Hata kodu P02F9 – silindir 12 enjektör devresi aralığı/performans

Hata kodu P02F9 “silindir 12 enjektör devresi aralığı/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cylinder 12 Injector Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P02F9 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P02F9 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P02F9 – silindir 12 enjektör devresi aralığı/performans

PCM, ‘sürücü’ adı verilen dahili bir şalter kullanarak yakıt enjektörleriyle iletişim kurar ve onlara komut verir. Kontrol modülü her bir sürücü devresini arızalara karşı izler.

Örneğin, PCM bir yakıt enjektörünü ‘kapatma’ komutu verdiğinde, sürücü devresinde yüksek voltaj görmeyi bekler. Tersine, yakıt enjektörü bir ‘açık’ komutu aldığında sürücü devresinde düşük bir voltaj görmeyi bekler.

P02F9 kodu, motor kontrol modülünün #12 numaralı yakıt enjektör devresinde aralık dışı bir durum tespit ettiği anlamına gelir. Yakıt enjektörü devresi yakıt enjektörlerini kontrol eder ve ne kadar yakıt gerektiğini ve ne zaman püskürtülmesi gerektiğini belirler.

ECM, sensör çalışmasının enjektör devresi voltajı veya direnci için izin verilen aralığın dışında olduğunu tespit ettiğinde P02F9 arıza kodu verilir. Kontrolör, daha fazla hasarı önleyen bir arıza emniyet modunu başlatır. Hata düzeltilinceye veya normal bir okuma tespit edilinceye kadar kalır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P02F9 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor devirleri dalgalanıyor ve araç dengesiz olabilir.
 3. Artan yakıt tüketimi.
 4. Motor durabilir veya kötü çalışabilir.
 5. Rölantide veya yük altındayken sarsıntılı/kıvılcım sesi.
 6. Kötü hızlanma.
 7. Egzozdan siyah duman çıkıyor.

P02F9 hatasının ciddiyeti ortalamanın üzerindedir, dikkatli olunmalıdır. Araçta güvenliği etkileyebilecek ciddi bir sorun olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P02F9, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Açık veya kısa devre yapmış enjektör kabloları.
 • Yakıt enjektörü tıkalı.
 • Tam nozul arızası.
 • Kablo demeti zaman zaman kaputun altındaki bileşenlere kısa devre yapar.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P02F9 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P02F9’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P02F9 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Yakıt enjektörlerini ve ilgili kabloları ve konnektörleri hasar açısından gözle kontrol edin.
 5. Yakıt enjektörlerinin çalışmasını kontrol edin.
 6. Gerekirse, yakıt enjektörlerinin çalışmasını özel bir yakıt enjektörü test tezgahında kontrol edin.
 7. Motor kontrol modülünü (ECM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P02F9 arızasının diyagnozuna başlarken, enjektör soketinin kablosu üzerinde akü voltajının (12 V) varlığını kontrol edin. Gerilim yoksa, bir test lambası kullanarak toprağa sürekliliği kontrol edin. Akünün artı tarafına bağlanır. Eğer yanarsa, gerilim besleme devresinde toprağa kısa devre vardır.

Voltaj beslemesindeki kısa devreyi giderin ve doğru akü voltajını geri yükleyin. Sigortayı kontrol etmeyi ve gerekirse değiştirmeyi unutmayın.

Bir enjektör akü voltajını tüm enjektörlere kısa devre yaptırabilir.

Enjektör kablo demetine akü voltajı uygulanırsa, bir sonraki adım enjektör sürücüsünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için ışığı açmaktır. Işık göstergesini yakıt enjektörü yerine enjektör kablo demetine takın. Enjektör sürücüsü çalışırken bu hızlı bir şekilde yanıp sönecektir.

Direnç spesifikasyonlarınız varsa yakıt enjektöründeki direnci kontrol edin. Direnç değerinin üstünde veya altındaysa, yakıt enjektörünü değiştirin. Enjektör testi geçerse, sorun muhtemelen dengesiz kablolamadır.

Bir yakıt enjektörünün soğukken iyi çalışabileceğini ancak sıcakken arızalı olabileceğini veya tam tersi olabileceğini unutmayın.

Kablo demetini kontrol edin

Kablo demetinde sürtünme olup olmadığını ve konektörde gevşek kontak veya kırık kilit olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse onarın ve P02F9 hatasının tekrarlanıp tekrarlanmadığını kontrol edin.

PCM konnektörünü ayırın ve yakıt enjektörü sürücü devresine bağlayın. Herhangi bir direnç bir sorun olduğunu gösterir. Sonsuz direnç devrede bir kopukluk olduğunu gösterir. Yerini tespit edin ve onarın, sonra tekrar deneyin.

Kablo demetinde herhangi bir sorun bulamazsanız, ancak yakıt enjektörü sürücüsü çalışmazsa, PCM gücünü ve toprağını kontrol edin. Eğer sorun yoksa, PCM’nin kendisi arızalı olabilir.

Elektrikli parçada sorun yoksa, enjektörün kendisinin tıkanmış veya kirlenmiş olması muhtemeldir. Temizlemeyi deneyin, yıkama kiti ucuzdur ve diğer enjektörlerin daha iyi çalışmasına da yardımcı olacaktır. Yıkama sorunu çözmezse, enjektör değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P02F9 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge
 • Ford
 • Nissan

Arıza kodu P02F9 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P02EE, P02EF, P02F0, P02F1, P02F2, P02F3, P02F4, P02F5, P02F6, P02F7, P02F8.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin