Hata kodu P0152 – O2 sensörü devresi yüksek voltajı (Bank 2, Sensör 1)

Hata kodu P0152 “O2 sensörü devresi yüksek voltajı (Bank 2, Sensör 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “O₂ Sensor Circuit High Voltage (Bank 2, Sensor 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0152 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0152 hatası tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0152 – O2 sensörü devresi yüksek voltajı (Bank 2, Sensör 1)

O₂ (oksijen) sensörleri esas olarak egzoz gazlarındaki oksijen içeriğini ölçer. PCM (Güç Aktarım Kontrol Modülü) daha sonra bu bilgiyi yakıt enjektör darbesini ayarlamak için kullanır.

Motorun doğru çalışması için çok önemlidirler. Bunlarla ilgili sorunlar, hatalı bir O₂ sensörü voltajı nedeniyle PCM’nin çok fazla yakıt eklemesine veya almasına neden olabilir.

O₂ sensörü egzoz gazının oksijen içeriğine bağlı olarak voltaj verir. 0,1 ila 0,9 volt arasında değişebilir. Burada 0,1 fakir egzozu ve 0,9 zengin egzozu gösterir.

Bu sorun O₂ sensörünün 0,9 voltun üzerinde seyrettiğini gösterir. PCM bu voltajı izler ve voltajın çok yüksek olduğunu tespit ederse. Hatayı belleğe kaydeder ve P0152 kodunu ayarlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0152 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor silindirlerinde ateşleme atlamaları olabilir. Motor da düzensiz çalışabilir.
 3. Motor, O₂ sensörünün doğru okuyup okumamasına bağlı olarak fakir veya zengin karışımda çalışabilir.
 4. Azaltılmış güç ve çekiş gücü.
 5. Artan yakıt tüketimi.

Oksijen sensörünün arızalanması, aracın ECM’sinin yakıt-hava karışımı bileşenlerinin oranını düzgün bir şekilde ayarlayamamasına neden olabilir. Bu durum yakıt tüketiminin artmasına ve motor parçalarının hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle P0152 hatasının mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi önerilir.

Hata nedenleri

Kodu P0152, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı lambda sensörü O₂ Bank 2 sensörü 1 zengin karışımı doğru okumuyor.
 • Sensör O₂ motorun zengin karışımda çalışmasına neden olur.
 • Sinyal kablo demetinde kısa devre yapmış.
 • Egzoz sisteminin parçalarıyla temas nedeniyle kablo demetinin hasar görmesi/erimesi.
 • Sızdıran nozullar.
 • Kötü yakıt basınç regülatörü.
 • PCM ünitesinde arızalar.

Arıza kodu P0152 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0152’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve aracı test sürüşüne çıkarın. P0152 kodunun tekrar görünüp görünmediğini öğrenmek için.
 2. Bir tarama aleti kullanarak oksijen sensörü verilerini gerçek zamanlı olarak izleyin. Sensör voltajının 0,9 volt veya daha fazla olup olmadığını öğrenmek için.
 3. Oksijen sensörü elektrik kablolarını veya konnektörünü kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başka kodlar varsa, önce bunları düzeltmeye odaklanmalısınız. Çünkü sensör voltaj değeri O₂’nin hatalı görünmesine neden olabilirler. Ama aslında doğru okunacaklardır.

Motor çalışırken ve çalışma sıcaklığındayken, sensör 1’in O₂ bankı 2 sensörünün voltaj değerini gözlemlemek için bir diyagnostik aleti kullanın. Sensör tetiklenirse, büyük olasılıkla sensörde değil motorda bir sorun vardır.

Sensörün O₂ değeri yüksek kalırsa (0,9 V veya daha yüksek) ve yanıt vermezse motoru kapatın. Sensörü ayırın ve korozyon veya su girişi olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse onarın. Gerilim değeri şimdi yaklaşık 0,5 V olmalıdır. Değilse sensörü değiştirin, dahili olarak kısa devre yapmıştır.

Diyagnostik tarayıcıda okunan voltaj değeri sensörün bağlantısını kestikten sonra değişmiyorsa, büyük olasılıkla bir kablo tesisatı sorunu vardır. Kablo demetini inceleyin, erimiş kablo veya sensör kablo demetinin egzoz sistemi bileşenleriyle temas ettiği yerler olup olmadığına bakın.

Emin değilseniz, bir ohmmetre kullanarak sensör ile PCM arasındaki dört kablonun sürekliliğini kontrol edebilirsiniz. Gerekirse onarın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0152 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Chevrolet (Captiva)
 • Chrysler
 • Dodge (Caravan, Durango, Intrepid, RAM)
 • Honda
 • Hyundai
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Mitsubishi
 • Nissan (350Z)
 • Toyota
 • Volvo

Arıza kodu P0152 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0050, P0051, P0130, P0132, P0134, P0136, P0139, P0141, P0155, P0158, P0161, P0171, P0174, P0299, P0300, P0700, P0870, P1491, P1615.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin