Hata kodu P023D – manifold mutlak basıncı – turboşarj/süperşarj takviye sensörü “A” korelasyonu

Hata kodu P023D “manifold mutlak basıncı – turboşarj/süperşarj takviye sensörü “A” korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Manifold Absolute Pressure – Turbocharger/Supercharger Boost Sensor “A” Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P023D hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P023D, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) korelasyon sinyallerinde bir uyumsuzluk tespit ettiği anlamına gelir. Mutlak Manifold Basıncı (MAP) sensörü ile turbo şarjı/şarjör takviye sensörü arasında ‘A’ işaretli.

Hata kodu P023D – manifold mutlak basıncı – turboşarj/süperşarj takviye sensörü

“A” harfi, farklı konumlarda birden fazla takviye sensörü kullanılabilen bir sistemdeki belirli bir takviye sensörünü belirtir. Bu kod sadece basınçlı hava beslemesi olan araçlar için geçerlidir. Cebri hava cihazları arasında turboşarjlar ve süperşarjlar bulunur.

MAP sensörü PCM’ye emme manifoldundaki havanın yoğunluğunu veya basıncını yansıtan bir voltaj sinyali sağlar. Voltaj sinyali (PCM) kilopaskal (kPa) veya inç cıva sütunu (Hg) cinsinden alınır.

Turboşarj/şarjör takviye basınç sensörünün MAP sensörüne benzer bir tasarıma sahip olması muhtemeldir. Turboşarj emme borusu içindeki hava yoğunluğunu izler ve PCM’ye karşılık gelen bir voltaj sinyali verir.

P023D kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir. PCM, MAP sensörü ile takviye ‘A’ sensörü arasında voltaj sinyalleri tespit ederse. Programlanan referans değerden farklı olan.

MIL gösterge lambasının gösterge kümesinde yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P023D hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Güç kaybı gözlemlenebilir.
 4. Zengin veya fakir egzoz emisyonu.
 5. Özellikle motor soğukken kötü motor çalıştırma.
 6. Artan yakıt tüketimi.

P023D arıza kodunun ciddiyeti orta düzeydedir, ancak genel motor performansı olumsuz etkilenebilir. Koda katkıda bulunan koşullar yakıt ekonomisini olumsuz etkileyebilir.

Hata nedenleri

Kodu P023D, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı manifold mutlak basınç sensörü (MAP).
 • Arızalı turboşarj takviye sensörü.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş, aşınmış kablolar veya konektörler.
 • Sensörler ile PCM arasındaki kablo demetinde kısa devre veya kopukluk.
 • Turboşarj sorunları.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P023D nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P023D’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P023D hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Mutlak manifold basınç (MAP) sensörünün çalışmasını kontrol edin.
 4. Turbo şarjı takviye basınç sensörünü kontrol edin.
 5. Konnektör ve kablo demetini hasar, gevşeklik ve korozyon açısından test edin.
 6. PCM modülünü kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Türbinler tipik olarak dakikada 100.000 ila 150.000 devir gibi inanılmaz hızlarda dönerler. Dengesizliğe veya rulmanda temiz yağ eksikliğine karşı toleranssızdırlar.

P023D hatası için diyagnoz işlemine en iyi şekilde en yaygın turbo sorunlarıyla başlanır. Bunlar için vakum ölçer ve komparatör gibi aletler gerekecektir.

Vakumun kontrol edilmesi

Motorun düzgün çalıştığını, ateşleme atlaması veya arızalı bir patlama sensörüyle ilgili kodlar olmadığını kontrol edin. Ardından, turboşarj çıkışındaki, ara soğutucudaki ve gaz kelebeği gövdesindeki kelepçelerin sıkı olup olmadığını kontrol edin.

Emme manifoldunu vakum hortumları da dahil olmak üzere her türlü sızıntı açısından inceleyin. Kolu gaz kelebeği valfinden çıkarın. Valfi manuel olarak çalıştırın, takviyede düşüşe neden olan sıkışmış bir valf arayın.

Takviye basıncının ölçülmesi, turboşarj kontrolü

Emme manifoldunda deliksiz bir vakum bulun ve bir vakum göstergesi takın. Motoru çalıştırın. Rölanti devrinde motor 1-1,5 atmosferlik bir vakuma sahip olmalıdır. 1 atmosferden azsa katalitik konvertör arızalıdır ve takviyeye izin vermez.

Motoru hızla 5000 d/d’ye kadar hızlandırın ve gaz kelebeğini serbest bırakarak takviye basıncını gösteren vakum göstergesini izleyin. Takviye basıncı 1,3 atmosferin üzerine çıkarsa baypas valfi arızalıdır.

Motoru durdurun ve soğumasını bekleyin. Türbin egzoz hortumunu çıkarın ve kanatların muhafazaya sürtünmediğinden emin olmak için içine bakın. Turboşarjda bükülmüş veya eksik kanatlar veya yağ olup olmadığına bakın. Bıçakları elle döndürün, turboşarj arızasına işaret eden direnç olup olmadığına bakın.

Silindir bloğundan orta yatağa giden yağ borularını ve yataktan yağ karterine giden dönüş hattını sızıntı açısından inceleyin. Türbin çıkışına bir komparatör yerleştirin ve türbin milini döndürün. Eksenel boşluk 0,003’ü aşarsa, merkez yatak arızalıdır.

Solenoid ve kablo tesisatı

Tüm kontrollerden sonra herhangi bir sorun bulunmazsa, ancak P023D kodu kaybolmamışsa, elektrik bileşenleri kontrol edilmelidir. Sensörler ve ilgili devreler test edilmelidir.

Kablo demetini ayırın ve kontrol devresini test edin. Güç kaynağı devresinde 12 volt olup olmadığını kontrol edin. Kontak açıkken göstermeleri gerekir. Mevcut değillerse veya kontak kapalıyken mevcutlarsa, PCM’den sensöre giden kabloları onarın.

Valflerin güvenli bir şekilde topraklandığını kontrol edin. Kontrol lambasını akünün artı tarafına bağlayın ve diğer ucunu valf toprak devresine dokundurun. Gösterge lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P023D ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford
 • Land Rover (Discovery, Range Rover)
 • Mazda
 • Peugeot (3008, 408)
 • Saab
 • Toyota

Arıza kodu P023D ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0101, P0235, P0236, P0237, P0238, P023E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin