Hata kodu P0257 – enjeksiyon pompası yakıt ölçüm kontrolü “B” aralık/performans (kam/rotor/enjektör)

Hata kodu P0257 “enjeksiyon pompası yakıt ölçüm kontrolü “B” aralık/performans (kam/rotor/enjektör)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Injection Pump Fuel Metering Control “B” Range/Performance (Cam/Rotor/Injector)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0257 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0257, “B” yakıt dozaj pompası kontrol performans aralığı uyumsuzluğu olarak tanımlanan genel bir arıza kodudur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) geri besleme sinyal devrelerinde karakteristik bir uyumsuzluk tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0257 – enjeksiyon pompası yakıt ölçüm kontrolü

Yakıt dozaj kontrol sensörü, yakıt miktarı aktüatörü arasında yanlış karakteristikler tespit edildi. Yakıt basıncı ve hacminin belirlenmesinde rol oynayan diğer sensörlerin yanı sıra.

Tüm Common Rail Dizel Enjeksiyon sistemleri bir ‘elektronik yakıt ölçüm kontrol aktüatörü’ kullanır. Yüksek basınçlı bir dizel yakıt pompasının pompalama odasına girmesine izin verilen yakıt miktarını ölçmek için.

Bu, sonunda yakıt dağıtım borusuna giren yakıtın hacmini ve basıncını belirler. Ancak, yakıt dağıtım borusundaki basınç çok dar bir aralıkta izlenmelidir.

Bu amaçla, çoğu durumda gerçek basıncı PCM’ye iletmek için değişken dirençli bir basınç sensörü kullanılır. Bu, yakıt dağıtım borusundaki gerçek basıncın hesaplanan basınçla eşleşmesini sağlamak için yapılır.

Tamamen işlevsel bir yakıt sisteminde, basınç sensörü yakıt basıncını bir voltaj sinyaline dönüştürür. Bu, PCM tarafından enjektör darbe genişliğini ve enjeksiyon zamanlamasını hesaplamak için kullanılır. Tüm çalışma koşullarında silindirlere doğru miktarda yakıt enjekte edilmesini sağlamak için.

Bu nedenle, elektronik yakıt ayar elemanı ve yakıt dozaj kontrol sensörünün sinyal gerilimleri eşleşmelidir. PCM’nin tüm devirlerde ve yüklerde motorun verimli çalışmasını sağlamak üzere uygun yakıt dağıtım stratejisini hesaplaması için.

Yakıt dozaj pompası “B” ile ilgili P0257 arıza kodu mekanik veya elektriksel sorunlar nedeniyle ayarlanabilir. Mekanik bir EVAP sorunu ve elektriksel bir FRP sensörü devresinde bir arıza içerebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0257 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Güç kaybı gözlemlenebilir.
 4. Motor düzensiz hale gelebilir.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P0257 arıza kodunun ciddiyeti arızanın nedenine bağlıdır ve orta ile ağır arasında değişebilir. Her durumda, arıza göz ardı edilmemelidir ve mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0257, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt dağıtım borusu konum sensörü (FRP) arızalı.
 • Arızalı Yakıt Miktarı Ayar Elemanı (FQA).
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş, aşınmış kablolar veya konektörler.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0257 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0257’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0257 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Yakıt dağıtım borusu konum sensörünü (FRP) kontrol edin.
 4. Yakıt miktarı ayar elemanını (FQA) test edin.
 5. Konnektörleri ve kablo tesisatını hasar, gevşeklik ve korozyon açısından inceleyin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0257 kodunu diyagnoz etmeye başlamadan önce, aracınız için Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin. Sorun, üretici tarafından bilinen bir düzeltme ile bilinen bir sorun olabilir, bu da zaman ve para tasarrufu sağlar.

Ardından, aracınızdaki yakıt dağıtım borusu konum sensörünü (FRP) bulun. Genellikle enjeksiyon pompasının yakınında, motora cıvatalanmış olarak bulunur.

Konnektörü ve kablo tesisatını gözle inceleyerek çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar, yanmış alanlar veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörü sökün ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin.

Gerekirse, terminalleri temizlemek için bir elektrik kontak temizleyicisi ve plastik bir fırça kullanın. Kurumalarını bekleyin ve temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Bir OBD-2 tarayıcı kullanarak, arıza teşhis kodlarını bellekten silin ve arızanın tekrarlayıp tekrarlamadığına bakın. Olmazsa, sorun büyük olasılıkla bağlantılardadır.

Sensörü ve kabloları kontrol edin

P0257 kodu geri gelirse, FRP sensörünü ve ilgili devreleri kontrol edin. Kontak kapalıyken, FRP sensörü üzerindeki elektrik konnektörünü ayırın.

Dijital voltmetrenin siyah kablosunu sensör kablo demeti konnektöründeki toprak terminaline bağlayın. Dijital voltmetrenin kırmızı kablosunu sensör kablo demeti konnektöründeki güç kaynağı terminaline bağlayın.

Motoru çalıştırmadan kontak anahtarını çevirin, voltmetre 12 veya 5 volt okumalıdır. Olmazsa, sorun güç veya toprak kablolarında olabilir veya arızalı bir PCM ile ilgili olabilir.

PCM’yi kontrol etmek için sinyal kablosu test edilmelidir. Konnektör ayrılmış durumdayken, kırmızı voltmetre ucunu güç kablosu terminalinden sinyal kablosu terminaline getirin. Voltmetre 5 volt okumalıdır, okumazsa sinyal kablosunu onarın veya PCM’yi değiştirin.

Tüm kontroller geçmesine rağmen P0257 hatası almaya devam ediyorsanız, sorun muhtemelen arızalı bir FRP sensörüdür. Sensörü bir ohmmetre ile kontrol edebilir ve arızalıysa yenisiyle değiştirebilirsiniz.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0257 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Mercedes-Benz
 • Vauxhall (Corsa)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0257 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0251, P0252, P0253, P0254, P0255, P0256, P0258, P0259, P0260.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin