Hata kodu P0316 – başlangıçta tekleme tespit edildi (ilk 1000 devir)

Hata kodu P0316 “başlangıçta tekleme tespit edildi (ilk 1000 devir)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Misfire Detected On Startup (First 1000 Revolutions)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0316 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II hata kodu P0316, “başlangıçta motor ateşlemesinde tekleme algılandı” gibi görünen genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) motor çalıştıktan sonra ilk 1.000 devir içinde ateşleme atlamaları tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0316 – başlangıçta tekleme tespit edildi (ilk 1000 devir)

Ateşleme teklemesi tespit sistemi, özel geri besleme devreleri aracılığıyla PCM’ye gönderilen girdileri kullanır. PCM geri besleme sinyalini almazsa, bunu bir ateşleme arızası olarak yorumlar.

P0316 hatası her iki silindirde de ateşleme atlaması olduğunu gösterir. Bunlar, silindirde yetersiz yakıt yandığında meydana gelir. Verimli yanma önemlidir. Yakıtın yanması motorun çalışması için enerji kaynağı olduğundan.

Ateşleme atlamaları çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Arızalı ateşleme sistemi, yakıt sistemi veya dahili motor arızası nedeniyle. Arıza genellikle aşınmış bujilerden, buji tellerinden veya arızalı bobinden kaynaklanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0316 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Yüzen devirler ve rölantide çalışırken durma girişimleri.
 4. Rölantide veya yük altındayken kontak anahtarının zıplaması/kaçması.
 5. Kötü hızlanma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Motor performansında azalma.
 8. Egzozdan yakıt kokusu geliyor.

P0316 arızası ciddi olarak kabul edilir ve mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir. Ateşleme arızaları ile uzun süreli sürüş, motorda ve katalitik konvertörlerde maliyetli hasara neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0316, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı veya aşınmış bujiler.
 • Aşınmış veya hasarlı ateşleme kabloları.
 • Bobin arızası.
 • Arızalı oksijen sensörü.
 • Hasarlı yakıt enjektörleri.
 • Vakum kaçağı.
 • Düşük yakıt basıncı.
 • Arızalı eksantrik mili konum sensörü.
 • Arızalı krank mili konum sensörü.
 • Tıkalı egzoz gazı devridaim boruları veya valfi.
 • Tıkalı katalitik konvertörler.
 • Hava akış sensörü arızalı.
 • Gaz kelebeği konum sensörü arızalı.
 • Sızdıran silindir kafası contası.
 • Düşük motor kompresyonu.
 • Kötü yakıt kalitesi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0316 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0316’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Başka bir arıza olup olmadığını kontrol etmek için bir OBD tarayıcı kullanın. Bunlar mevcutsa, öncelikle düzeltilmeleri tavsiye edilir.
 2. Ateşleme bobinlerindeki konnektörlerin gevşek olup olmadığını veya kablo demetinde hasar olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca gevşek motor topraklama kabloları olup olmadığına bakın. Bu, kazara ateşleme atlamalarına neden olabilir. Gerekirse sıkın veya onarın.
 3. Bujilerin ve tellerinin durumunu kontrol edin. Aşınmış veya eski buji telleri, kazara ateşleme boşluklarının yaygın nedenleridir. Gerekirse bujileri ve telleri değiştirin.
 4. Yakıt basıncı ölçülmelidir. Düşük basınç, birkaç silindirde aralıklı ateşleme zamanlamasına neden olabilir. Basınç spesifikasyonun altında olduğunda, motor doğru miktarda yakıt almaz ve karışımı zayıflatmaya başlar. Yakıt pompası veya basınç regülatörü düşük basıncın kaynağı olabilir.
 5. Yakıt enjektörlerinin doğru çalıştığını ve etkinleştiğini kontrol edin. Kazara ateşleme atlamaları, değiştirilmesi gereken arızalı veya tıkalı yakıt enjektörlerinin bir işareti olabilir. Ayrıca yakıt enjektörü kablo tesisatının hasarsız ve doğru bağlanmış olduğunu kontrol edin.
 6. Ateşleme sistemi ve yakıt sistemi kontrol edilirse, ateşleme atlamalarına neden olan herhangi bir mekanik sorun olup olmadığını görmek için motor kompresyon kontrolü ve sızıntı kontrolü yapabilirsiniz.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bazen bir P0316 arızası tespit edildiğinde hiçbir belirti görülmez. Bu durumda yapılacak en kolay şey kodu sıfırlamak ve geri gelip gelmediğine bakmaktır.

Sorun düzensiz rölanti veya motor sarsıntısı şeklinde ortaya çıkarsa, silindirlere giden tüm kabloları ve konektörleri kontrol edin. Ardından, bujileri, telleri ve bobinleri kontrol edin.

Bazı durumlarda bunun nedeni arızalı bir katalitik konvertördür. Egzozdan çürük yumurta kokusu geliyorsa katalitik konvertör değiştirilmelidir. Arızalı yakıt enjektörleri de göz ardı edilmemelidir.

Kazara ateşleme atlamaları, tükenmiş yakıttan kaynaklanabilir. Bunun nedeni emme manifoldundaki bir vakum kaçağı veya hava akış sensörünün üzerinden geçen hava olabilir. Ayrıca açık konumda sıkışmış bir egzoz gazı devridaim valfi nedeniyle.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0316 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 1. Ford (Crown Victoria, Edge, Escape, Expedition, Explorer, F-150, Fiesta, Focus, Maverick, Ranger, Taurus)
 2. Jaguar
 3. Land Rover (Range Rover)
 4. Subaru
 5. Toyota

Arıza kodu P0316 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0102, P0113, P0171, P0174, P0300, P0301, P0302, P0303, P0304, P0305, P0306, P0307, P0308, P0309, P0310, P0311, P0312, P0420, P1131.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin