Hata kodu P0240 – turboşarj takviye sensörü “B” devre aralığı/performans

Hata kodu P0240 “turboşarj takviye sensörü “B” devre aralığı/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger Boost Sensor “B” Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0240 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0240 genel bir arıza kodudur ve en yaygın olarak geçersiz “B” takviye basınç sensörü devre sinyali olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) takviye endüksiyon kontrol devresinde genel bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0240 – turboşarj takviye sensörü

Kullanılan özel cihazdan (turboşarj / süperşarj) bağımsız olarak. Amaç, önemli ölçüde daha fazla yakıt kullanmadan motor güç çıkışını artırmaktır. Cebri endüksiyon yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bu teknoloji özellikle küçük motorlar için kullanışlıdır. Çünkü nispeten düşük bir maliyetle güçte büyük bir artış sağlıyor. Ayrıca ağırlık ve yakıt tüketimi açısından önemli kayıplar olmadan.

Bununla birlikte, hem faydaları en üst düzeye çıkarmak hem de motoru aşırı basıncın etkilerinden korumak için süperşarj basıncının kontrol edilmesi gerekir. Bunu başarmak için turboşarjlar, aşırı basıncı tahliye etmek için entegre mekanik cihazlar kullanır. Bu cihazlar PCM tarafından elektronik olarak kontrol edilir, böylece takviye basıncı asla izin verilen maksimum sınırı aşmaz.

Takviyeyi etkin bir şekilde kontrol etmek için PCM, mutlak manifold basıncı (MAP) sensöründen gelen birincil giriş verilerini kullanır. Bu değer daha sonra motor hız sensöründen gelen giriş verileriyle karşılaştırılır. Emme havası sıcaklığı (IAT) ve gaz kelebeği konum sensörünün (TPS) yanı sıra.

Şarj kontrol sistemi tamamen işlevselse, PCM ilgili tüm sensörlerden gelen birleşik girdiyi kullanacaktır. Ancak takviye kontrol devresi arızalanırsa PCM artık takviye basıncını etkin bir şekilde kontrol edemez.

Bu nedenle P0240 kodu ayarlanır ve sonuç olarak uyarı lambası yanar. Sorunun niteliğine bağlı olarak PCM’nin ek kodlar da kaydedebileceğini unutmayın. Bunlardan bazıları arıza emniyetli veya acil durum moduna geçmesine neden olabilir. Bu, ihtiyati bir önlem olarak ve ayrıca motoru korumak için yapılır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0240 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor turboşarjının devre dışı kalması nedeniyle güç kaybı olabilir.
 3. Gürültü artar ve turboşarjda veya boru tesisatında çınlama ve tıkırtı olabilir.
 4. Erken ateşleme, fark edilebilir patlamaya neden olur.
 5. Kontak sarsıntısı/eksikliği.
 6. Sonraki sorunlarla birlikte motorun aşırı ısınması.
 7. Bujilerin kirlenmesi.
 8. Motor hızlanma sırasında güçsüz olabilir.

P0240 kodunun şiddeti orta düzeydedir, ancak turboşarj basıncındaki bir artışın motor gücünü artıracağı anlaşılmaktadır. Turbo şarjı takviye basınç sensörü arızalanırsa, aracın PCM’si turbo şarjını kapatabilir. Bu, motor gücünde bir düşüşe neden olacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P0240, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Turbo şarjı takviye basınç sensörü arızalı.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş, aşınmış veya paslanmış şarj basınç sensörü kabloları veya konnektörleri.
 • Sensör ile PCM arasındaki sensör kablo demetinde kısa devre veya kopukluk.
 • Hasarlı, kırık, çatlak veya yerinden çıkmış vakum tüpleri.
 • Ana mil yatağına yetersiz yağ beslemesi.
 • Arızalı by-pass valfi.
 • Direnç nedeniyle yavaş çözülmeye neden olan yatak arızası.
 • Dengesizliğe neden olan çentikler, bükülmüş veya eksik türbin kanatları.
 • Turboşarjın kompresör tarafında sızdıran yağ contası.
 • Hasarlı veya arızalı takviye basıncı tahliye cihazı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0240 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0240’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0240 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Turbo şarjı takviye basınç sensörünün çalışmasını, okuduğu değeri manifold mutlak basınç sensörü ile karşılaştırarak kontrol edin.
 4. Turbo şarjı takviye basınç sensörünü tıkanma açısından inceleyin.
 5. Konnektör ve kablo demetini hasar, gevşeklik ve korozyon açısından test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Türbinler tipik olarak dakikada 100.000 ila 150.000 devir gibi inanılmaz hızlarda dönerler. Dengesizliğe veya rulmanda temiz yağ eksikliğine karşı toleranssızdırlar.

P0240 hatası için teşhis süreci en iyi şekilde en yaygın turbo sorunlarıyla başlatılır. Bunlar için vakum ölçer ve komparatör gibi aletler gerekecektir.

Vakumun kontrol edilmesi

Motorun düzgün çalıştığını, ateşleme atlaması veya arızalı bir patlama sensörüyle ilgili kodlar olmadığını kontrol edin. Ardından, turboşarj çıkışındaki, ara soğutucudaki ve gaz kelebeği gövdesindeki kelepçelerin sıkı olup olmadığını kontrol edin.

Emme manifoldunu vakum hortumları da dahil olmak üzere her türlü sızıntı açısından inceleyin. Kolu gaz kelebeği valfinden çıkarın. Valfi manuel olarak çalıştırın, takviyede düşüşe neden olan sıkışmış bir valf arayın.

Şarj basıncı ölçümü, turboşarj denetimi

Emme manifoldunda deliksiz bir vakum bulun ve bir vakum göstergesi takın. Motoru çalıştırın. Rölanti devrinde motor 1-1,5 atmosferlik bir vakuma sahip olmalıdır. 1 atmosferden azsa katalitik konvertör arızalıdır ve takviyeye izin vermez.

Motoru hızla 5000 d/d’ye kadar hızlandırın ve gaz kelebeğini serbest bırakarak takviye basıncını gösteren vakum göstergesini izleyin. Takviye basıncı 1,3 atmosferin üzerine çıkarsa baypas valfi arızalıdır.

Motoru durdurun ve soğumasını bekleyin. Türbin egzoz hortumunu çıkarın ve kanatların muhafazaya sürtünmediğinden emin olmak için içine bakın. Turboşarjda bükülmüş veya eksik kanatlar veya yağ olup olmadığına bakın. Bıçakları elle döndürün, turboşarj arızasını gösteren direnç olup olmadığına bakın.

Silindir bloğundan orta yatağa giden yağ borularını ve yataktan yağ karterine giden dönüş hattını sızıntı açısından inceleyin. Türbin çıkışına bir komparatör yerleştirin ve türbin milini döndürün. Eksenel boşluk 0,003’ü aşarsa, merkez yatak arızalıdır.

Sensör ve kablo tesisatı

Tüm kontrollerden sonra herhangi bir sorun bulunmazsa ancak P0240 kodu kaybolmadıysa, elektrik bileşenleri kontrol edilmelidir. Takviye sensörü ve kablo demeti bir voltmetre ile test edilmelidir. PCM’den sensöre 5 volt uygulandığından emin olun.

Voltaj olmaması kablo demetinde açık veya kısa devre olduğu anlamına gelir. PCM de arızalı olabilir. Takviye sensöründen motor-ECU’ya giden referans sinyalini bulun ve devir arttıkça voltajın değişip değişmediğini kontrol edin. Gerilim yükselmesi olmaması sensörün arızalı olduğunu gösterir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0240 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Aveo)
 • Fiat
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai (Solaris)
 • Kia
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi
 • Nissan (Maxima)
 • Opel
 • Peugeot
 • Pontiac (Vibe)
 • Renault
 • Subaru (Forester)
 • Toyota
 • Volvo

Arıza kodu P0240 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0174, P0241, P0242, P0420, P0421.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin