Hata kodu P0275 – silindir 5 katkı dengesi arızası

Hata kodu P0275 “silindir 5 katkı dengesi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cylinder 5 Contribution Balance Fault” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0275 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen P0275 kodu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) belirli bir motor silindiri için yanlış bir denge dağılımı tespit ettiği anlamına gelir. Bu durumda sorun 5 numaralı silindiri etkilemiştir.

Hata kodu P0275 – silindir 5 katkı dengesi arızası

Güç Aktarım Kontrol Modülü (PCM) her silindirin güç çıkışını izler. Çalışma stroku sırasında krank mili hızındaki ivmelenme veya artışı karşılaştırarak. Bir veya daha fazla silindir diğer silindirlerden daha az güç ürettiğinde, arıza kodu P0275 ayarlanır.

ECM kontrol modülü, CKP sensörlerini kullanarak motor devrindeki küçük değişiklikleri algılayabilir. Yani, her bir strokun ivmesi ve her bir silindirin motoru ne kadar etkilediğini, yani her bir silindir arasındaki dengeyi belirleyebilir.

Bir veya daha fazla silindir krank miline bu impulsu sağlamazsa, PCM kontrol ünitesi bunu bir arıza olarak tanımlar. Hafızaya bir diyagnostik hata kodu (DTC) yazar ve arıza gösterge lambasını (MIL) etkinleştirir.

Esasen bu kod, yakıt karışımı ateşlendiğinde 5 numaralı silindirin yakıtla ilgili bir sorun yaşadığını gösterir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0275 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor devirleri düzensiz olabilir ve araç dengesiz olabilir.
 3. Artan yakıt tüketimi.
 4. Motor durabilir veya kötü çalışabilir.
 5. Rölantide veya yük altındayken seğirme/kıvılcım çıkarma.
 6. Kötü hızlanma.

P0275 hatasının ciddiyeti ortalamanın üzerindedir, dikkatli olunmalıdır. Araçta güvenliği etkileyebilecek ciddi bir sorun olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0275, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kırık veya kısa devre yapmış enjektör kabloları.
 • Yakıt enjektörü tıkalı.
 • Tam nozul arızası.
 • Kablo demeti zaman zaman kaput altındaki bileşenlere kısa devre yapar.
 • Gevşek veya aşınmış konektör.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0275 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0275’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P0275 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Yakıt enjektörlerini ve ilgili kabloları ve konnektörleri hasar açısından gözle kontrol edin.
 5. Yakıt enjektörlerinin çalışmasını kontrol edin.
 6. Gerekirse, yakıt enjektörlerinin çalışmasını özel bir yakıt enjektörü test tezgahında kontrol edin.
 7. Motor kontrol modülünü (PCM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Sistemin karmaşıklığı ve aletlerin maliyeti ve bulunabilirliği nedeniyle, P0275 kodunu diyagnoz etme yeteneğiniz sınırlı olabilir. Bununla birlikte, bu hatayı çözmek için yapabileceğiniz bazı işlemler vardır.

Enjektör konnektör kablosu üzerinde akü voltajı (12V) olup olmadığını kontrol edin. Gerilim yoksa, bir test lambası kullanarak toprağa sürekliliği kontrol edin. Akünün artı tarafına bağlanır. Eğer yanarsa, gerilim besleme devresinde toprağa kısa devre vardır.

Voltaj beslemesindeki kısa devreyi giderin ve doğru akü voltajını geri yükleyin. Sigortayı kontrol etmeyi ve gerekirse değiştirmeyi unutmayın.

Bir enjektör akü voltajını tüm enjektörlere kısa devre yaptırabilir.

Enjektör kablo demetine akü voltajı uygulanırsa, bir sonraki adım enjektör sürücüsünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için ışığı açmaktır. Işık göstergesini yakıt enjektörü yerine enjektör kablo demetine takın. Enjektör sürücüsü çalışırken bu hızlı bir şekilde yanıp sönecektir.

Direnç spesifikasyonlarınız varsa yakıt enjektöründeki direnci kontrol edin. Direnç değerinin üstünde veya altındaysa, yakıt enjektörünü değiştirin. Enjektör testi geçerse, sorun muhtemelen dengesiz kablolamadır.

Bir yakıt enjektörünün soğukken iyi çalışabileceğini ancak sıcakken arızalı olabileceğini veya tam tersi olabileceğini unutmayın.

Kablo demetini kontrol edin

Kablo demetinde sürtünme olup olmadığını ve konektörde gevşek kontak veya kırık kilit olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse onarın ve P0275 hatasının geri gelip gelmediğini kontrol edin.

PCM konnektörünü ayırın ve yakıt enjektörü sürücü devresine bağlayın. Herhangi bir direnç bir sorun olduğunu gösterir. Sonsuz direnç devrede bir kopukluk olduğunu gösterir. Yerini tespit edin ve onarın, sonra tekrar deneyin.

Kablo demetinde herhangi bir sorun bulamazsanız, ancak yakıt enjektörü sürücüsü çalışmazsa, PCM gücünü ve toprağını kontrol edin. Eğer sorun yoksa, PCM’nin kendisi arızalı olabilir.

Elektrikli parçada sorun yoksa, enjektörün kendisinin tıkanmış veya kirlenmiş olması muhtemeldir. Temizlemeyi deneyin, yıkama kiti ucuzdur ve diğer enjektörlerin daha iyi çalışmasına da yardımcı olacaktır. Yıkama işlemi sorunu çözmezse, enjektör değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0275 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ssangyong
 • Volkswagen

Arıza kodu P0275 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0263, P0266, P0269, P0272, P0278, P0281, P0284, P0287, P0290, P0293, P0296.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin