Hata kodu P0219 – motor aşırı hız durumu

Hata kodu P0219 “motor aşırı hız durumu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Overspeed Condition” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0219 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0219 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0219 – motor aşırı hız durumu

PCM krank mili konum sensörü (CKP), eksantrik mili konum sensörü (CMP) ve şanzıman çıkış hızı sensöründen gelen girdileri kullanır. Bir motor aşırı hız durumunun meydana gelip gelmediğini belirlemek için.

Çoğu durumda aşırı hız koşulu hız sınırlayıcı tarafından otomatik olarak yerine getirilecektir. Şanzıman boştayken veya park halindeyken.

PCM bir aşırı hız durumu tespit ettiğinde, birkaç eylemden biri gerçekleştirilebilir. PCM, kabul edilebilir bir seviyeye dönene kadar motor devrini düşürmek için yakıt enjektörlerine pals vermeyi durduracak veya ateşleme zamanlamasını yavaşlatacaktır.

PCM belirli bir süre içinde motor devrini kabul edilebilir bir seviyeye etkili bir şekilde geri getiremezse. P0219 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0219 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Silindirlerde patlama kodları mevcut olabilir.
 3. Motor tekrar tekrar aşırı çalıştırılabilir.
 4. Düz şanzımanlı araçlarda debriyaj kayması meydana gelebilir.
 5. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Belirtilere bağlı olarak P0219 hatası ciddi olabilir, örneğin krank mili devri birden fazla kez aşılırsa. Veya kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti yoksa orta düzeyde.

Hata nedenleri

Kodu P0219, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı CKP veya CMP sensörü.
 • Arızalı şanzıman giriş veya çıkış hız sensörü.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Arızalı kablo demeti konnektörü.
 • Kasıtlı veya kazara motor aşırı hızından kaynaklanan insan hatası.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0219 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0219’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0219 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Krank mili hız sensörünün yanı sıra eksantrik mili hız sensörünü de kontrol edin.
 5. Şanzıman giriş veya çıkış hız sensörünü test edin.
 6. Herhangi bir arıza yoksa, PCM’nin kendisini ve yazılım kısmını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0219 kodu kaydedilmişse, aracın üreticinin tavsiyesinin üzerindeki hızlarda sürülmediğini kontrol edin. Diyagnoz işlemine devam etmeden önce debriyajın verimli çalışıp çalışmadığını da kontrol edin. Bu, düz vites kutulu araçlar için geçerlidir.

Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve dondurulmuş çerçeve verilerini alın. Bundan sonra kodları silin ve kodun geri gelip gelmediğini kontrol etmek için normal bir yolculuk yapın.

Bir multimetre ve osiloskop kullanarak CKP, CMP ve şanzıman hız sensörlerini kontrol edin. Herhangi bir sensör arızalıysa değiştirin, bu hatanın nedeni o olabilir.

Bir multimetre kullanarak referans voltajını ve sensör terminallerindeki devre topraklamasını kontrol edin. İlgili tüm kontrolörlerin bağlantısını kesin ve ayrı sistem devrelerini direnç ve süreklilik açısından kontrol edin, gerekirse arızalı devreleri onarın veya değiştirin.

İlgili tüm sensörler, devreler ve konnektörler üretici spesifikasyonları dahilindeyse ancak P0219 hatası devam ediyorsa. PCM ve ayrıca programlama hataları kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0219 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Fiat
 • Ford (Explorer, Focus, Kuga)
 • Honda (Accord)
 • Land Rover (Defender)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi
 • Opel
 • Ssangyong (Kyron)
 • Volkswagen
 • GAZelle (Business)

Arıza kodu P0219 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0234, P2195, P2196, P219A.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin