Hata kodu P0283 – silindir 8 enjektör devresi yüksek

Hata kodu P0283 “silindir 8 enjektör devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cylinder 8 Injector Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0283 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0283 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0283 – silindir 8 enjektör devresi yüksek

PCM bilgi alışverişinde bulunur ve ‘sürücü’ adı verilen dahili bir şalter kullanarak yakıt enjektörlerine komut verir. Kontrol modülü her bir sürücü devresini arızalara karşı izler.

Örneğin, PCM bir yakıt enjektörünü ‘kapatma’ komutu verdiğinde, sürücü devresinde yüksek voltaj görmeyi bekler. Tersine, yakıt enjektörü bir ‘açık’ komutu aldığında sürücü devresinde düşük bir voltaj görmeyi bekler.

P0283 kodu, motor kontrol modülünün No.8 yakıt enjektörü devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiği anlamına gelir. Yakıt enjektörü devresi yakıt enjektörlerini kontrol eder ve ne kadar yakıt gerektiğini ve ne zaman püskürtülmesi gerektiğini belirler.

Bir yakıt enjektörü arızalandığında, sinyalin dalgalanmasına neden olur. Bu, PCM’ye giren karışık parametreler nedeniyle motorun çalışma parametrelerinin değiştiği anlamına gelir.

Kontrol modülü durumu düzeltmeye çalışır ve yakıt enjektörü spreyini azaltmak için bir komut vererek daha fakir bir karışım elde edilmesini sağlar. Oksijen sensörü daha sonra PCM’ye fakir karışım sinyali gönderir. ECM, tüm silindirlere giden yakıt karışımını zenginleştirerek yanıt verir. Bu işlemle yakıt tüketimi önemli ölçüde artar.

Arızalı enjektörlü bir silindir fakir bir karışım oluşturur ve bu da daha yüksek silindir kapağı sıcaklıklarına neden olarak patlamaya yol açar. Patlama sensörü patlamayı algılar ve zamanlamayı yavaşlatarak tepki veren PCM’ye sinyal gönderir. Motor artık aralıklı olarak çalışıyor ve bu da güç çıkışında düşüşe neden oluyor.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0283 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor devirleri değişken olabilir ve araç dengesiz olabilir.
 3. Artan yakıt tüketimi.
 4. Motor durabilir veya kötü çalışabilir.
 5. Rölantide veya yük altındayken sarsıntılı/kıvılcım sesi.
 6. Kötü hızlanma.
 7. Egzozdan siyah duman çıkıyor.

P0283 hatasının ciddiyeti ortalamanın üzerindedir, dikkatli olunmalıdır. Araçta güvenliği etkileyebilecek ciddi bir sorun olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0283, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Açık veya kısa devre yapmış enjektör kabloları.
 • Yakıt enjektörü tıkalı.
 • Tam nozul arızası.
 • Kablo demeti zaman zaman kaput altındaki bileşenlere kısa devre yapar.
 • Gevşek veya aşınmış konektör.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0283 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0283’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P0283 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Yakıt enjektörlerini ve ilgili kabloları ve konnektörleri hasar açısından gözle kontrol edin.
 5. Yakıt enjektörlerinin çalışmasını kontrol edin.
 6. Gerekirse, yakıt enjektörlerinin çalışmasını özel bir yakıt enjektörü test tezgahında kontrol edin.
 7. Motor kontrol modülünü (ECM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0283 arızasının diyagnozuna başlarken, enjektör soket ucunda akü voltajı (12 V) olup olmadığını kontrol edin. Gerilim yoksa, bir test lambası kullanarak toprağa sürekliliği kontrol edin. Akünün artı tarafına bağlanır. Eğer yanarsa, gerilim besleme devresinde toprağa kısa devre vardır.

Voltaj beslemesindeki kısa devreyi giderin ve doğru akü voltajını geri yükleyin. Sigortayı kontrol etmeyi ve gerekirse değiştirmeyi unutmayın.

Bir enjektör akü voltajını tüm enjektörlere kısa devre yaptırabilir.

Enjektör kablo demetine akü voltajı uygulanırsa, bir sonraki adım enjektör sürücüsünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için ışığı açmaktır. Işık göstergesini yakıt enjektörü yerine enjektör kablo demetine takın. Enjektör sürücüsü çalışırken bu hızlı bir şekilde yanıp sönecektir.

Direnç spesifikasyonlarınız varsa yakıt enjektöründeki direnci kontrol edin. Direnç değerinin üstünde veya altındaysa, yakıt enjektörünü değiştirin. Enjektör testi geçerse, sorun muhtemelen dengesiz kablolamadır.

Bir yakıt enjektörünün soğukken iyi çalışabileceğini ancak sıcakken arızalı olabileceğini veya tam tersi olabileceğini unutmayın.

Kablo demetini kontrol edin

Kablo demetinde sürtünme olup olmadığını ve konektörde gevşek kontak veya kırık kilit olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, onarın ve P0283 hatasının geri gelip gelmediğini kontrol edin.

PCM konnektörünü ayırın ve yakıt enjektörü sürücü devresine bağlayın. Herhangi bir direnç bir sorun olduğunu gösterir. Sonsuz direnç devrede bir kopukluk olduğunu gösterir. Yerini tespit edin ve onarın, sonra tekrar deneyin.

Kablo demetinde herhangi bir sorun bulamazsanız, ancak yakıt enjektörü sürücüsü çalışmazsa, PCM gücünü ve toprağını kontrol edin. Eğer sorun yoksa, PCM’nin kendisi arızalı olabilir.

Elektrikli parçada sorun yoksa, enjektörün kendisinin tıkanmış veya kirlenmiş olması muhtemeldir. Temizlemeyi deneyin, yıkama kiti ucuzdur ve diğer enjektörlerin daha iyi çalışmasına da yardımcı olacaktır. Yıkama sorunu çözmezse, enjektör değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0283 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Mercedes-Benz
 • Volkswagen
 • MAZ

Arıza kodu P0283 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0262, P0265, P0268, P0271, P0274, P0277, P0280, P0286, P0289, P0292, P0295.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin