Hata kodu P0199 – motor yağ sıcaklık sensörü devresi aralıklı

Hata kodu P0199 “motor yağ sıcaklık sensörü devresi aralıklı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Oil Temperature (EOT) Sensor Circuit Intermittent” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0199 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0199, “motor yağ sıcaklık sensörü devresinde aralıklı sinyal” olarak tanımlanan genel bir arıza kodudur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) motor yağı sıcaklık sensöründen aralıklı bir sinyal algıladığında ayarlanır.

Hata kodu P0199 – motor yağ sıcaklık sensörü devresi aralıklı

Motor yağı sıcaklık sensörü (EOT) yakıt kalitesini hesaplamak için şanzıman kontrol modülü (PCM) tarafından kullanılan bir sinyal üretir. Ayrıca enjeksiyon zamanlamasını ve kızdırma bujisi çalışmasını da hesaplar.

EOT sinyali ayrıca emme havası sıcaklığı (IAT) ve motor soğutma suyu sıcaklığı (ECT) sensörleri gibi diğer sensörlerden gelen sinyallerle de karşılaştırılır.

EOT sensörleri PCM’den tipik olarak 5 volt olan bir referans voltajı alır. Dahili direnç motor yağı sıcaklığına bağlı olarak değişir ve voltaj sinyali PCM’ye geri gönderilir.

EOT sensörleri bir tür Negatif Sıcaklık Katsayılı (NTC) termistördür. Bu, iç direncin yağ sıcaklığı ile ters orantılı olduğu anlamına gelir. Motor yağı sıcaklığı yükseldiğinde EOT sensörü sinyal voltajı düşer ve bunun tersi de geçerlidir.

PCM motor yağı sıcaklık sensörü devresinde kesintili bir sinyal tespit ettiğinde P0199 kodu ayarlanır. Bu genellikle bir kısa devre veya başka bir devre sorununa işaret eder.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0199 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Soğutma sıvısı sorunları nedeniyle olası aşırı ısınma.
 3. Motorda düşük yağ seviyesi veya yağ tortusu.
 4. Çok soğuk havalarda yolcu bölmesinin yetersiz ısıtılması.
 5. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Yağ sıcaklığı ile ilgili P0199 hatası ciddi olarak kabul edilir, bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir. Örneğin, yağ sıcaklığı çok yüksekse, motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0199, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Motor yağı sıcaklık sensörü arızalı.
 • Yağ sıcaklık sensörü devresinde aşırı direnç.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demeti.
 • Uygun olmayan motor yağı kullanımı.
 • Düzensiz yağ ve yağ filtresi değişimi gibi yetersiz bakım.
 • Motorda aşırı mekanik aşınma.
 • Dahili motor bileşenlerinin mekanik arızası.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0199 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0199’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcı kullanarak tüm verileri ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun.
 2. Kodları silin ve P0199 hata kodunun tekrar görünüp görünmediğini kontrol edin.
 3. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin. Gerekirse yağı filtre ile birlikte değiştirin.
 4. Motor yağı sıcaklık sensörünü ve ilgili kablo tesisatını inceleyin.
 5. Sensörü dijital bir multimetre ile kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
 6. Motordaki mekanik aşınmaya dikkat edin. Yağ sıcaklığını temassız bir termometre ile fiziksel olarak kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yağ seviyesinin doğru seviyede olduğunu, yakıt veya soğutma sıvısı ile seyreltilmediğini ve kalın, katranımsı bir kıvamda olmadığını kontrol edin. Gerekirse, daha ileri bir diyagnoza geçmeden önce yağı tamamlayın veya değiştirin.

Hasarlı, yanmış, bağlantısı kesilmiş, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demetleri ve konnektörler olup olmadığına bakmak için kablo demetini gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Gerekirse onarın, P0199 kodunu silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın.

Kablo bağlantılarını bir multimetre ile kontrol edin

Görünür bir hasar bulunmadığında direnç, toprak ve referans gerilimini kontrol edin. Elde edilen tüm okumaları kılavuzda verilenlerle karşılaştırın. Gerekirse, tüm okumaların üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğundan emin olmak için kabloları değiştirin.

Kontrol ünitesine zarar gelmesini önlemek için direnç ve sürekliliği kontrol ederken kabloları PCM’den ayırmayı unutmayın. Kontrol devresinin bir parçası olduğu için motor yağı sıcaklık sensörünün kendisi de kontrol edilmelidir.

Motor yağı sıcaklık sensörünün kontrol edilmesi

Motor yağı sıcaklık sensörü konnektörünü ayırın, ardından ohm değerine ayarlanmış bir dijital multimetre kullanarak iki sensör terminali arasındaki direnci ölçün. Motoru çalıştırın ve sayaç değerini gözlemleyin, motor ısındıkça değerler düzgün bir şekilde azalmalıdır.

Motor sıcaklığı yükselir ve EOT direnci düşmezse sensör arızalıdır ve değiştirilmelidir. Bu durumda, motor yağı sıcaklık sensörünün değiştirilmesi P0199 hatası ile ilgili sorunu çözecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0199 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A4)
 • Chevrolet (Cruze)
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Hyundai
 • Jeep
 • Land Rover
 • Nissan
 • Peugeot
 • Porsche (Cayenne)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0199 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0195, P0196, P0197, P0198.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin