Hata kodu P014A – O2 sensörü gecikmeli yanıt – zenginden zayıfa (Bank 2, Sensör 2)

Hata kodu P014A “O2 sensörü gecikmeli yanıt – zenginden zayıfa (Bank 2, Sensör 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “O2 Sensor Delayed Response – Rich to Lean (Bank 2, Sensor 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P014A hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. Hata P014A, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P014A – O2 sensörü gecikmeli yanıt – zenginden zayıfa (Bank 2, Sensör 2)

OBD-II kodu P014A kaydedildiğinde, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) 2. oksijen sensörü O₂’den gecikmeli bir yanıt algılar. Bu durumda, tepki gecikmesi zengin karışımdan fakir karışıma doğrudur. Bank 2, silindir 1 içermeyen bir motor grubu tespit eder.

Oksijen sensörleri zirkonyum dioksit sensör elemanı ile tasarlanmıştır. Bu, özel olarak tasarlanmış havalandırmalı çelik bir muhafaza ile korunmaktadır. PCM’ye motor egzoz gazlarındaki oksijen partiküllerinin yüzdesine karşılık gelen bir elektrik sinyali gönderilir. Ortam havasının oksijen içeriği ile karşılaştırılır.

Ortam havasındaki oksijen moleküllerinin konsantrasyonu ile egzoz gazlarındaki oksijen iyonlarının konsantrasyonu arasında sapmalar meydana gelir. O2 sensörünün içindeki ısıtılmış oksijen iyonları platin tabakalar arasında çok hızlı hareket eder.

Bu voltaj değişiklikleri PCM tarafından egzoz gazındaki oksijen konsantrasyonundaki değişiklikler olarak tanımlanır. Bu da motorun fakir veya zengin karışımla çalıştığını gösterir.

Oksijen sensörü O₂, belirli bir süre içinde ve önceden belirlenmiş koşullar altında beklendiği gibi hızlı veya düzenli çalışmazsa. Ardından arıza kodu P014A kaydedilir ve gösterge paneli lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P014A hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 4. Artan yakıt tüketimi.

Bu arıza ciddi olarak değerlendirilmez ve araç çalışabilir ve sürmeye devam edebilir. Ancak P014A arızasının uzun süre göz ardı edilmesi katalitik konvertör arızasına ve diğer sonuçlara yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P014A, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Oksijen sensörü O₂ arızalı olabilir.
 • Oksijen sensörü O₂ devresinde hasar olabilir.
 • Oksijen sensörü sinyal devresinde yüksek direnç veya bir kopukluk O₂.
 • Katalitik konvertör tıkalı.
 • Motor egzoz kaçağı.

Arıza kodu P014A nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P014A’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Arıza kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P014A arızasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Bir tarama aleti kullanarak oksijen sensörü verilerini gerçek zamanlı olarak gözlemleyin. Araç yavaşladığında voltajın 0,2 voltun altına düşüp düşmediğini öğrenmek için.
 4. Oksijen sensöründe soğutma suyu veya motor yağı sızıntısı nedeniyle kirlenme olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse O₂ oksijen sensörünü değiştirin.
 5. Oksijen sensörüne giden elektrik kablolarında nem veya mekanik hasar kontrolü yapın. Bulunan hataları düzeltin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Arızamızla ilgilenmeden önce diğer tüm kodların teşhis edildiğinden ve onarıldığından emin olun. Diyagnostik tarayıcı, dijital voltmetre gibi bazı aletleri hazır bulundurun. Aynı zamanda bir araç bilgi kaynağı.

Sistemin kablo demetlerini ve konektörlerini gözle kontrol edin. Sıcak egzoz boruları ve manifoldların yakınındaki kablo demetlerine özellikle dikkat edin. Ayrıca, keskin kenarlı bileşenlerin yakınında yönlendirilenler.

Ardından tarama aletini aracın arıza tespit portuna bağlayın ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun. Bu bilgi, hata yüzer gibi görünüyorsa yararlı olabilir, bu nedenle daha sonra kullanmak üzere not edin. Şimdi kodları silin ve P014A kodunun silinip silinmediğine bakın.

Şimdi motoru çalıştırın, normal çalışma sıcaklığına ulaşmasına ve rölantide çalışmasına izin verin. Motor verimli çalışıyorsa, O₂ sensörü verileri düzenli olarak 1 ila 9 milivolt arasında dalgalanmalıdır. Gerilim salınımı beklenenden daha yavaşsa, P014A kaydedilecektir.

O₂ sensöründen gelen verileri gerçek zamanlı olarak izlemek için voltmetrenin test uçlarını sensör topraklamasına ve sinyal uçlarına bağlayın. Direncin yanı sıra voltaj ve toprak sinyallerini de kontrol edin.

Kontrol modülünün hasar görmesini önlemek için, sistem devresi direncini bir voltmetre ile test etmeden önce ilgili kontrol ünitelerinin bağlantısını kesin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P014A ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW (F10)
 • Cadillac
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Honda
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P014A ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P013A, P013F, P014B, P015A, P015B, P015C, P015D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin