Hata kodu P0314 – tek silindir teklemesi (silindir belirtilmemiş)

Hata kodu P0314 “tek silindir teklemesi (silindir belirtilmemiş)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Single Cylinder Misfire (Cylinder not Specified)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0314 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0314 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0314 – tek silindir teklemesi (silindir belirtilmemiş)

P0314 kodu ilişkiye yöneliktir. Krank mili konum sensörü (CKP), eksantrik mili konum sensörü (CMP) ve motor kontrol ünitesi (ECM / PCM) arasında.

PCM bu iki sensör arasındaki ilişkiyi izler ve bunları PCM’de depolanan bir referansla karşılaştırır. Sapma belirli bir yüzdeyi aşarsa, bir arıza kodu kaydedilir. Bu, ateşleme atlamasının nedenine ve araç üreticisine bağlı olarak elektriksel bir arıza veya mekanik bir sorun olabilir.

Sorun giderme eylemleri araç üreticisine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca krank mili konum sensörünün (CKP), eksantrik mili konum sensörünün (CMP) tipi ve kablolarının rengi.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0314 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Motor gücü düşüyor.
 2. Rölantideyken yüzer devir.
 3. Araç hızlanırken motorun dengesiz çalışması.
 4. Artan yakıt tüketimi.

P0314 arızası çok ciddi bir arızadır ve meydana geldiğinde katalitik konvertörün hasar görme riski vardır. Bu, aracın egzoz gazlarındaki zararlı madde emisyonlarının artmasına neden olabilir. Motor rölanti devrinde düzensiz çalışabilir veya araç hızlandırıldığında dengesiz olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0314, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Bobin, teller, bujiler vb. dahil olmak üzere aşınmış ateşleme sistemi bileşenleri.
 • Enjektörler de dahil olmak üzere yakıt sistemi bileşenlerinde sorun.
 • Yetersiz yakıt basıncı.
 • Belirgin vakum kaçağı.
 • Egzoz gazı devridaim sisteminde arıza.
 • Katalitik konvertör tıkalı.
 • Ateşleme sisteminde arıza.
 • Eksantrik mili ve krank mili için güç beslemesinde, topraklamada veya konum sensörü sinyalinde açık devre.
 • PCM arızası (nadir).

Arıza kodu P0314 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0314’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Tüm kabloları, konektörleri ve diğer elektrikli bileşenleri gözle kontrol edin.
 2. Hasarlı kabloları, konektörleri veya diğer elektrikli bileşenleri onarın veya değiştirin. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için sistemi yeniden kontrol edin.
 3. PCM belleğinden P0314 hata kodunu silin ve aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Ateşleme sisteminde bir arıza yoksa ancak araç hızlandırıldığında motor anormal şekilde çalışmaya devam ediyorsa. Oksijen sensörü değerlerini kontrol edin.
 5. Vakum tüplerini aşınma ve hasar açısından inceleyin.
 6. Egzoz gazı devridaim valfinin çalışmasını kontrol edin.
 7. Katalitik konvertörün tıkalı olup olmadığını teşhis edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Öncelikle aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin. Sorununuz üretici tarafından tanımlanan bilinen bir çözüm olabilir, bu size teşhis sırasında zaman ve para kazandırabilir.

Bundan sonra, tüm arıza teşhis kodlarını silin ve P0314 hatasının geri gelip gelmediğine bakın. Kod geri dönmezse, sorun aralıklı olarak devam ediyor demektir. Ya da P0314 kodu hafızadan silinmemiştir, yani geçmişte kalmış bir şeydir.

Araç bir sonraki çalıştırılışında kod geri gelirse, daha fazla kontrol yapılması gerekir. Aracınızdaki CKP sensörünün ve CMP sensörünün yerini belirleyin. Bulunduğunda, konnektörleri ve kablo demetini görsel olarak inceleyin.

Çizikler, sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanmış noktalar veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörleri ayırın ve plastik konektörlerin içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Yanmış veya aşınmış görünüp görünmediklerine bakın, gerekirse temizleyin veya değiştirin.

Diyagnostik hata kodlarını bellekten tekrar silin ve kodun geri gelip gelmediğine bakın. Olmazsa, muhtemelen bir bağlantı sorunu vardır.

Kod geri gelirse, CKP sensörünü ve CMP sensörünü motordan sökün. Hasar olup olmadığını kontrol edin, hasar görülüyorsa değiştirilmelidir. İki sensörle ilgili bu kodla, CMP sensörü daha şüphelidir. CKP sensörü motorun durmasına neden olma eğiliminde olduğundan.

Kod hala sıfırlanamıyorsa, yapılacak tek şey yardım istemektir. Kalifiye bir teknisyen, inceleme sırasında tüm nüanslara daha yakından bakabilecek ve sorunu giderebilecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0314 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai
 • Jeep
 • Kia
 • Mazda
 • Mitsubishi
 • Opel (Astra)
 • Renault (Duster, Laguna, Logan, Sandero)
 • Volkswagen
 • Volvo

Arıza kodu P0314 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0130, P0141, P0300, P0301, P0302, P0303, P0304, P0335, P0400, P0443, P1614.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin