Hata kodu P0250 – turbo şarjı tahliye kapağı solenoidi “B” yüksek

Hata kodu P0250 “turbo şarjı tahliye kapağı solenoidi “B” yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger Wastegate Solenoid “B” High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0250 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0250 genel bir arıza kodudur ve en yaygın olarak turboşarj bypass solenoid valfi ‘B’ için yüksek sinyal seviyesi olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) devrede genel bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır. Bu sayede turboşarj baypas valfi çalışması ayarlanır.

Hata kodu P0250 – turbo şarjı tahliye kapağı solenoidi

Turboşarj, motorun gücü artırmak ve yakıt tasarrufu sağlamak için kullandığı emme havasını sıkıştırmak üzere tasarlanmıştır. Biri türbin çarkını ve diğeri kompresör çarkını içeren iki odadan oluşur.

Motordan çıkan egzoz gazları türbin çarkının bulunduğu bölmeden geçerek çarkı döndürür. Daha sonra şaftın diğer ucuna bağlı kompresör çarkı tahrik edilir.

Motorun hızı arttıkça egzoz gazının hacmi ve hızı da artar. Böylece kompresör pervanesinin dönüş hızı artar ve emilen hava motora girmeden önce kompresör pervanesi tarafından güçlü bir şekilde sıkıştırılır. Bu, kontrol edilmesi gereken takviye basıncıdır. Bu, aşırı şarj koşullarının neden olduğu motor hasarını önlemek için yapılır.

Tamamen işlevsel bir takviye kontrol sisteminde PCM, takviye basıncını optimum seviyede tutmak için kontrol valfini her zaman etkinleştirecektir. Motor devri, gaz kelebeği konumu ve diğer değerler bu amaç için kullanılır. Emme havası sıcaklığı ve diğerleri gibi diğer değerler de alınır.

Şarj kontrol sistemi tamamen işlevselse, PCM ilgili tüm sensörlerden gelen birleşik girdiyi kullanacaktır. Ancak şarj kontrol devresi arızalanırsa PCM artık şarj basıncını etkin bir şekilde kontrol edemez.

Bu nedenle, PCM turbo şarjı baypas valfi kontrol devrelerinde bir arıza tespit ederse, P0250 kodunu ayarlayacaktır. Bu, PCM’nin takviye basıncını etkin bir şekilde kontrol edemediği anlamına gelir. Ek kodlar da görüntülenebilir. Bunlardan bazıları arıza emniyetli veya acil durum moduna geçmesine neden olabilir. Bu, ihtiyati bir önlem olarak ve ayrıca motoru korumak için yapılır.

Arıza belirtileri

 1. Sürücü için P0250 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.
 2. Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:
 3. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 4. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 5. Motor turboşarjının kapanması nedeniyle güç kaybı olabilir.
 6. Gürültü artar ve ayrıca turboşarj veya boru tesisatında çınlama ve tıkırtı olabilir.
 7. Sarsıntı/kıvılcım sesi.
 8. Buji kirlenmesi.
 9. Motor hızlanma sırasında güçsüz olabilir.
 10. Artan yakıt tüketimi.

P0250’nin şiddeti orta düzeydedir, ancak turboşarj basıncının artırılmasının motor güç çıkışını iyileştirdiği anlaşılmaktadır. Turbo şarjı takviye basınç sensörü arızalanırsa, aracın PCM’si turbo şarjını kapatabilir. Bu, motor gücünde bir düşüşe neden olacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P0250, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı baypas valfi.
 • Şarj basıncı regülatörü solenoidi arızalı.
 • Arızalı turboşarj takviye basınç sensörü.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş, aşınmış şarj basınç sensörü kabloları veya konnektörleri.
 • Sensör ile PCM arasındaki kablo demetinde kısa devre veya kopukluk.
 • Damper valfi aktüatörü sıkışmış.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0250 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0250’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0250 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Turbo şarjı takviye basıncı tahliye valfının çalışmasını kontrol edin.
 4. Turbo şarjı takviye basınç sensörünü tıkanma açısından inceleyin.
 5. Konnektör ve kablo demetini hasar, gevşeklik ve korozyon açısından test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Türbinler tipik olarak dakikada 100.000 ila 150.000 devir gibi inanılmaz hızlarda dönerler. Dengesizliğe veya rulmanda temiz yağ eksikliğine karşı toleranssızdırlar.

P0250 hatası için teşhis süreci en iyi şekilde en yaygın turbo sorunlarıyla başlatılır. Bunlar için vakum ölçer ve komparatör gibi aletler gerekecektir.

Vakum kontrolü

Motorun düzgün çalıştığını, ateşleme atlaması veya arızalı bir patlama sensörüyle ilgili kodlar olmadığını kontrol edin. Ardından, turboşarj çıkışındaki, ara soğutucudaki ve gaz kelebeği gövdesindeki kelepçelerin sıkı olup olmadığını kontrol edin.

Emme manifoldunu vakum hortumları da dahil olmak üzere her türlü sızıntı açısından inceleyin. Kolu gaz kelebeği valfinden çıkarın. Valfi manuel olarak çalıştırın, takviyede düşüşe neden olan sıkışmış bir valf arayın.

Şarj basıncı ölçümü, turboşarj denetimi

Emme manifoldunda deliksiz bir vakum bulun ve bir vakum göstergesi takın. Motoru çalıştırın. Rölanti devrinde motor 1-1,5 atmosferlik bir vakuma sahip olmalıdır. 1 atmosferden azsa katalitik konvertör arızalıdır ve takviyeye izin vermez.

Motoru hızla 5000 d/d’ye kadar hızlandırın ve gaz kelebeğini serbest bırakarak takviye basıncını gösteren vakum göstergesini izleyin. Takviye basıncı 1,3 atmosferin üzerine çıkarsa baypas valfi arızalıdır.

Motoru durdurun ve soğumasını bekleyin. Türbin egzoz hortumunu çıkarın ve kanatların muhafazaya sürtünmediğinden emin olmak için içine bakın. Turboşarjda bükülmüş veya eksik kanatlar veya yağ olup olmadığına bakın. Bıçakları elle döndürün, turboşarj arızasına işaret eden direnç olup olmadığına bakın.

Silindir bloğundan orta yatağa giden yağ hatlarını ve yataktan yağ karterine giden dönüş hattını sızıntı açısından inceleyin. Türbin çıkışına bir komparatör yerleştirin ve türbin milini döndürün. Eksenel boşluk 0,003’ü aşarsa, merkez yatak arızalıdır.

Solenoid ve kablo tesisatı

Tüm kontrollerden sonra herhangi bir sorun bulunmazsa ancak P0250 kodu hala mevcutsa, elektrik bileşenleri kontrol edilmelidir. Solenoid ve ilgili devreler test edilmelidir.

Kablo demetini jikle basınç regülatörü solenoidinden ayırın ve kontrol devresini test edin. Solenoid açık veya kısa devre yapıyorsa, sonsuz direnç olacaktır veya hiç direnç olmayacaktır. Bu durumda arızalandığı için değiştirilmelidir.

Solenoid besleme devresinde 12 volt olup olmadığını kontrol edin. Kontak açıkken gösteriliyor olmalıdırlar. Eğer mevcut değillerse veya kontak kapalıyken mevcutlarsa, PCM’den solenoide giden kabloları onarın.

Basınç kontrol solenoidi basınç tahliye vanasının güvenli bir şekilde topraklanmış olduğunu kontrol edin. Akünün artı tarafına bir test lambası bağlayın ve diğer ucunu solenoid valf toprak devresine dokundurun. Kontrol solenoidini çalıştırın. Kontrol lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0250 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Ford
 • Jeep (Wrangler)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi
 • Volkswagen
 • Volvo

Arıza kodu P0250 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0247, P0248, P0249.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin