Hata kodu P02E6 – dizel emme hava akışı konum sensörü devre arızası

Hata kodu P02E6 “dizel emme hava akışı konum sensörü devre arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Diesel Intake Air Flow Position Sensor Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P02E6 hatasının kodunun çözülmesi

PCM, giriş hava akışı konum sensöründe veya devresinde bir sorun tespit ettiğinde, P02E6 kodunu ayarlar. Bu durumda, emme havası akış konum sensörü kontrol devresinde bir arıza tespit edildiğinde kod ayarlanır.

Hata kodu P02E6 – dizel emme hava akışı konum sensörü devre arızası

Dizel motor giriş hava akışı konum sensörü (DIAFPS) normalde gaz kelebeği gövdesine cıvatalanır. Gelen hava akışının hacmini Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) için bir elektrik sinyaline dönüştürür.

PCM, motora ne kadar temiz, filtrelenmiş hava girdiğini belirlemek için bu voltaj sinyalini alır. Ayrıca egzoz gazı devridaim sisteminden veya EGR sisteminden ne kadar gireceğini de belirler.

EGR etkinleştirildiğinde, PCM hava akışında bir değişiklik fark etmelidir. Olmazsa, EGR sisteminde veya giriş hava akışı konum sensöründe bir sorun olabilir.

Emmeden geçen havanın hacmi, gaz kelebeği gövdesi üzerindeki emme havası valfi tarafından düzenlenir. Emme havası konum sensörü motor kontrol modülüne (PCM) dizel motorun emme havası akış kontrol valfinin konumunu bildirir.

Diyagnoz kodu P02E6, dizel motorun emme hava akışı konum sensörü devresinde bir arıza olduğunu gösterir. Sensördeki voltaj veya direnç çok uzun bir süre boyunca referanstan farklı olduğunda ayarlanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P02E6 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Düşük rölanti hızı oluşabilir.
 3. Egzoz gazı devridaim sistemi çalışmıyor (EGR).
 4. Kurum birikintilerini yakmak için partikül filtresinin rejenerasyonu başarısız olur.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.

P02E6 hatası ciddi olarak değerlendirilmez, ancak her sorunda olduğu gibi çözülmesi önerilir. Çoğu durumda PCM, bu referans devresinde başka sensör yoksa elektriksel bir sorunu telafi edebilir.

Hata nedenleri

Kodu P02E6, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı dizel motor hava girişi konum sensörü.
 • Hasarlı veya aşınmış sensör konnektörü.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş veya aşınmış kablo demeti.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P02E6 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P02E6’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P02E6 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod tekrar ortaya çıkarsa, dizel motor emme hava akışı konum sensörüne giden kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 4. Dizel motor emme hava akışı konum sensörünü kontrol ve test edin, arızalıysa gerekirse değiştirin.
 5. Sebep arızalı bir PCM modülü ise, değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Sensörde, kablolarda ve konektörlerde gözle görülür hasar olup olmadığını kontrol edin. Ardından bir tarama aleti kullanarak diyagnostik prosedürünü başlatın. P02E6 hatasının tek hata olup olmadığını belirlemek için, eğer değilse, önce diğer arıza kodlarını sıralamak faydalı olabilir.

Hasarlı veya aşınmış konnektörlerde herhangi bir sorun bulunmazsa, ilgili tüm kablo tesisatını kapsamlı bir şekilde inceleyin. Hasarlı kabloları gerektiği gibi onarın veya değiştirin.

Kabloları ve giriş hava akışı konum sensörünü kontrol edin

Görünür bir kablo hasarı bulunmazsa, referans voltaj, toprak, direnç ve süreklilik testlerini yapmaya hazırlanın. PCM’ye zarar vermemek ve kısa devreyi önlemek için sensörü kablo demetinden ayırdığınızdan emin olun.

P02E6 kodu geri gelirse, dizel motor emme hava akışı konum sensörünü ve ilgili devreleri kontrol edin. Motor kapalıyken, sensör elektrik konnektörünü ayırın.

Dijital voltmetrenin siyah ucunu giriş hava akış sensörü kablo demeti konnektöründeki toprak terminaline bağlayın. Dijital voltmetrenin kırmızı kablosunu sensör kablo demeti konnektöründeki sinyal terminaline bağlayın.

Üreticinin spesifikasyonlarını kontrol edin, voltmetre 5 volt okumalıdır. Olmazsa, sinyal veya toprak kablosunu not edin ve onarın veya PCM’yi değiştirin.

Önceki kontrol başarılı olduğu halde P02E6 hatası devam ediyorsa, sensörün kendisi arızalı olabilir. Ancak sensör değiştirilmeden önce arızalı bir PCM de göz ardı edilemez.

Yaptığınız işlemden emin değilseniz, yetkili bir teknisyenden yardım isteyin. Doğru montaj için PCM’nin belirli bir araç için programlanması veya kalibre edilmesi gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P02E6 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Volvo

Arıza kodu P02E6 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P02E7, P02E8, P02E9, P02EA, P02FA.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin