Hata kodu P02E2 – dizel emme hava akışı kontrol devresi düşük

Hata kodu P02E2 “dizel emme hava akışı kontrol devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Diesel Intake Air Flow Control Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P02E2 hatasının kodunun çözülmesi

PCM, giriş havası regülatörü veya devresinde bir sorun tespit ettiğinde, P02E2 kodunu ayarlar. Bu durumda, dizel giriş havası akış kontrolörü devresinde düşük bir sinyal seviyesi tespit edildiğinde kod ayarlanır.

Hata kodu P02E2 – dizel emme hava akışı kontrol devresi düşük

Dizel giriş hava akış kontrol sistemi (DIAFPS) normalde gaz kelebeği gövdesine cıvatalanmıştır. Gelen hava akışının hacmini güç aktarım kontrol modülü (PCM) için bir elektrik sinyaline dönüştürür.

PCM, motora ne kadar temiz, filtrelenmiş hava girdiğini belirlemek için bu voltaj sinyalini alır. Ayrıca ne kadarının egzoz gazı devridaim veya EGR sisteminden geldiğini de belirler.

EGR sistemi etkinleştirildiğinde, PCM hava akışında bir değişiklik fark etmelidir. Fark etmezse, EGR sisteminde veya emme hava akışı konum sensöründe bir sorun olabilir.

Emmeden akan hava miktarı gaz kelebeği gövdesi üzerindeki emme havası valfi tarafından kontrol edilir. Emme havası konum sensörü motor kontrol modülüne (PCM) dizel motor emme hava akışı kontrol valfinin konumunu bildirir.

Diyagnoz kodu P02E2, dizel motor emme hava akışı regülatörü devresinde düşük bir sinyal seviyesi bildirir. Regülatörün performansı çok uzun bir süre boyunca referans okumanın dışında kaldığında ayarlanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P02E2 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Düşük rölanti hızı oluşabilir.
 3. Egzoz gazı devridaim sistemi çalışmıyor (EGR).
 4. Kurum birikintilerini yakmak için partikül filtresinin rejenerasyonu başarısız olur.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.

P02E2 hatası ciddi olarak değerlendirilmez, ancak her sorunda olduğu gibi, çözülmesi tavsiye edilir. Çoğu durumda PCM, bu referans devresinde başka sensör yoksa elektriksel bir sorunu telafi edebilir.

Hata nedenleri

Kodu P02E2, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Dizel giriş hava akışı kontrol sistemi arızalı.
 • Hasarlı veya yıpranmış konektör.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş veya aşınmış kablo demeti.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P02E2 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P02E2’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P02E2 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod tekrar ortaya çıkarsa, dizel motor hava girişi akış kontrol sistemi ile ilgili kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 4. Dizel motor emme havası akış kontrol sistemini inceleyip test edin ve gerekirse onarın.
 5. Sebep arızalı bir PCM modülü ise, değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Kablo demetinde ve konnektörlerde gözle görülür hasar olup olmadığını kontrol edin. Ardından bir tarama aleti kullanarak diyagnostik prosedürünü başlatın. P02E2 hatasının tek hata olup olmadığını belirlemek için, eğer değilse, önce diğer arıza kodlarını sıralamak faydalı olabilir.

Hasarlı veya aşınmış konnektörlerde herhangi bir sorun bulunmazsa, ilgili tüm kablo tesisatını kapsamlı bir şekilde inceleyin. Hasarlı kabloları gerektiği gibi onarın veya değiştirin.

Emme havası akış kontrol kablolarını kontrol edin

Kablo demetinde görünür bir hasar yoksa, referans voltajı, topraklama, direnç ve süreklilik testlerini yapmaya hazırlanın. PCM’ye zarar vermemek ve kısa devreyi önlemek için sensörü kablo demetinden ayırdığınızdan emin olun.

P02E2 kodu geri gelirse, dizel motor emme hava akışı konum sensörünü ve ilgili devreleri kontrol edin. Motor kapalıyken, sensör elektrik konnektörünü ayırın.

Dijital voltmetrenin siyah ucunu giriş hava akış sensörü kablo demeti konnektöründeki toprak terminaline bağlayın. Dijital voltmetrenin kırmızı kablosunu sensör kablo demeti konnektöründeki sinyal terminaline bağlayın.

Üreticinin spesifikasyonlarını kontrol edin, voltmetre 5 volt okumalıdır. Olmazsa, sinyal veya toprak kablosunu not edin ve onarın veya PCM’yi değiştirin.

Önceki kontrol başarılı olduğu halde P02E2 hatası devam ediyorsa, sensörün kendisi arızalı olabilir. Ancak sensör değiştirilmeden önce arızalı bir PCM de göz ardı edilemez.

Yaptığınız işlemden emin değilseniz, yetkili bir teknisyenden yardım isteyin. Doğru montaj için PCM’nin belirli bir araç için programlanması veya kalibre edilmesi gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P02E2 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Captiva)
 • Dodge
 • Ford (Connect, Galaxy, Kuga, Mondeo, S-Max)
 • GMC

Arıza kodu P02E2 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P02E0, P02E1, P02E3, P02E4, P02E5.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin