Hata kodu P0173 – yakıt trim arızası (Bank 2)

Hata kodu P0173 “yakıt trim arızası (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Trim Malfunction (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0173 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0173 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0173 – yakıt trim arızası (Bank 2)

Bu kod yaygın olmakla birlikte, bazı araçlarda diğerlerine göre daha sık görülür. Aşağıdaki metinde Volkswagen’in yanı sıra Mercedes-Benz’e de vurgu yapılacaktır. Ateşleme teklemesi kodları veya diğer yakıt düzeltme kodları ile birlikte P0173 hatasına en yatkın olanlardır.

Tipik olarak, P0173 OBD2 kodu ECU’nun yakıt karışımında üretici tarafından belirtilen spesifikasyonlara uyulmadığını tespit ettiğini gösterir. Arıza pozitif veya negatif yakıt ayarlarından kaynaklanabilir. Aksi takdirde ECU yakıt/hava oranı kontrolünde bir arıza olduğunu söyler.

ECU kontrol modülü, motora verilen yakıt miktarını ayarlamak için kullanılan oksijen sensörlerinden (O₂) bilgi alır. ECU tarafından gerçekleştirilen bu eyleme yakıt dengelemesi denir.

Oksijen sensörü sinyali (O₂) daha az yakıt gerektiğini gösterirse, ECU bunu negatif yakıt ayarı olarak algılar. Oksijen sensörü sinyali daha fazla yakıt eklenmesi gerektiğini gösteriyorsa, pozitif bir yakıt ayarı olduğunu gösterir.

Kısaca, P0173 kodu bilgisayarın hava/yakıt oranı kontrolünde bir hata olduğu anlamına gelir. Aynı arıza ile ilgili, ancak (Bank 1) için benzer bir P0170 hatası da oluşabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0173 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanar.
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Artan yakıt tüketimi.
 4. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 5. Rölantide veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.

Hata nedenleri

Kodu P0173, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vakumla ilgili bir sorun var.
 • Düzenlenmemiş hava kaçağı.
 • Yakıtta yağ olabilir.
 • Turbo hortumlarında sızıntı (araçta varsa).
 • Muhtemelen arızalı O2 sensörü (Mercedes’te, M-Benz uyumlu tarama aleti ile adaptasyon gerektirebilir).
 • Kütle hava akış sensörü (MAF) veya lambda sensörü (O2) konnektörü yağ ile kirlenmiş olabilir.
 • Ayrıca ateşleme bobinlerini, kam ve krank sensörlerini ve yağ sensörünü kablo demetine yağ girmesine neden olabilecek sızıntılara karşı kontrol edin.
 • Arızalı MAF (Mass Air Flow) sensörü (özellikle Mercedes-Benz ve diğer Avrupa araçlarında). Satış sonrası pazarında MAF sensörleriyle ilgili birçok sorun vardır.
 • Arızalı yakıt basınç regülatörü.
 • Eksantrik mili solenoid regülatörü ile ilgili sorun (Mercedes-Benz).

Bazı Mercedes modellerinde emme manifoldunun altında bulunan karter havalandırma hortumu için bir servis geri çağırması vardır. Sızıntı/çatlak olup olmadığı ve hortumdaki çek valfin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Çek valf sadece bir yönde akmalıdır; akmazsa, P0173 hatası görünebilir.

Arıza kodu P0173 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0173’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kütle hava akış sensörünü (MAF) kontrol ettirin. Elektrik bağlantılarının iyi durumda olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse sensörü değiştirin.
 2. Konnektörde yağ sensörünü göremiyorsanız, regülatördeki yakıt basıncında sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 3. Bir tarama aletine erişiminiz varsa, MAF (kütle hava akışı) sensörü değerini gözlemleyin.
 4. Üreticinin spesifikasyonlarıyla karşılaştırın ve bunlarla eşleşmiyorsa, kütle hava akış sensörünü değiştirin.
 5. Tüm vakum hortumlarının sağlam olduğunu ve çatlak olmadığını kontrol edin.
 6. Oksijen sensörü konnektörlerini (O₂) kontrol edin. Yağsız olup olmadıklarını kontrol edin. Yağ sızıntısının nedenini ortadan kaldırın ve yağla kirlenmiş O₂ sensörünü değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bu kodla ilişkili en yaygın sorunun MAF kütle hava akış sensörü veya hava akış ölçer olduğu hemen belirtilmelidir. Bu durum özellikle Mercedes, Volkswagen ve diğer Avrupa araçları için geçerlidir.

Amerikan ve Asya araçları için P0171, P0172, P0174, P0175 kodları en yaygın olarak yakıt besleme düzeltme arızalarıyla ilişkili olarak bulunur.

Basitçe söylemek gerekirse, P0173 hatasına sahipseniz, ECU’nuz yakıt dengelemesinin düzeltme sınırına ulaştığını fark etmiştir. Esasen, gerçek veya algılanan kötü durumu telafi etmeye çalışmak için yakıt ekliyor.

Bu koda sahipseniz ve bir tarayıcıya erişiminiz varsa, MAF sensörünün gram/sn cinsinden değerini gözlemleyin. Değerler farklı araçlar için farklı olacaktır. Bir Mercedes (1.8L) için normal olanın ne olduğunu bir kenara bırakalım, çünkü asıl sorun onlarda.

Rölantide 3,5-5 g/s görmeyi bekleyin (ideal olarak). Yüksüz 2500 rpm’de 9 ila 12 g/s olmalıdır. Yol testlerinde, WOT’da (tam açık gaz kelebeği) 90g/s veya çok daha yüksek olmalıdır.

Spesifikasyonlarda yer almıyorsa değiştirin. MAF’ı kontrol ederken konnektöre yağ girmiyorsa, yakıt basıncını kontrol edin ve regülatörün içinde veya dışında sızıntı olmadığından emin olun.

Tüm vakum hortumlarını kontrol edin ve hiçbirinin çatlamadığından, bağlantısının kesilmediğinden veya eksik olmadığından emin olun. Emme manifoldu contalarında vakum kaçağı veya hava hortumunda yırtılma olup olmadığını kontrol edin.

Motor turboşarjlı ise, hortumların iyi durumda olduğunu ve sızıntı yapmadığını kontrol edin. Sızdıran turbo şarj hortumları zengin karışım durumuna neden olabilir.

Emme manifoldunun altındaki krank gövdesi havalandırma hortumunun durumunu ve hortumdaki çek valfin işlevini kontrol edin. Yakıt basıncı, MAF hortumları veya vakum hortumlarında sorun yoksa, O₂ sensörü tapalarında yağ girişi olup olmadığını kontrol edin.

Kötü bir O₂ sensörü P0173 veya P0170 hatalarına neden olabilir. Yağ sızıntısının nedenini ortadan kaldırın ve oksijen sensörünü bir yağ filtresi ile değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0173 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Audi
 • BMW
 • Honda
 • Hyundai (Tucson)
 • Jeep (Liberty)
 • Kia
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (W210)
 • Mitsubishi (Colt, Grandis, Montero, Outlander, Pajero)
 • Nissan
 • Opel
 • Toyota
 • VAZ

Arıza kodu P0173 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0101, P0125, P0150, P0151, P0218, P0442, P1188, P1189.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin