Hata kodu P0215 – motor kapatma solenoidi arızası

Hata kodu P0215 “motor kapatma solenoidi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Shutoff Solenoid Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0215 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0215 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0215 – motor kapatma solenoidi arızası

Motor kapatma solenoid valfi belirli koşullar altında yakıt beslemesini kesmek için tasarlanmıştır. Aracın çarpması, devrilmesi, motorun aşırı ısınması veya ciddi yağ basıncı kaybı durumunda tetiklenmelidir.

PCM, yakıtın ne zaman kesilmesi gerektiğini belirlemek için çeşitli motor ve gövde konum sensörlerinden gelen girdileri kullanır. Bu gerçekleştiğinde, PCM motor kesme rölesine bir voltaj sinyali gönderir ve solenoid etkinleştirilir.

Etkinleştirildiğinde valf motora yakıt akışını önler ve yakıt deposuna geri yönlendirir. Özel bir düşük basınç dönüş hattı aracılığıyla.

PCM, kontak anahtarı AÇIK konumdayken motor kapatma solenoid devresi direncini sürekli olarak izler.

PCM, motor kapatma solenoidi devresindeki voltaj seviyesinin programlanandan farklı olduğunu tespit ederse, P0215 kodu hafızaya kaydedilir. Arıza Gösterge Lambası (MIL) da yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0215 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Tükenmiş bir egzoz kodu mevcut olabilir.
 3. Motor çalışmayabilir.
 4. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Belirtilere bağlı olarak, P0215 hatası ciddi olabilir, örneğin motor çalışmazsa. Veya kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti yoksa orta düzeyde.

Hata nedenleri

Kodu P0215, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Motor kapatma solenoid valfı arızalı.
 • Motor kapatma rölesi arızalı.
 • Eğim göstergesi (takılıysa) arızalı olabilir.
 • Motor kapatma kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Arızalı motor sıcaklık sensörü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0215 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0215’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0215 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Motor kapatma solenoid valfini kontrol edin.
 5. Motor kapatma rölesini test edin.
 6. Herhangi bir arıza yoksa, PCM’nin kendisini ve yazılım kısmını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0215 kodu kaydedilmişse, motor yağ basıncı veya aşırı sıcaklık kodu olmadığından emin olun. Sorunu çözmeye devam etmeden önce bunları teşhis edin ve düzeltin.

Bazı araçlarda araç açısı göstergesi olan bir motor kapatma sistemi vardır. Etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol edin ve daha fazla diyagnoza devam etmeden önce ilgili kodları silin.

Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve dondurulmuş çerçeve verilerini alın. Tanı sürecinde faydalı olabileceğinden bu bilgileri not edin. Şimdi kodları silin ve kodun sıfırlanıp sıfırlanmadığını kontrol etmek için araç üzerinde bir test sürüşü yapın.

Kabloları ve solenoid valfi kontrol edin

Motor kapatma solenoidini kontrol etmek için bir multimetre kullanın ve aracın el kitabındaki teknik özellikleri izleyin. Kabloların sürekliliğini ve direncini ölçmek için multimetreyi ohm ölçeğine ayarlayın.

Konektörü trip solenoidinden çıkarın ve test uçlarını terminallere bağlayın. Solenoid üreticinin spesifikasyonlarına uymuyorsa değiştirilmelidir.

Motor kapatma solenoidi spesifikasyonları karşılıyorsa, konnektörde voltaj ve şasi olup olmadığını kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Hiçbiri bulunamazsa, ilgili PCM konnektör pimlerindeki sinyalleri kontrol edin.

PCM konnektörlerinde voltaj ve toprak sinyali yoksa, muhtemelen arızalı bir PCM’niz veya programlama hatanız vardır. PCM konnektöründe her iki sinyal de algılanıyor ancak solenoid konnektöründe algılanmıyorsa, arızalı bir röle veya açık devre vardır.

Araç bir çarpışmaya karışmışsa veya aracın açısı aşırı ise. Çoğu durumda, P0215 hatasını gidermek için kodun sıfırlanması yeterli olacaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0215 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Citroen (C4, C5, Dispatch, Picasso)
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Ducato)
 • GMC
 • Lexus
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot (206, 207, 307, 308, 406, 407, 508, Expert, Partner)
 • Ssangyong (Kyron)
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P0215 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2125, P2566.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin