Hata kodu P02CB – turboşarj/süperşarj “B” aşırı güçlendirme durumu

Hata kodu P02CB “turboşarj/süperşarj “B” aşırı güçlendirme durumu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger (TC)/Supercharger (SC) “B” Underboost Condition” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P02CB hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P02CB hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P02CB – turboşarj/süperşarj

Bu DTC hatası, güç aktarım sistemi/motor kontrol modülü (PCM/ECM) aşağıdakileri tespit ettiğinde oluşur. ‘B’ bankının, türbinin veya süperşarjın normal takviye seviyesini (basıncını) sağlamadığını.

Sorun, daha ayrıntılı olarak açıklanacak olan çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Türbinli veya süperşarjlı normal çalışan bir motorda. Motora giren hava basınçlandırılır ve bu da güç aktarma organlarına güç katar.

Bu kod görünürse, muhtemelen güç çıkışında bir azalma fark edeceksiniz. Turboşarjlar motordan çıkan egzoz gazları tarafından tahrik edilir. Havayı emme manifolduna zorlamak için türbini kullanmak.

Kompresör motorun emme tarafına monte edilir ve normalde bir kayış tahriki ile tahrik edilir. Bu, egzozla herhangi bir bağlantı olmaksızın girişe daha fazla hava çekmek için yapılır.

Ford araçlarında ECU, motor çalışırken minimum emme gaz kelebeği emme basıncı (TIP) PID sinyalini kontrol eder. Bu da hava beslemesinin durumunu gösterir. ECU gaz kelebeği valfinden geçen gerçek emme basıncının istenenden daha az olduğunu tespit ettiğinde bu kod yanar. Normalde veriler 5 saniye içinde 0,27 bar veya daha altında olmalıdır”.

VAG araçları söz konusu olduğunda, kod tanımı biraz farklıdır ve “Süperşarj basınç regülasyonu” anlamına gelir. Yani, kontrol aralığına ulaşılmamıştır. Ancak bir perspektife oturtmak gerekirse, bu sadece sorunun başka bir şekilde dile getirilmesidir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P02CB hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. MIL (Arıza Gösterge Işığı) yanar.
 2. Motor gücü düşürüldüğünde, yolculuk “yavaş” modda olacaktır.
 3. Olağandışı motor/turbo sesleri.
 4. Başka semptomların ortaya çıkması muhtemel değildir.

P02CB arıza kodunun ciddiyeti orta ile ağır arasında değişebilir. Bu sorunu düzeltmeyi geciktirirseniz, daha önemli ve maliyetli onarımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hata nedenleri

Kodu P02CB, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hava beslemesinin (emiş) kısıtlanması veya sızıntı.
 • Hortumlar/spigotlar yanlış bağlanmış, ayrılmış veya sızdırıyor.
 • Arızalı veya hasarlı turboşarj.
 • Olası şarj/deşarj basınç sensörü arızası.
 • Arızalı baypas valfi (VW).
 • Düşük yakıt basıncı durumu (Isuzu).
 • Yapışan turbo kontrol solenoidi (Isuzu).
 • Arızalı enjektör kontrol basınç sensörü (ICP) (Ford).
 • Düşük yağ basıncı (Ford).
 • EGR sistemi arızası (Ford).
 • Değişken geometrili turboşarj (VGT) tahriki (Ford).
 • VGT bıçakları takılıyor (Ford).

Arıza kodu P02CB nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P02CB’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bileşenler arasındaki hortumları/hortumları kontrol edin.
 2. Turboşarjı kontrol edin.
 3. Şarj basınç regülatörünü kontrol edin / temizleyin / değiştirin.
 4. Baypas valfinin işlevselliğine dikkat edin.

Turboşarj mekanik/iç sorunlar nedeniyle arızalıysa. Ya da egzoz sistemi kısıtlanmıştır (genellikle tıkalı bir katalitik konvertör). Bu hatalar, aramanın nihai sonucu olabilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Öncelikle, P02CB arızası ile ilgili sorunu teşhis etmeden önce, varsa diğer DTC hata kodlarını düzeltin. Ardından, Teknik Servis Bültenlerini (TSB) bulmaya çalışın. Aracınızla ilgili olanlar (yıl, motor gücü, model).

TSB’ler, bilinen sorunlar hakkında bilgi vermek için otomobil üreticisi tarafından yayınlanan bültenlerdir. Genellikle bunun gibi belirli arıza kodlarını açıklar. Bilinen bir TSB varsa, içinde açıklanan diyagnostik ile başlamalısınız, zaman ve para tasarrufu sağlayabilir.

Görsel bir inceleme ile başlayın. Hava emme sistemini çatlaklar, gevşek veya ayrılmış hortumlar, kısıtlamalar, tıkanmalar vs. açısından inceleyin. Gerekirse onarın veya değiştirin.

Turboşarj solenoid valfini kontrol edin

Emme sisteminde sorun yoksa, regülatörün diyagnozuna odaklanın. Ayrıca baypas valfi, sensörler, vs.

Belirli marka ve motorlarda bilinen bazı sorunlar vardır. Örneğin, VAG için P02CB hatasının yaygın bir çözümü baypas valfini veya solenoidi değiştirmek veya onarmaktır.

GM dizel motorda bu kod, turboşarj muhafazasının rezonatörünün arızalandığı anlamına gelebilir. Eğer bir Ford’unuz varsa, damper kontrol valfi solenoidinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekecektir.

Bu makaledeki bilgiler genelleştirilmiştir ve her modelin bu kod için kendi düzeltmesi olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P02CB ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Hyundai
 • Mercedes-Benz
 • Opel
 • Volkswagen

Arıza kodu P02CB ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0046, P0152, P0300, P0401, P0471, P2261, P2262.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin