Hata kodu P0231 – yakıt pompası sekonder devresi düşük

Hata kodu P0231 “yakıt pompası sekonder devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Pump (FP) Secondary Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0231 hatasının kodunun çözülmesi

İçten yanmalı bir motorun çalışması için hava, yakıt ve kıvılcım ya da basınç olmak üzere üç temel bileşene ihtiyacı vardır. P0231 koduna gelince, yakıtla ilgilidir. Yakıt sistemi depoyu, alçak basınç pompasını ve bazen de yüksek basınç yakıt pompasını içerir. Ayrıca yakıt boruları ve hortumları, yakıt basınç regülatörü ve yakıt enjektörleri.

Hata kodu P0231 – yakıt pompası sekonder devresi düşük

Yakıt pompası ve yakıt enjektörleri elektrikle kontrol edilir, bu nedenle bunlar için sigortalar, röleler ve bir kontrolör de vardır. Genellikle kontrolör PCM’nin bir parçasıdır, ancak bazı araçlarda ayrı bir yakıt enjektörü tahrik modülü olabilir.

Genellikle yakıt pompası rölesi kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir. PCM kontrol ünitesi yakıt pompası rölesini veya birincil devreyi topraklar. Bu da daha sonra güç veya ikincil devreyi kullanarak yakıt pompasına güç sağlar.

Bazı araçlarda kontak açıldığında pompa sistemi doldurmak için birkaç saniye çalışır.

Yakıt sisteminin doğru çalışmasını sağlamak için her şey uyum içinde çalışmalıdır. Örneğin, yakıt basıncı yetersizse yakıt enjektörleri yakıtı düzgün bir şekilde besleyemeyecektir. Yetersiz yakıt basıncı çeşitli elektrik sorunlarından kaynaklanabilir. Bunlardan biri, yakıt pompasındaki kötü voltaj.

PCM kontrol ünitesi yakıt pompası rölesi sekonder devresini voltaj açısından izler. Voltaj belirli bir eşik değerinin altına düşerse, düşük yakıt pompası ikincil devre voltajı olarak tanımlanan DTC P0231 arıza kodu verilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0231 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor çalışmayabilir veya çalışıp sonra durabilir.
 4. Yanlış yakıt pompası çalışması nedeniyle yetersiz yakıt beslemesi.
 5. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

İkincil yakıt pompası devresindeki bir arıza motorun çalıştırma sorunlarına neden olabilir, bu nedenle P0231 hatası ciddi olarak değerlendirilir.  Dikkate alınmazsa, yakıt pompası tamamen arızalanabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0231, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt pompası rölesi arızalı ve yakıt pompasına voltaj gitmiyor.
 • Kablo demetindeki hasar yakıt pompası besleme hattında açık devreye yol açar.
 • Yakıt pompası tamamen arızalanabilir.
 • Gevşek veya hasarlı konektörler.
 • Geri besleme devresi açık.
 • Küçük bir darbe, yakıt pompası devresini açan atalet anahtarını tetiklemiş olabilir.
 • Toprağa kısa devre nedeniyle yakıt pompası sigortası atmış.
 • Motor kontrol modülü (PCM) arızalı.

Arıza kodu P0231 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0231’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0231 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Yakıt pompası rölesini test edin.
 4. Elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 5. Atalet anahtarını kontrol edin, gerekirse açın.
 6. Gerekirse sigortayı değiştirin.
 7. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yakıt pompası devrelerini diyagnoz etmek ve P0231 arıza kodunu silmek için aracınız için bir bağlantı şeması gereklidir. Daha sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Araç çalışır ve sürülebilirlik şikayetleri olmadan sürülürse, büyük olasılıkla PCM ile yakıt pompası besleme voltajı devresi arasındaki geri besleme devresinde bir açıklık vardır. Gerekirse onarın.

Araç çalışmadığında veya çalışıp düşük yakıt basıncı nedeniyle kesildiğinde, yakıt pompası sigortasını kontrol edin. Yanmışsa, yakıt pompası güç besleme devresinde bir toprak arızası olup olmadığını kontrol edin.

Yakıt pompası rölesini (FP) sökün ve ardından yakıt pompası konnektörü voltaj devresi ile toprak arasındaki direnci kontrol edin. Toprak arızasına işaret eden küçük bir direnç varsa, yakıt pompasını ayırın ve tekrar kontrol edin.

Yakıt pompası ayrıldıktan sonra yüksek veya sonsuz direnç gösteriyorsa, kısa devre yapan yakıt pompasını değiştirin. Yakıt pompasını ayırdıktan sonra direnç düşükse, FP besleme devresindeki kısa devreyi giderin.

Elektrik devrelerini kontrol ettikten sonra, birkaç senaryonun gerçekleşmesi muhtemeldir. Kablolama sorunu düzeltildiği için P0231 de kaybolacaktır. Ya da sorun arızalı bir röle veya yakıt pompasıdır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0231 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Citroen
 • Fiat
 • Ford (C-Max, Expedition, Explorer, F-150, Focus, Fusion, Ranger, Transit, Windstar)
 • GMC (Sierra)
 • Hyundai
 • Kia
 • Mitsubishi
 • Peugeot
 • Renault
 • Ssangyong (Kyron)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0231 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0232, P0237, P0470, P0472, P0603, P0693, P069E, P1000, P1280, P1690, B1362.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin