Hata kodu P0218 – şanzıman aşırı sıcaklık durumu

Hata kodu P0218 “şanzıman aşırı sıcaklık durumu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Over Temperature Condition” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0218 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0218 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0218 – şanzıman aşırı sıcaklık durumu

Çalıştırmadan önce, şanzıman yağının büyük kısmı damlama tepsisindedir. Çalışmaya başladığında, filtre ve kontrol valfi muhafaza tertibatından geçer. Şanzıman karterine ve son olarak yağ pompası grubuna girmeden önce.

Sıvı, yağ pompası grubunda basınçlandırılır ve buradan basınç regülatör valfine gider. Burada şanzımanın hidrolik devrelerini ve diğer çeşitli bileşenleri yağlar.

Sıcak sıvı tork konvertöründen çıkar ve şanzıman radyatör borularına akar. Konvertör kavrama kavrama valfinden ve yağ soğutucunun kendisinden geçer. Soğuk sıvı daha sonra yağlamak ve ısıyı dağıtmak için şanzımanın önüne geri döner.

P0218 kodunu alırsanız, bu şanzıman yağı sıcaklığının izin verilen sınırı aştığı anlamına gelir. Normalde sıcaklık uzun bir süre boyunca 140°C’yi aşmalıdır.

Yüksek şanzıman yağı sıcaklıklarının şanzıman arızalarında önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0218 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Arabanın şanzımanı devreye girmiyor.
 3. Araç 2. veya 3. viteste çalışır (acil durum modu).
 4. Vites değiştirilemiyor.
 5. Şanzıman sert vites değiştiriyor veya kayıyor.
 6. Tork konvertörü contasından veya başka bir yerden sıvı sızıyor.
 7. Şanzımanda düşük sıvı seviyesi.
 8. Şanzıman aşırı ısınıyor.
 9. Tork konvertörü kilitleme kavramasının kavraması ve ayrılması ile ilgili sorunlar.
 10. Artan yakıt tüketimi.

P0218 hatasının ciddiyeti, sorunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesini tavsiye edecek kadar yüksektir. Sorunun uzun süre göz ardı edilmesi, daha kapsamlı ve maliyetli onarımlara yol açabilir. Zamanla aracın performansı sürülemeyecek kadar kötüleşebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0218, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Şanzıman yağı sıcaklık sensörü sinyal devresinde toprağa olası kısa devre.
 • Olası TFT sensörü hatası (dahili kısa devre).
 • ATF şanzıman yağında kirlenme veya düşük seviye.
 • Şanzıman yağı kanalları tıkalı veya tıkanmış.
 • Güç aktarım sisteminde, arızalı veya hasarlı bir aktarım karterine işaret edebilecek sızıntı.
 • Soğutma fanı/fan debriyajı çalışmıyor.
 • Şanzımanın içinde mekanik arıza.
 • Aşırı yüklü bir römorkun çekilmesi nedeniyle aşırı ısınma.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir şanzıman kontrol modülüdür.

Arıza kodu P0218 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0218’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Arızalı şanzıman yağı sıcaklık sensörünün test edilmesi, gerekirse değiştirilmesi.
 5. Şanzıman içindeki mekanik arızaların giderilmesi.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. Şanzıman kontrol modülünün yanıp sönmesi veya değiştirilmesi.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başlangıç için her zaman aracınızın Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin. P0218 sorunu üretici tarafından bilinen bir düzeltme ile bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Bir sonraki adım şanzıman yağı sıcaklık (TFT) sensörünün yerini tespit etmektir. Bulunduğunda, konnektörü ve kablo demetini görsel olarak inceleyin. Çizikler, sürtünmeler, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın.

Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Yanık görünüp görünmediklerine veya korozyona işaret eden yeşil bir renk alıp almadıklarına bakın. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Bir diyagnostik aleti kullanarak arıza kodlarını bellekten silin ve P0218 hatasının geri gelip gelmediğine bakın. Kod geri gelirse, TFT sensörünü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir.

Kablolama testi

Kontak anahtarı kapalıyken, TFT sensörü üzerindeki elektrik konnektörünü ayırın. Dijital bir voltmetre bağlayın. Siyah kabloyu şasiye ve kırmızı kabloyu TFT sensörü kablo demeti konnektöründeki sinyal terminaline bağlayın.

Kontak anahtarını açın. Üreticinin spesifikasyonlarına bağlı olarak, voltmetre 12 volt ya da 5 volt göstermelidir. Bağlantıyı sallayın ve değerin değişip değişmediğine bakın. Voltaj yanlışsa, arızalı kabloları veya konektörü değiştirin.

Sensörü kontrol edin

Bir ohmmetrenin bir ucunu TFT sensörü üzerindeki sinyal terminaline ve diğer ucunu toprağa bağlayın. Direnci üreticinin spesifikasyonlarına göre kontrol edin. Direnci kontrol ederek şanzıman yağı sıcaklık sensörü üzerindeki konnektörü sallayın. Okunan ohmmetre değeri üreticinin önerdiğinden farklıysa TFT sensörünü değiştirin.

Kablo tesisatı ve sensör testleri tamamlandıysa ancak hala P0218 kodunu alıyorsanız. PCM / TCM modülünün yanı sıra dahili şanzıman arızalarına da bakmanız gerekir. Ancak bunu TFT sensörünü değiştirdikten sonra yapın. Çoğu zaman sorun olan kişi kendisidir.

Emin değilseniz, kalifiye bir araç arıza tespit uzmanından yardım alın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0218 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler (PT Cruiser, Sebring)
 • Dodge (Caliber)
 • Ford
 • Jeep (Grand Cherokee, Liberty, Wrangler)
 • Mazda
 • Nissan
 • Opel
 • Ssangyong

Arıza kodu P0218 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0031, P0037, P0158, P0173, P0714, P0741, P0776, P1684, P2181, P2187, P2503.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin