol etmek için bir yakıt basınç göstergesi kullanın.

Gerçek yakıt basıncı üreticinin spesifikasyonlarını karşılamadığında, bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlar arasında arızalı bir yakıt pompası, tıkalı bir yakıt filtresi veya bozuk bir yakıt pompası rölesi sayılabilir.

Voltaj uygulandığında konnektördeki voltajı kontrol etmek için bir multimetre kullanarak yakıt pompasının çalışmasını kontrol edebilirsiniz. Voltaj mevcutsa ancak yakıt pompası çalışmıyorsa, muhtemelen arızalıdır. Yakıt pompası konnektöründe voltaj yoksa, büyük olasılıkla arızalı bir yakıt pompası, röle veya kablo tesisatı sorunu vardır.

Yakıt basınç sensörünün kontrol edilmesi

Yakıt basınç sensörü normalde 5 volt referans sinyali ve şasi ile bağlanır. Değişken dirençli bir yakıt basınç sensörü devreyi kapatır ve PCM’ye darbeli bir sinyal gönderir.

Yakıt basınç sensörü konnektöründeki referans voltajı ve şasiyi bir multimetre ile kontrol edin. Sensör konnektöründe referans voltaj yoksa, PCM konnektöründeki paralel devreleri kontrol edin.

PCM konnektöründe referans voltajı algılanmazsa, sorun arızalı bir PCM veya PCM programlama hatası olabilir. Ancak P0149 hatasının ana nedeni olarak arızalı bir PCM’yi sadece son çare olarak düşünün.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0149 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Focus, Transit)
 • GMC
 • Honda
 • Hummer
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Opel (Vectra, Zafira)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0149 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0148, P0168, P0169, P0170, P0173, P1491, P1494, P1495, P1564.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin