Hata kodu P018F – yakıt sistemi aşırı basınç tahliye valfi sık sık etkinleşiyor

Hata kodu P018F “yakıt sistemi aşırı basınç tahliye valfi sık sık etkinleşiyor” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel System Over Pressure Relief Valve Frequent Activation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P018F hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P018F, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P018F – yakıt sistemi aşırı basınç tahliye valfi sık sık etkinleşiyor

Aracınızda P018F kodu bulunuyorsa bu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) yakıt basıncı tahliye valfinde bir sorun tespit ettiği anlamına gelir. Bu durumda, PCM’nin valfin aşırı sık çalıştırıldığını tespit ettiği anlamına gelir. Bu valf, aşılması halinde yakıt basıncını boşaltmak üzere tasarlanmıştır.

Çoğu durumda yakıt basıncı tahliye valfi bilgisayar tarafından kontrol edilen bir solenoid tarafından çalıştırılır. Valf normalde yakıt dağıtım borusunda veya yakıt besleme hattında bulunur.

PCM, valfin çalıştırılması gerekip gerekmediğini belirlemek için yakıt basınç sensöründen gelen giriş sinyalini izler. Yakıt basıncı serbest bırakıldığında, fazla yakıt özel bir geri dönüş hortumu aracılığıyla yakıt deposuna geri yönlendirilir.

Yakıt basıncı programlanan sınırı aşarsa, PCM çalışmayı başlatmak için yeterli bir süre boyunca valfe enerji verir. Yakıt basıncının kabul edilebilir bir dereceye düşmesine izin vermek için.

PCM ayarlanan süre içinde alışılmadık sayıda talep edilen yakıt basıncı tahliye valfi aktivasyonu tespit ederse. Ardından P018F kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir. Bazı durumlarda arıza lambasının yanması için birkaç arıza döngüsü geçmesi gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P018F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir, örneğin ateşleme arızası.
 3. Özellikle soğuk çalıştırmada motorun dengesiz çalışması.
 4. Zengin egzoz, katalitik konvertör sorunu olabilir.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P018F hatasının ciddiyeti yüksektir, nedeni mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır. Ciddi mekanik hasara neden olabilecek aşırı yakıt basıncına işaret eder.

Hata nedenleri

Kodu P018F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı bir yakıt basınç sensörü en yaygın nedendir.
 • Konektörde hasar veya sensörde açık devre.
 • Elektrik devresinde aşırı direnç.
 • Arızalı elektronik yakıt basınç regülatörü.
 • Yakıt basınç regülatöründe vakum kaçağı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P018F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P018F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P018F hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Konektörü ve elektrik kablolarını hasar açısından gözle kontrol edin. Eğer varsa, hasarlı alanları onarın.
 5. Tolerans dahilinde olduğundan emin olmak için direnci kontrol edin.
 6. Arızalı basınç sensörünü değiştirin.
 7. Motor kontrol modülünü (PCM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Basınç sensörünü bulun; bulduktan sonra konnektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konnektörleri ayırın ve içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Pas ve diğer hasarlara karşı kontrol edin.

P018F tanı kodunu bellekten silin ve tekrar gelip gelmediğine bakın. Eğer gitmişse, sorun kablolama veya bağlantıdadır. Arıza kodu geri gelirse, sensörü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir.

Basınç sensörü bağlantısının kontrol edilmesi

Dijital bir voltmetre kullanarak sensöre giden 5V besleme sinyali devresini kontrol edin. Kırmızı kablo 5 V besleme devresine, siyah kablo toprağa. Sensörde 12 volt mevcutsa, 5 olması gerektiği gibi, PCM’den sensöre giden kabloları onarın. Bu bir kısa devre veya arızalı bir PCM gibi görünüyor.

Sinyal devresi tamamsa, sensör topraklamasının tamam olup olmadığını kontrol edin. Test lambasını 12V akünün artı tarafına bağlayın ve test lambasının diğer ucunu basınç sensörü topraklama devresine dokundurun.

Gösterge lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir. Eğer yanarsa, kablo demetini sallayın. Gösterge lambasının yanıp sönüp sönmediğini görmek için, bu kesintili bir bağlantıya işaret edebilir.

Bu testleri gerçekleştirdiğinizde, büyük olasılıkla kablo demetinde veya sensörde bir sorun bulacaksınız ve bunların değiştirilmesi gerekecektir. Ancak tamir ettikten sonra hala P018F kodu alıyorsanız, bu bir PCM arızasına işaret ediyor olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P018F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Honda
 • Toyota
 • GAZelle (Next)

Arıza kodu P018F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0190, P0191, P0192, P0193, P0194.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin