Hata kodu P0298 – motor yağı aşırı sıcaklık durumu

Hata kodu P0298 “motor yağı aşırı sıcaklık durumu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Oil Over Temperature Condition” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0298 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0298 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0298 – motor yağı aşırı sıcaklık durumu

Kaydedilen bir hata, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) izin verilen sıcaklığı aşan bir motor yağı sıcaklığı tespit ettiğini gösterir. Bu koda katkıda bulunan koşullar elektriksel veya mekanik olabilir.

Bazı araçlar yağ sıcaklığını izleyen bir sistemle donatılmıştır ve bu sistem genellikle dizel motorlarda kullanılır. Motor yağı sıcaklık sensörleri negatif direnç katsayısına sahip termistörlerdir. Bunlar yağ sıcaklığı arttıkça devrenin direncini azaltır.

Yağ sıcaklığı yükseldiğinde ve sensör direnci azaldığında devre voltajı artar. PCM, bu sensör devresi voltaj değişikliklerini farklı yağ sıcaklığı dereceleri olarak algılayacak şekilde programlanmıştır.

Bazı durumlarda motor yağı sıcaklık sensörü motor yağı sıcaklık göstergesi için bir elektrik sinyali de sağlar. Bu, sürücünün rahatlığı için gösterge panelinde gösterilir.

PCM, motor yağı sıcaklık sensörü devresinde programlanan ayarlarla eşleşmeyen bir voltaj seviyesi tespit ederse. P0298 kodu kaydedilir ve arıza uyarı lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0298 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor soğutma sistemi kodları mevcut olabilir.
 3. Bazen artan bir motor gürültüsü mevcut olabilir.
 4. Yanık yağ kokusu.
 5. Motor soğutma sıvısı sızıntısı.
 6. Azaltılmış motor gücü çıkışı.

P0298 hatası, motor ve kullanım sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Bu kodun devam etmesine neden olan koşullar çözülene kadar motor çalıştırılmamalıdır.

Hata nedenleri

Kodu P0298, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı motor yağı sıcaklık sensörü.
 • Motor soğutma sistemi durumu nedeniyle aşırı ısınma.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Arızalı bağlantı konektörü.
 • Düşük yağ seviyesi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0298 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0298’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0298 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Motor yağı sıcaklık sensörünü kontrol edin.
 5. Motor soğutma sistemini test edin ve ayrıca motor yağı seviyesini kontrol edin.
 6. Herhangi bir arıza yoksa, PCM’nin kendisini ve yazılım kısmını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0298 kodunu diyagnoz etmeden önce, sistem kablo tesisatını ve konnektörleri hasar açısından görsel olarak inceleyin. Ayrıca motor yağının ve soğutma sıvısının seviyesini de kontrol edin.

Motorun aşırı ısınması, aşırı ısınmanın birincil nedenidir ve soğutma sıvısı sızıntısı da buna neden olabilir. Diğer nedenler kötü bir termostat, arızalı bir silindir kapağı veya contası ve hava akışı sorunlarıdır.

Motor soğutma sisteminin soğutma sıvısı ile dolu olduğunu ve tüm fanların amaçlandığı gibi çalıştığını kontrol edin. Soğutma sisteminde sıvı azalıyorsa, sızıntı olup olmadığına bakın ve sızıntıları onarın.

Sensörü ve kabloları kontrol edin

Tarama aletini aracın diyagnostik konnektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm kodları ve dondurulmuş çerçeve verilerini alın. Tüm kayıtlı kodları yazdıktan sonra, bunları silin ve P0298 hatasının sıfırlanıp sıfırlanmadığını kontrol etmek için bir test sürüşü yapın.

Hata devam ederse, motor yağı sıcaklık sensörünü ve ilgili devreleri kontrol edin. Motor yağ sıcaklık sensörü konnektörünü ayırın ve konnektörde referans voltaj sinyali ve şasi olup olmadığını kontrol etmek için bir multimetre kullanın.

Konnektörü pozitif olarak kontrol ettikten sonra, sensörde direnç olup olmadığını kontrol edin. Spesifikasyonlara uymuyorsa değiştirilmelidir.

Sensör konnektöründe referans voltajı yoksa, PCM konnektöründeki ilgili devreyi bulun ve referans voltajı olup olmadığını kontrol etmek için bir multimetre kullanın. PCM’de bir referans voltajı varsa ve yağ sıcaklık sensöründe referans voltajı yoksa, ikisi arasında açık veya kısa devre yapmış bir kablo olması muhtemeldir.

PCM konnektöründe referans voltajı yoksa, kontrol modülünün arızalı olması veya bir programlama hatası olması muhtemeldir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0298 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler (200)
 • Dodge
 • Ford
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Nissan
 • Subaru
 • Suzuki
 • Volkswagen

Arıza kodu P0298 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0195, P0196, P0197, P0198, P0199, P0200, P02FF.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin