Hata kodu P025B – yakıt pompası modülü kontrol devresi aralığı/performans

Hata kodu P025B “yakıt pompası modülü kontrol devresi aralığı/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Pump Module Control Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P025B hatasının kodunun çözülmesi

OBD-2 kodu P025B en yaygın olarak “Yakıt pompası modülü kontrol devresi performans aralığı uyuşmazlığı” olarak tanımlanır. PCM yakıt pompası kontrol modülünden gerekli bilgiyi almadığında ayarlanır.

Hata kodu P025B – yakıt pompası modülü kontrol devresi aralığı/performans

Çoğu durumda kod, arıza meydana geldikten ve uyarı ışığı yandıktan hemen sonra ayarlanır. Ancak bazen kod sadece arıza birkaç saniye boyunca mevcut olduktan sonra ayarlanır.

Eski benzinli motorlarda yakıt sistemi, yakıtın enjektörlere sabit bir hız ve basınçta akmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sistemlerde yakıt pompasına güç, akününkine yakın bir voltaj sağlayan bir röle aracılığıyla sağlanır.

Modern araçlar, fazla yakıtı depoya geri göndermeyen geri dönüşsüz sistemler kullanmaktadır. Bunun yerine, enjektörlere verilen yakıtın hacmi ve basıncı, kontrol devresindeki voltajı değiştirerek elde edilen yakıt pompasının hızını değiştirerek düzenlenir.

Ancak bu sistemlerin dezavantajı, yakıt pompası kontrolünün karmaşıklığının büyük ölçüde artmasıdır. Bu da kontrol modüllerini ve çeşitli sensörleri içerir. Gaz pedalı konumu, gaz kelebeği konumu gibi. MAP / MAF, soğutma sıvısı, emme havası sıcaklığı, yakıt basıncı ve diğerlerinden gelen girdiler. Bunlar CAN (Kontrolör Alan Ağı) veri yolu sistemi aracılığıyla birbirine bağlanır.

PCM uygun yakıt basıncını hesaplamak için tüm bu girdileri kullanır. Doğru dengeyi sağlamak için PCM, giriş voltajını değiştirerek yakıt pompasının hızını saniyede birkaç kez ayarlar. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır, ancak en yaygın yöntem voltajı artırmak veya azaltmak için direnci değiştirmektir.

PCM, yakıt pompası kontrol modülünde veya devresinde belirli bir elektrik aralığı dışında bir veya daha fazla koşul izlediğinde P025B hata kodunu etkinleştirir. Bu mekanik veya elektriksel bir sorundan kaynaklanabilir.

PCM bir ortak devre arızasını izlediğinde yakıt pompası modülü kontrol devresi çalışma aralığı uyuşmazlığı ile ilgili bir hata ayarlanır. Sorun yakıt pompası modülünün kendisinde veya devresinde olabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P025B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor çalışmayabilir veya çalışıp sonra durabilir.
 4. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 5. Yanlış yakıt pompası çalışması nedeniyle yetersiz yakıt beslemesi.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Yakıt kokusunun varlığı.
 9. Motor çalışma sıcaklığına ulaştığında durur.
 10. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti mevcut olmayabilir.

Yakıt pompası modülü devresindeki bir arıza motorun çalıştırılmasında sorunlara neden olabilir, bu nedenle P025B hatası ciddi olarak değerlendirilir.  Göz ardı edilirse, bileşenler tamamen arızalanabilir.

Hata nedenleri

Kodu P025B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt pompası modülüyle ilgili sorunlar.
 • Arızalı yakıt pompası.
 • Yakıt pompası rölesi arızalı ve yakıt pompasına voltaj gitmiyor.
 • Kablo demetindeki hasar yakıt pompası güç beslemesinde açık devreye yol açar.
 • Gevşek veya hasarlı konektörler.
 • Geri besleme devresi açık.
 • Küçük bir darbe, yakıt pompası devresini açan atalet anahtarını tetiklemiş olabilir.
 • Toprağa kısa devre nedeniyle yakıt pompası sigortası atmış.
 • Arızalı CAN veri yolu hattı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P025B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P025B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P025B hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Bir yakıt pompası modülü testi yapın.
 4. Yakıt pompasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 5. Yakıt pompası rölesini test edin.
 6. Elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 7. Atalet anahtarını kontrol edin, gerekirse açın.
 8. Gerekirse sigortayı değiştirin.
 9. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yakıt pompası devrelerini diyagnoz etmek ve P025B arıza kodunu silmek için aracınız için bir bağlantı şeması gereklidir. Daha sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Araç çalışır ve hareket eder ve herhangi bir direksiyon şikayeti göstermezse, büyük olasılıkla PCM ile yakıt pompası besleme voltajı devresi arasındaki geri besleme devresinde bir kesinti vardır. Gerekirse onarın.

Araç çalışmadığında veya çalışıp düşük yakıt basıncı nedeniyle kesildiğinde, yakıt pompası sigortasını kontrol edin. Yanmışsa, yakıt pompası güç besleme devresinde bir toprak arızası olup olmadığını kontrol edin.

Yakıt pompası rölesini (FP) sökün ve sonra yakıt pompası konnektörü voltaj devresi ile toprak arasındaki direnci kontrol edin. Toprak arızasına işaret eden küçük bir direnç varsa, yakıt pompasını ayırın ve tekrar kontrol edin.

Yakıt pompası ayrıldıktan sonra yüksek veya sonsuz direnç gösteriyorsa, kısa devre yapan yakıt pompasını değiştirin. Yakıt pompasını ayırdıktan sonra direnç düşükse, FP besleme devresindeki kısa devreyi giderin.

Elektrik devrelerini kontrol ettikten sonra, birkaç senaryo olması muhtemeldir. Kablolama sorunu çözüldüğü için P025B kaybolacaktır. Sorun ya arızalı bir röle, modül ya da yakıt pompasının kendisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P025B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford (Escape, F-150, Focus, Kuga)
 • Mazda (3)
 • Nissan (Qashqai)
 • Renault (Master)
 • Volkswagen

Arıza kodu P025B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P025A, P025C, P025D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin