Hata kodu P0194 – yakıt dağıtım borusu basınç sensörü “A” devresi kesintili/hatalı

Hata kodu P0194 “yakıt dağıtım borusu basınç sensörü “A” devresi kesintili/hatalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Rail Pressure (FRP) Sensor “A” Circuit Intermittent/Erratic” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0194 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0194 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0194 – yakıt dağıtım borusu basınç sensörü

Yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemleriyle donatılmış bazı modern araçlarda iki yakıt pompası bulunur. Alçak basınç pompası (LP) yakıt deposunun içinde veya yakınında, yüksek basınç pompası (HP) ise motorun üzerinde bulunur.

Normalde alçak basınç pompası 2,4-5,0 atmosferde çalışır. HP pompası ise genellikle eksantrik milinden gelen mekanik gücü kullanır. Böylece basınç artırıldıktan sonra yakıt doğrudan enjeksiyon enjektörlerine beslenir.

ECM, yakıt rampası basınç sensöründen gelen sinyalin kesintili olduğunu tespit eder. Bu, araç üreticisine, yakıt türüne ve yakıt sistemine bağlı olarak mekanik bir arıza veya hatalı bir elektrik devresi olabilir.

Ardından MIL (Arıza Gösterge Işığı) yanacak ve bir DTC (Diyagnostik Hata Kodu) kaydedilecektir. P0194 arızası yakıt dağıtım borusunda aralıklı ‘A’ basınç sensörü sinyali olarak tanımlanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0194 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Araç hızlanırken motorun dengesiz çalışması.
 4. Aracın zayıf hızlanması.
 5. Güç kaybı.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Bazı durumlarda, motorun tamamen tahrip olması.

P0194 hatasının ciddiyeti çok yüksektir ve nedeni mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir. Meydana gelirse, araç sadece sürülebilirlik sorunlarından değil, aynı zamanda tamamen motor arızasından da muzdarip olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0194, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hasarlı bir yakıt dağıtım borusu basınç sensörü (FRP) en yaygın nedendir.
 • Hasarlı konektör veya sensörde açık devre.
 • Elektrik devresinde aşırı direnç.
 • Yüksek yakıt basıncı.
 • Düşük yakıt basıncı.
 • Vakum kaçağı.
 • Yakıt seviyesi düşük veya hiç yok.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0194 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0194’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P0194 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Konnektör ve elektrik kablolarında hasar olup olmadığını gözle kontrol edin. Varsa, hasarlı alanları onarın.
 5. Tolerans dahilinde olduğundan emin olmak için direnci kontrol edin.
 6. Arızalı yakıt dağıtım borusu basınç sensörünü (FRP) değiştirin.
 7. Motor kontrol modülünü (ECM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0194 arızasının diyagnozuna başlarken yakıt dağıtım borusundaki basınç sensörünü bulun, bulunduktan sonra konnektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Aşınma, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konnektörleri ayırın ve içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Pas ve diğer hasarlara karşı kontrol edin.

P0194 tanı kodunu bellekten kaldırın ve geri gelip gelmediğine bakın. Eğer gitmişse, sorun kablolama veya bağlantıdadır. Arıza kodu geri gelirse, sensörü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir.

Basınç sensörü bağlantısının kontrol edilmesi

Dijital bir voltmetre kullanarak sensöre giden 5V besleme sinyali devresini kontrol edin. Kırmızı kablo 5 V besleme devresine, siyah kablo toprağa. Sensörde 12 volt mevcutsa, 5 olması gerektiği gibi, PCM’den sensöre giden kabloları onarın. Bu bir kısa devre veya arızalı bir PCM gibi görünüyor.

Sinyal devresi tamamsa, FRP sensörü topraklamasının tamam olduğundan emin olun. Test lambasını 12V akünün artı ucuna bağlayın ve test lambasının diğer ucunu FRP sensörü topraklamasına dokundurun.

Gösterge lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir. Yandığında, FRP sensörüne giden kablo demetini sallayın. Gösterge lambasının yanıp sönüp sönmediğini görmek için, bu kesintili bir bağlantıya işaret edebilir.

Bu testleri yaptığınızda büyük olasılıkla kablolarda ya da sensörde bir sorun bulacaksınız ve bunların değiştirilmesi gerekecektir. Ancak tamir ettikten sonra hala P0194 kodunu alıyorsanız, bu bir PCM arızasına işaret ediyor olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0194 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Focus, Kuga, Mondeo)
 • GMC
 • Lincoln (Town Car)
 • Renault (Megane)
 • Toyota (Corolla)
 • Volkswagen
 • Volvo

Arıza kodu P0194 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0102, P0174, P0183, P0351, P0352, P0353, P0354, P2106, P2195.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin